You are here: صفحه اصلي

قطب علمی آموزش الکترونیکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

بارداری

چاپ
Untitled document
sharayete_khas

 

بهترین زمان بارداری بین روزهای 8 تا 21 قاعدگی است ، و این زمانی است که ممکن است شما هنوز ندانید که حامله هستید.

 

 

 

در این جستار به این سوالات شما پاسخ داده می شود :


1. چرا آمادگي براي بارداري مهم است؟

بهترین زمان بارداری بین روزهای 8 تا 21 قاعدگی است ، و این زمانی است که ممکن است شما هنوز ندانید که حامله هستید. در اين زمان اجزای صورت و اعضاي بدن مانند قلب و كليه‌ها شروع به شكل‌گيري مي‌كنند. هر چه كه شما مي‌خوريد و مي‌نوشيد روي جنين اثر مي گذارد همچنین قرار گرفتن در معرض تشعشعات، فلزات سنگين مانند سرب، مس، جيوه، اسيدها و گازهاي بيهوشي مضر است.

هر زمان كه تصميم به باردار شدن گرفتيد، با پزشك مشورت كنيد تا از لحاظ جسمي مورد معاينه قرار بگيريد. پزشك ممکن است براي شما درخواست آزمایش‌هایی نیز بکند. اين آزمايش‌ها مشخص مي‌كنند كه آيا شما مشكلي داريد كه در طول دوران بارداري به شما و نوزادتان آسيب بزند يا خير؟ بهتر است بدانيد كه بسياري از اين مشكلات قابل پيشگيري هستند.

 

2. معاينات و آزمايش‌های قبل از بارداري کدامند؟

در معاینه‌های بالینی قبل از زایمان معمولاً به این نکات بیشتر توجه می‌شود:

 • گرفتن تاريخچه پزشكي : این کار به پزشک کمک می‌کند اطلاعاتی در مورد بیماری های قلبی، مشکلات احتمالی ارثی و ... به دست آورد.
 • اندازه‌گيري فشار خون: اطلاع از فشار خون پایه باعث می‌شود پزشک متوجه تغییرات فشار خون در دوران بارداری شود.
 • اندازه‌گيري وزن مادر: اضافه وزن قبل از بارداري احتمال ابتلا به فشار خون بالا و ديابت را افزايش داده و درد زايمان را بيشتر مي‌كند.
 • آزمايش پاپ اسمير: این آزمایش برای تشخیص سرطان دهانه رحم و پیشگیری از آن انجام می‌شود.
 • آزمايش خون: کم خونی مادر اثرات جبران ناپذیری بر روی کودک می گذارد

° گروه خونی و RH: دانستن گروه خونی و RH مادر برای پیشگیری از مشکلات حین زایمان و برنامه‌ریزی برای تزریق آمپول روگام در بارداری و بعد از زایمان، ضروری می‌باشد.

° هموگلوبین

 • آزمايش تجزیه ادرار : که برای تشخیص عفونت‌ها و سایر مشکلات ادراری انجام می‌گیرد
 • معاينه دهان و دندان: این کار به منظور درمان دندان‌هاي خراب و عفونت لثه انجام می‌شود.

 

3.  آیا احساس تهوع در حاملگی طبیعی است؟

علاوه بر احساس تهوع که در هر زماني از شبانه‌روز ممکن است ایجاد شود و طبیعی است؛ علائم زیر نیز طبیعی هستند و ممکن است دیده شوند:

 • احساس تغيير در مزه غذاها
 • علاقه زياد به خوردن برخي از غذاها (ويار)
 • احساس يك مزه فلزي در دهان
 • حساس شدن سینه‌ها و ايجاد تغييراتي در آنها
 • احتياج بيشتر به دفع ادرار(تكرر ادرار)
 • خستگي و سرگيجه در هر زماني از روز
 • تغييرات مداوم خلق و خو
 • افزايش ترشحات طبيعي مهبل

 

4.  سن حاملگی چگونه مشخص می‌شود؟

در صورتي كه مشخص شد شما باردار هستيد براي تعيين سن حاملگي بايد اولين روز آخرين خونريزي ماهيانه را به عنوان اولين روز حاملگي در نظر بگيريد. حاملگي‌هاي طبيعي معمولاً بين 38 تا 42 هفته طول مي‌كشد.

تمام توضيحاتي كه در خصوص بارداري و شرايط آن در اينجا گفته مي‌شود مربوط به زايمان‌هاي طبيعي و بي‌خطر است مادراني كه سابقه زايمان‌هاي پرخطر دارند( سابقه زايمان زودرس، سقط، مشكلات ژنتيكي و ...) از اين قواعد مستثني هستند.

 

 

5.  در ماه‌های مختلف بارداری چه نکات مهمی وجود دارد؟

 

ماه اول بارداري

وضعيت جنين

در پايان اين ماه جنين كه از برخورد اسپرم مرد با تخمك زن در لوله رحم ايجاد شده (لقاح) در ديواره رحم لانه‌گزيني کرده است.

وضعيت مادر

بعضي از اولين علائم حاملگي مشابه علائمي هستند كه در دوران قاعدگي رخ مي‌دهند، مانند خستگي، ‌درد و سوزش در سینه‌ها و تغييرات روحي

رعايت عادت‌هاي بهداشتي سالم، ‌انجام تمرينات ورزشي مناسب و يك رژيم غذايي سالم كه حاوي مقادير زيادي ميوه و سبزيجات است از همين حالا ضروري است. اگر تا به حال به پزشك مراجعه نكرده‌ايد، سريع‌تر اين كار را انجام دهيد. توجه داشته باشيد كه از همين زمان از مصرف دارو حتي مسكن‌ها بدون تجويز پزشك جداً خودداري نمايد.

 

 

ماه دوم بارداري

وضعيت جنين

در اين مرحله از رشد و نمو جنين، ابتدا قلب و سيستم گردش خون اوليه و سپس چشم‌ها،‌ گوش‌ها و دهان ساخته مي‌شوند.

در پايان اين ماه اگر سونوگرافي كنيد،‌ تپش قلب جنين را مشاهده خواهيد كرد. همچنين دست‌ها و پاها رشد و نمو كرده و آرنج و انگشتان دست‌ها شروع به ظاهر شدن مي‌كنند. در پايان اين ماه جنين تقريباً 1 سانتي‌متر طول دارد.

وضعيت مادر

اكنون خونريزي قاعدگي شما به تاخير افتاده و احتمال مي‌هيد كه باردار شده‌ايد البته مي‌توانيد با استفاده از وسايل مخصوص تشخيص حاملگي كه در داروخانه‌ها موجود است و يا انجام آزمايش ادرار از بارداري خود مطمئن شويد.

شما ممكن است اغلب احساس گرسنگي كنيد و يا دچار تهوع شويد (مخصوصاً صبح‌ها). همچنين بزرگ شدن رحم باعث فشار آوردن به مثانه شده و مرتباًً ‌نياز به دفع ادرار پيدا خواهيد كرد.

توصيه‌هاي زير مي‌تواند به شما در كاهش تهوع صبحگاهي (يا شبانه) كمك كنند:

 • وعده‌هاي غذايي بيشتر با حجم كمتر
 • پرهيز از غذاهاي پرچرب و پرادويه و پرهيز از بوي غذاي در حال طبخ
 • اجتناب از زياد پركردن و يا خالي گذاشتن معده به مدت طولاني
 • استفاده از هواي آزاد
 • مصرف مواد غذايي خشك و سبك مانند نان خشك يا بسكويت و مصرف مواد قندي در صبحگاه و قبل از برخاستن از بستر

علائمي كه در حاملگي ايجاد مي‌شوند نه تنها از نظر شدت آنها از خانمي به خانم ديگر متفاوت است بلكه در يك خانم نيز كه چند بار حامله شده، اين علائم مي تواند در هر حاملگي او متفاوت باشد.

در پايان اين ماه رحم شما به اندازه يك پرتقال مي‌باشد و وزن بدنتان ممكن است یک كيلو اضافه و يا كم شده باشد كه هر دوي اين موارد در اين مرحله از حاملگي طبيعي هستند. افزايش ترشح چربي در پوست در اين دوران باعث مي‌شود پوست شما همانند دوران نوجواني چرب شده و جوش بزند. اين مشكلات بعد از پايان سه ماهه اول بارداري كه هورمون‌هاي بدن به تعادل مي‌رسند و يا بعد از زايمان برطرف مي‌شوند.

به منظور تامين ميزان كلسيم مورد نياز مادر و نوزاد مصرف فراورده‌هاي لبني(شيري) 3 تا 4 مرتبه در روز توصيه مي‌شود. ضمناً از مصرف گوشت، تخم‌مرغ و ماهي بصورت نيم پخته پرهيز كنيد.

انواع مواد معدني و ويتامين‌هاي مكمل را بدون تجويز پزشك مصرف نكنيد، زيرا مصرف بالاي بعضي از اين ويتامين‌ها مانند ويتامين A براي مادر و نوزاد مضر هستند. بهتر است مواد معدني و ويتامين‌هاي مورد نياز بدنتان را از طريق مواد غذايي،‌سبزيجات و ميوه‌ها تامين كنيد.

 

 

ماه سوم بارداري

وضعيت جنين

در ابتداي اين ماه غضروف‌ها و استخوان‌ها شروع به تشكيل شدن مي‌كنند، ساختمان اوليه چشم‌ها در حال شكل‌گيري است و زبان شروع به ظاهر شدن مي‌كند. در پايان اين ماه تقريباً تمام اعضاء و ساختمان‌هاي بدن جنين تشكيل شده‌اند و جنين تا زمان وضع حمل به رشد و نمو ادامه مي‌دهد. همچنين دستگاه تناسلي جنين در پايان اين ماه بر اساس ويژگي‌هاي جنسي او شروع به متمايز شدن مي‌كنند.

 

وضعيت مادر

سوزش سردل، سوء هاضمه، تغيير در ميل جنسي(افزايش يا كاهش)، حساس‌تر شدن پستان‌ها، تغيير در خلق‌ و خوي مادر و ايجاد لك در صورت از عوارض اين مرحله از بارداري هستند اما نگران نباشيد زيرا اين تغييرات موقتي هستند.

از اواخر اين ماه ممکن است تهوع شما كمتر و اشتهايتان بهتر شود و كمتر احساس خستگي خواهيد كرد( اما به خاطر داشته باشيد بخاطر ويارتان غذاهاي با كالري زياد اما با ارزش غذايي كم را زياد مصرف نكنيد) همچنين رحم شما با رشدي كه مي‌كند به سمت بالا و جلو كشيده مي‌شود و باعث مي‌شود رحم زياد بر روي مثانه فشار وارد نكند و نياز شما به دفع ادرار كمتر شود. اكنون كه حال شما بهتر از قبل شده زمان خوبي براي انجام تمرينات ورزشي مناسب حاملگي است. پياده‌روي و شنا بهترين ورزش‌ها در اين دوران هستند. اين ورزش‌ها سبب آسان‌تر شدن زايمان مي‌شوند،‌ اما از انجام ورزش‌های سنگین در هواي گرم و محيط‌هاي بسته و بدون تهويه مناسب هم پرهيز كنيد.

بخاطر داشته باشيد كه هيچگاه در دوران بارداري اقدام به گرفتن رژيم غذايي براي لاغر شدن نكنيد.

اگر دچار سردرد و يا احساس سبكي در سر شديد و يا تهوع شما بعد از 3 ماه ادامه پيدا كرد و سبب كاهش وزن شما شد با پزشك خود مشورت كنيد.

 

ماه چهارم بارداري

وضعيت جنین

اكنون صورت جنين خيلي بيشتر شبيه انسان‌هاست. طول بدن جنين اكنون به 9 سانتي‌متر رسيده است و وزن او حدود 30 تا 60 گرم مي‌باشد. دست‌هاي جنين شروع به حركت كرده و حتي ناخن‌هاي انگشتان دست‌ها و پاها در حال رشد كردن هستند و جنين تمام مواد غذايي خود را از طريق جفت دريافت مي‌كند. در پايان اين ماه مي‌توانيد حركت جنين را احساس كنيد.

وضعيت مادر

به سه ماهه دوم بارداري خوش آمديد. سه ماهه دوم بارداري راحت‌ترين و لذت‌بخش‌ترين دوره بارداري مي‌باشد. اكثر مشكلاتي كه در اوايل حاملگي ايجاد شده اند تا كنون از بين رفته و يا اينكه بزودي برطرف خواهند شد و در صورتي كه اولين زايمان را تجربه مي كنيد شكم شما هنوز آنچنان بزرگ نشده است.

اگر در اين زمان به علت كندتر شدن حركت عضلات روده‌ها دچار يبوست شده‌ايد، با مصرف ميوه و سبزيجات مقدار فيبر رژيم غذايي‌تان را افزايش دهيد و مصرف آب و مايعات و ورزش منظم را نيز فراموش نكنيد. (از نوشيدن مايعاتي مانند چاي و نوشابه كه باعث تشديد يبوست مي‌شوند خودداري كنيد)


ماه پنجم بارداری

وضعيت جنین

در این دوره جنین رشد سریعی پیدا می‌کند و وزنش به حدود 250 گرم می‌رسد. در این مرحله یک ماده سفید پنیر مانند بر روی پوست جنین تشکیل می‌شود که وظیفه این ماده حفاظت پوست جنین از مایع اطرافش می‌باشد. جنین همانند یک نوزاد دارای ساعت‌های خواب و بیداری است. در پایان این ماه موهای سر جنین شروع به رشد می‌کنند و اگر کودک شما دختر باشد رحم او شروع به ساخته شدن می‌کند.

اگر شما متوجه شده‌اید که شکم شما گاهی اوقات دچار حرکات پرشی منظمی می‌شود، هیچ نگرانی به خود راه ندهید زیرا ممکن است بعلت سکسکه کودک شما باشد.

وضعيت مادر

اگر تا کنون تکان خوردن جنین را در رحمتان احساس نکرده اید احتمالاً الان این احساس را خواهید داشت، و در صورتی که سونوگرافی انجام دهید جنسیت کودک مشخص خواهد شد.

احساس سرگیجه، سبک بودن سر و بی‌حالی در طی دوران بارداری طبیعی می‌باشد، اما اگر بطور مداوم و به شدت تکرار شوند بهتر است به پزشکتان در این باره اطلاع دهید.

با مصرف مایعات زیاد، داشتن یک رژیم غذایی سالم و استفاده از لوسیون‌ و روغن‌ها بر روی پوست می‌توانید از شدت خارش و خشکی پوست خود کم کنید.

 

ماه ششم بارداری

وضعيت جنین

با شروع ماه ششم بارداری سرعت رشد جنین شروع به کم شدن می‌کند. اندازه دست‌ها و پاها به تناسب خواهند رسید. پلک‌ها و ابروها تشکیل شده و مغز رشد سریع خود را آغاز می‌کند. در پایان این ماه وزن جنین به حدود 600 گرم خواهد رسید.

وضعيت مادر

اکنون احتمالاً حامله بودن شما از نظر ظاهری برای اطرافیانتان مشخص خواهد شد، و شما حرکتهای جنین را بخوبی در رحمتان احساس خواهید کرد. نوشیدن مقادیر زیاد آب و استراحت در حالیکه سطح پاها بالاتر از سطح بدن باشد می‌تواند در برطرف کردن ورم پا و مچ پای شما مؤثر باشد.

به علت افزایش وزن بدن در این مرحله بهتر است کفش‌های پاشنه کوتاه بپوشید، از نشستن و ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید.

 

ماه هفتم بارداری

وضعيت جنین

در پایان این ماه بدن جنین گوشتالو و گردتر شده، عضلات به تدریج در حال بیشتر شدن و ریه‌ها قادر به نفس کشیدن هستند، اما اگر جنین الان متولد شود نفس کشیدنش با زحمت روبرو خواهد شد.

از آنجا که گوش‌ها بطور کامل تشکیل شده اند می‌توانید بیشتر با جنین خود صحبت نمایید زیرا او حالا می تواند صدای شما را تشخیص دهد.

وضعيت مادر

به سه ماهه سوم بارداری خوش آمدید!

اکنون اندازه رحم شما اندازه یک توپ فوتبال است. رحم بزرگ شده و به قسمت پشت و لگن شما فشار وارد آورده و ممکن است باعث بروز دردهایی در کمر و پاهای شما شود. با استراحت، تغییر وضعیت بدن و یک حمام آب گرم می توانید درد را کاهش دهید. همچنین در ماه‌های آخر بارداری به علت افزایش وزن ممکن است به واریس مبتلا شوید در این صورت با استراحت منظم و زیاد ضمن انجام کارهای روزانه، با بالا بردن سطح پاها بالاتر از سطح بدن چندین بار در روز و استفاده از جوراب‌های الاستیک محافظت‌کننده می‌توانید از شدت آن کم کنید که البته بعد از زایمان بهبود خواهد یافت

اگر ناگهان احساس کردید که رحم شما منقبض و سپس شل شد نگران نشوید. این انقباضات طبیعی بوده و معمولاً بدون درد هستند و زمان‌های ایجاد آن نامنظم می‌باشد. به علت نزدیک شدن رحم شما به قفسه سینه‌تان ممکن است ریه ها در هنگام تنفس بطور کامل متسع نشوند و تا حدودی دچار تنگی نفس شوید، اما نگران نباشید کودک شما دچار کمبود اکسیژن نخواهد شد.

در یک حاملگی طبیعی ماه هفتم و هشتم بارداری باید هر دو هفته یکبار به مطب پزشک مراجعه نمایید و از شروع ماه نهم تا هنگام زایمان هر هفته باید این کار را انجام دهید. در این ملاقات‌ها پزشک اندازه و طول رحم را اندازه‌گیری می‌کند تا مطمئن شود جنین در حال رشد است. آزمایش ادرار، بررسی وزن و فشار خون مرتباً انجام می گیرد.

 

ماه هشتم بارداری

وضعيت جنین

در اواخر این ماه جنین شما حدود یک کیلو و هشتصد گرم وزن خواهد داشت. سرعت نمو مغز در این دوره بیشتر است. جنین اکنون به نور، صدا، مزه و بو حساس می‌باشد و تنها عضوی از بدن که هنوز بطور کامل تکمیل نشده ریه‌ها می باشد.

وضعيت مادر

اکنون هنگامی است که خارش پوست، تنگی نفس، بواسیر، انقباض‌های پاها، سوزش سردل، سوء هاضمه و درد عضلات می توانند باعث ناراحتی مادران باردار شوند. بخاطر داشته باشید که این مشکلات موقتی می باشند، پس بر روی جنبه‌های مثبت بارداری تمرکز کنید.

بهترین وضعیت خوابیدن برای یک خانم حامله آن است که به سمت چپ بخوابد.

همچنان که استخوان‌های جنین شما سفت‌تر می‌شوند و اندازه‌شان بزرگتر می‌گردد، نیاز شما به کلسیم خیلی بیشتر از قبل می‌شود. رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی کلسیم، پروتئین، آهن و اسید فولیک را فراموش نکنید. خوردن غذا با حجم کمتر و به دفعات بیشتر و پرهیز از خم شدن یا صاف دراز کشیدن موجب خواهد شد تا حدودی از سوزش سردل و سوء هاضمه کاسته شود.

 

ماه نهم بارداری

وضعيت جنین

در شروع این ماه وزن جنین تقریباً دو و نیم کیلوگرم است. حالا دیگر جنین آنقدر بزرگ شده که بیشتر حجم رحم را اشغال کرده و جای زیادی برای حرکت و چرخش جنین وجود ندارد. با اینکه هنوز چهار هفته دیگر به زایمان باقی است اما جنین تقریباً به رشد نهایی خود رسیده است.

وضعيت مادر

کمی ورم کردن در خانم‌های حامله طبیعی است، اما اگر دچار سردرد شدید، تاری دید، افزایش ناگهانی ورم (بخصوص ورم صورت) در طی 2 یا 3 روز، درد شکم، تهوع، استفراغ و بی‌حالی شدید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

در این زمان انقباض‌های رحمی که معمولاً بدون درد هستند شدیدتر شده و ریتم خاصی هم ندارند. این انقباض‌ها باعث می‌شوند که بدن شما برای انقباض‌های اصلی در زمان زایمان آماده شود. توصیه می‌شود که مقاربت جنسی در این ماه صورت نگیرد.

 

6.  در زایمان طبیعی چه نکاتی بایستی رعایت شود ؟

وضعیت جنین: در پایان ماه نهم وزن جنین حدود 3 کیلوگرم است که روزانه 30 گرم به وزن او اضافه می شود و طول آن حدوداً 50 سانتی متر می‌باشد. کودک شما آخرین روزهای حضور خود در رحم را طی می‌کند

وضعیت مادر: در این مرحله بدن شما خود را آماده زایمان می‌کند. ترشحات مهبل نیز ممکن است بیشتر شده باشد. انقباض‌های کاذب و دروغین حاملگی که در این هفته ایجاد می‌شوند غیرمنظم بوده و می‌توانند خیلی دردناک باشند. این انقباض‌ها ممکن است در هر جایی از بدن شما مثل کمر، زیر شکم و لگن احساس شوند. انقباض های واقعی زایمان از بالای رحم شروع شده و سپس به تمام قسمت‌های رحم گسترش می یابند و از قسمت کمر به لگن می روند. انقباض‌های واقعی زایمان منظم، قوی‌تر و دردناک تر شده و با تغییر وضعیت شما از بین نمی‌روند.

به منظور آمادگی برای تولد، در اغلب موارد جنین می‌چرخد و سرش به سمت پایین قرار می‌گیرد. در مورد جنین شما نیز به همین شکل خواهد بود، سر در قسمت لگن مادر قرار می‌گیرد و کودک آماده می‌شود تا به دنیا سلام کند!

 

 

 

7.  یک زایمان طبیعی چگونه پیش می‌رود ؟

زایمان طبیعی را می توان به 3 مرحله تقسیم نمود:

1.        در مرحله اول زایمان، دردهای زایمان یا همان انقباض های رحمی شدیدتر شده و دهانه رحم نرم و کاملاً باز می شود

2.        در مرحله دوم زایمان از وقتی شروع می‌شود که مادر با زور زدن باعث بیرون آمدن نوزاد از رحم می شود. در صورتی که زایمان اول باشد حدود 2 ساعت و در صورتی که چندمین زایمان یک خانم باشد، این مرحله در  20- 15 دقیقه کامل می‌شود.

3.        در مرحله سوم زایمان نیز جفت از رحم خارج می شود.

بعد از بهبودی از عوارض زایمان اگر احساس آمادگی می‌کنید می توانید پیاده‌روی و تمرینات بدنسازی را شروع کنید. ورزش بعد از زایمان علاوه بر کاهش وزن در موارد زیر به شما کمک می‌کند:

 • کاهش استرس، اضطراب و افسردگی
 • سفت و محکم شدن ماهیچه‌های شکمی و لگن که کشیده شده‌اند
 • افزایش انرژی بدن

 

 

 
اسلاید این قسمت در دست تهیه است.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


هفته‌های 9- 1

(نوشتار این ویدئو)

در هفته اول حاملگی، تخمک بارور شده شما (بلاستوسیست)، به سمت رحمتان حرکت خواهد کرد. اندازه این تخمک تقریباً معادل نوک یک خودکار است. در این روزها، سلول‌ها(یاخته‌ها) درون تخمک به یکدیگر می‌چسبند و دسته‌های سلولی را تشکیل می‌دهند. توده سلول‌های داخلی، جنینتان را تشکیل خواهد داد. سلول‌های خارجی، کیسه آمنیوتیک جنین[1] و جفت[2] را تشکیل خواهند داد. سپس بلاستوسیست در طی فرایندی بنام محافظت، پوشش دفاعی را در اطراف خود ایجاد می‌کند و سپس در درون دیواره مرطوب رحمی فرو می‌رود.

در حدود هفته پنجم، جنین در حال رشد شا به اندازه یک دانه کنجد می‌شود. سلول‌هایی که قبلاً توده سلول‌های داخلی بلاستوسیست را شکل داده اند، شروع به منظم شدن و سازماندهی می‌کنند و به جنین و اندام‌های اولیه‌اش شکل می‌دهند. مغز و طناب نخاعی جنین بواسطه پوست شفافش قابل رؤیت است.

در همین زمان، سیستم گردش خون جنین شکل می‌گیرد و قلبش شروع به تپیدن می‌کند. جنین شما بیشتر شبیه یک بچه قورباغه است تا یک انسان. وی اکسیژن و مواد مغذی را از طریق بند ناف[3] و کیسه آمنیوتیک که اخیراً شکل گرفته‌اند بدست می‌آورد.

در هفته نهم، دم جنینی از بین رفته است(محو می‌شود) .با بیرون زدن دست‌ها، پاها، انگشتان و پدید آمدن بینی، دهان و چشم‌ها و همچنین لاله بسیار کوچک گوش‌ها جنین روز به روز بیشتر به انسان شبیه می‌شود. اکنون جنین شما به اندازه یک دانه انگور و وزنش حدود 28 گرم است.

باورش سخت است که چگونه در این زمان کوتاه، یک سلول با چنین سرعتی تکامل پیدا کند و پیکره بی‌نقص جنین را تشکیل دهد.

 

[1] - درونی ترین غشایی که جنین را در بر می‌گیرد و کیسه آمنیون یا کیسه آب را تشکیل می‌دهد

[2] - عضوی که در اثر رشد و گسترش تخمک بارور شده در جدار رحم تشکیل می‌شود و در مبادلات بین جنین و مادر دخالت دارد.

[3] - ساختمان طنابی شکل که جنین را به جفت وصل می‌کند و شامل سرخرگ و سیاهرگ نافی است.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفته‌های 14- 10

 

(نوشتار این ویدئو)

در هفته دهم، اندازه جنین به سختی به اندازه یک پرتقال می‌رسد. وی در این زمان وارد مرحله رشد جنینی شده و حالات صورت و جوانه های دندانی‌اش[4] شکل می‌گیرد. در طی هفته‌های بعد، بافت‌ها و اعضای جنین به سرعت رشد می‌کنند و کامل می شوند. پرده میان انگشتان دست و پای جنین از بین می‌رود و ناخن‌ها و اثر انگشت‌ها شکل می‌گیرند. در این زمان جنین می‌تواند مشتش را باز و بسته کند و انگشتان پایش را خم کند. به دلیل وجود ماهیچه‌های در حال رشد و واکنش‌های مربوط به آن، اکنون جنین اندام‌هایش را حرکت می‌دهد و طوفان به پا می‌کند. اما اگر این اولین کودک شماست، احتمالاً تا هفته‌های 20-18 تکان خوردن‌هایش را احساس نخواهید کرد.

بواسطه پوست نیمه شفاف جنین، اعضای حیاتی بدنش قابل مشاهده هستند از جمله مغز در حال تکامل، سیستم عصبی، روده‌ها و کبد که به جای کیسه زرد که در حال ناپدید شدن است گلبول‌های قرمز خون را می سازد.

اکنون فعالیت بند ناف بیشتر می‌شود. یک سیاهرگ، اکسیژن و خون مغذی شده را به جنین می رساند. سپس دو سرخرگ، این خون را از بدن خارج می‌کنند.

در حدود هفته دوازدهم، کلیه ها شروع به تولید ادرار می‌کنند و بزودی جنین این تولیدات را در مایع آمنیوتیک دفع می‌کند. سپس جنین این مایع را می‌بلعد و دوباره فرایند ادامه می یابد. در هفته چهاردهم، گوش و چشم‌های جنین در جای اصلی خود قرار می‌گیرند. وی می‌تواند چشمان خود را بصورت نیمه باز کند،  اخم کند و صورت خود را در هم بکشد.

هم اکنون شما سه ماهه دوم حاملگی را آغاز می‌کنید که اکثر زنان از آن به عنوان بهترین دوران حاملگی شان یاد می‌کنند.

 

[4] - جوانه‌هایی که بعداً تبدیل به دندان می شوند.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


هفته‌های 20- 15

 

(نوشتار این ویدئو)

در هفته‌های 15 تا 20 ، اندازه جنین دو برابر می‌شود. همان‌طور که بدنش رشد می‌یابد، سیستم عصبی‌اش به سرعت کامل می‌شود. بافت‌های عصبی جنین، مغزش را به سرتاسر بدن مرتبط می‌سازد. این بافت‌ها از مغز شروع می‌شوند و در امتداد ستون فقرات و نیم تنه و دست و پاها ادامه می‌یابند.

در این دوران استخوان‌بندی جنین نیز تغییر می‌کند. غضروف‌های نرم جای خود را به استخوان‌های محکم می‌دهند. این عمل ابتدا در دست و پاها رخ می‌دهد.

رشد و پیشرفت حواس پنجگانه افزایش می یابد. مغز جنینتان مکان‌های خاصی را برای حواس بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی و لامسه تعیین می‌کند. در این مرحله احتمالاً جنین قادر به شنیدن ضربان قلب و صدای شما است. پس با صدای بلند برایش آواز شاد بخوانید.

در این زمان ممکن است جنینتان حتی انگشت شصتش را بمکد.

در حدود هفته هجدهم، شما یکی از مهیج‌ترین قسمت دوران بارداریتان را تجربه خواهید کرد. مثلاً حرکات جنینتان را احساس می‌کنید. در ابتدا ممکن است دست و پای خمیده و نرم جنین به آرامی حرکت کنند، اما در هفته‌های بعد، این اعضا قوی‌تر می‌شوند و تکان های بیشتری می‌خورند.

در هفته بیستم، وزن جنینتان کمی بیش از 280 گرم و اندازه‌اش (از نوک سر تاکف پا) حدود 24 سانتی متر می‌شود.( حدوداً اندازه یک موز)

هفته بیستم، هفته بسیار مهمی است. زیرا که شما نیمی از حاملگی خود را گذرانده‌اید.


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 
هفته‌های 27-21

 

(نوشتار این ویدئو)

بین هفته‌های 21 تا 27 ، حس لامسه جنین افزایش می‌یابد و اثر انگشتانش شکل می‌گیرد.

هنگامی که شکمتان را بمالید یا به آرامی فشار دهید، ممکن است تکان خوردن جنین را حس کنید. اکنون جنین می‌تواند صورتش یا هر چیزی که در دسترسش باشد مثل بند ناف را  احساس کند.

در حدود هفته بیست و سوم، جنین می‌تواند عمل بلع را انجام دهد. احتمالاً شما بزودی متوجه سکسکه‌های جنینی می‌شوید. نگران نباشید. سکسکه یکی از قسمت‌های معمول رشد و پیشرفت جنینتان است و سکسکه‌های متعدد در طول روز، امری عادی بشمار می‌آید. شش‌های او از میلیون‌ها شاخک تشکیل شده است که نایژه نام دارند. تا حالا بطور خارق العاده‌ای، جنین عمل تنفس را با وارد و خارج کردن مایع آمنیوتیک  به درون شش‌هایش، انجام داده است.

در هفته 24، جنین با بهره گیری از مراقبت‌های پزشکی دقیق، می‌تواند خارج از رحم مادر زنده بماند.

درهفته 27، پلک‌های جنین بطور غیر ارادی باز می‌شوند اما او هنوز درست قادر به دیدن نیست. لب‌هایش شکل می‌گیرند و  پرزهای چشایی بسیار کوچکی روی زبانش بوجود می‌آیند. حدود 900 گرم وزن دارد و قدش به حدود 34 سانتی متر می‌رسد. اکنون تنها سه ماه دیگر را پیش رو دارید.
 

 

 

 

 

 

 هفته‌های 38-27

 

(نوشتار این ویدئو)

شما و جنینتان سه ماهه آخر بارداری را با هم آغاز می‌کنید. درهفته 28، وزن جنین فقط کمی بیشتر از 900 گرم می‌شود. وزن جنین در زمان تولدش 3 برابر الان خواهد شد. لایه‌ای از چربی بر روی بدنش تشکیل می‌شود تا او را در خارج از رحم گرم نگه دارد. اسکلت بندی‌اش محکم‌تر می‌شود. استخوان‌های سرش هنوز به یکدیگر متصل نشده‌اند و این امکان را می‌دهد تا در هنگام عبور از مجرای زایمانی، این استخوان‌ها بتوانند اندکی به هم نزدیک شوند.

میلیون‌ها سلول عصبی تشکیل شده و در مغز جنین برانگیخته می‌شوند و با ایجاد ارتباطات، زمینه یادگیری جنین در داخل و خارج از رحم را فراهم می‌آورند.

اکنون جنین شما می‌تواند چشمانش را باز کند و نوری را که به درون رحم مادر می‌تابد، ببیند. او همچنین می‌تواند بشنود پس با نوزادتان صحبت کنید و برایش آواز بخوانید.

وقتی که زمان زایمان شما نزدیک می‌شود، ذرات ریزی با نام قشر پنیری از بدن جنین جدا می‌شود . این ماده سفیدرنگ پنیرمانند که همه بدن جنین را می‌پوشاند، پوستش را از مایع آمنیوتیکی که در آن غوطه‌ور است محافظت می‌کند. جنین بعضی از این ذرات به همراه سایر ترشحاتی که از طریق سیستم گوارش عبور می‌کند می‌بلعد تا اولین حرکات روده‌ای او تشکیل شود.

در هفته 37 پوست جنین صورتی رنگ و نرم است، کمتر چروکیده و بیشتر به یک جنین شباهت دارد. روزانه حدود 29 گرم وزن اضافه می‌کند و حدود 2 کیلو و 700 گرم وزن داد. اکنون جنین کامل و رسیده است.

به منظور آمادگی برای تولد، در اغلب موارد جنین می‌چرخد و سرش به سمت پایین قرار می‌گیرد. در مورد جنین شما نیز به همین شکل خواهد بود، سر در قسمت لگن مادر قرار می‌گیرد و کودک آماده می‌شود تا به دنیا سلام کند.

 

 

 

بن مایه فیلم آموزشی:

http://www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc?intcmp=Art_Test_related_fet&pn=Article%20page

ترجمه فيلم آموزشي: علي تراش چينشناسه

متخصص علمی ناظر محتوا: دکتر بهیه نام آور جهرمی

گردآوری مطلب : دکتر حمید محمدی - مریم تراشچین

طراحی آموزشی : مریم تراشچین

مشاور پروژه: دکتر مانوش مهرابی

تدوین فیلم آموزشی:  مهندس ونوس صابرزاده

بن‌مایه‌ها:

1. حاملگی و زایمان(هفته به هفته) / تالیف میریام استاپارد؛ ترجمه فرهاد همت خواه - تهران: عصرکتاب،  1384

2. http://www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc

 

نظرات (6)

عضويت در خبرنامه نظرات.

نمايش/پنهان شدن دیدگاه
...
0
سلام میخاستم ببینم چه غذاهایی برای محکمتر شدن کیسه آب جنین در ماههای 6-5 ماهگی مناسبتر است .ممنونم
بهاره یوسفی , مارس 02, 2013
...
0
من به تازگی انتقال جنین دادم
میخوام بدونم علائم حاملگی بعد از انتقال چیه .هنوز آزمایش بارداری ندادم
----------------------------------
پاسخ:
این بیماران مرتب سونو می شوند. علائم حاملگی مانند حاملگی طبیعی است . در صورت سقط، تست حاملگی بعد از 2 هفته باید مثبت شود و تیتر آن هم رو به افزایش باشد. سونو داخلی حدود هفته 4-5 و سونو روی شکم در هفته 6 به بعد وضعیت جنین را نشان می دهد.
رزیتا , سپتامبر 19, 2012
...
0
عالی بود ممنون
یکتا , ژوئیه 01, 2012
غذاهایی که برای خانم های باردار مضره
0
سلام می تونم خواهش کنم یگید چه غذاهایی در دوران بارداری مضره
-------------------------------------------
پاسخ:
کلیه غذاهایی که در حالت عادی مضر هستند مثل چیپس، پفک (junk food) و همچنین شیرینی و چربی بیش از حد در حاملگی هم مضر هستند.
ماریا , فوریه 11, 2012
لالای فرشته
0
دوستان سلام
لطف کنید به سایت لالای فرشته سری بزنید وبه دوستان اطلاع دهید
www.lalay.ir
باتشکر
سید
...
0
با عرض سلام و احترام، مطالب و فيلمها بسيار ارزنده مي باشد. خواهشمند است در مورد زايمان طبيعي و سزارين نيز فيلم آموزشي تهيه شود تا در آموزش به زنان باردار مورد استفاده قرار گيرد.
با تشكر
دكتر عليپور از شهرستان نوشهر
دكتر عليپور , سپتامبر 21, 2010

نوشتن دیدگاه

كوچكتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( چهارشنبه ، 7 فروردين 1392 ، 11:54 )  
Display Pagerank adalat indian song where to levitra professional approved extra low paroxetine canadian online overnight pharmacy clozaril on line no script best site to buy atorlip-5 glucophage recommended dosage vigra airport weather phenergan pills top 10 online cyklokapron sites where cozaar high blood pressure interactions my canadian passport expired what do i do cost of viagra jelly where can i get neurontin pills what is premarin for 40 mg prednisone and alcohol legitimate online pharmacy in canada buy antibiotics without prescriptions how to get aspirin drug penegra tablet of 100 mg drugs similar to aciphex didronel order canada purchase vytorin comprare levitra professional canadian healthcare 1 internet online drugstore what is metronidazole used for 500mg what is promethazine codeine used to treat cholestoplex coupon code diltiazem for men sale in uk top drugstore foundation for dry skin best price grifulvin v geriforte mg tablet how much does zovirax cost without insurance 1xtra twitter suppliers of brand levitra in us how to take pariet 20mg safe prednisone no precription buy finax 5 panax ginseng root sale what does neurontin pill look like cuando desaparecen los efectos adversos de la sertralina can order fucidin canada pain meds that start with the letter k accutane lawsuit newsome law firm 4 chlamydia pills ed drugs online shipped overnight where to buy fucidin with visa thalidomide scandal uk fast purim deleviery kamagra no prescription needed avapro manufacturer coupon levitra discount buy diflucan online at canada pharmacy florida vasotec viagra alternative for women canadian pharmacy gyne-lotrimin cheap clomid no prescription venta cialis generico en mexico diltiazem 20mg tab side effects of taking albendazole allegra rx vs otc what is the generic drug for effexor xr singulair tablets kids citalopram generic mexico cost of xeloda how much is viagra worth on the street bystolic generic form advair diskus 500/50 zithromax drugstore.com long term side effects of synthroid use buy synthroid hong kong promethazine hydrochloride 25 mg recreational use buy deltasone uk generic finpecia purchase eulexin over counter pharmacy has best price bupron sr zoloft overdose urispas sublingual dosage valtrex australia doxycycline antibiotic ear infections is gyne-lotrimin legal in uk discount strattera bactrim without script cheap decadron 40 mg buy provera online no prescription metformin generic manufacturers antivert 12.5mg safe buy toprol xl online generic prozac reviews can you buy alesse over the counter in germany minocycline no prescription compare prices order kamagra from usa without prescription what drug category is paroxetine medicine for diabetes metformin purchase generic omnicef hyzaar no prescription cheap generic bupron sr lawsuit buy azithromycin overnight can you get high off motrin 800 cheap zetia free delivery switching levothyroxine synthroid 1.25mg finasteride every other day provera 10 mg para que sirve very cheap zanaflex bentyl generic release date indocin from europe much does propecia cost nz pilex birth control online canada clozaril new zealand what is the normal dosage for meclizine buy drugstore makeup online canada very cheap singulair walmart wellbutrin cheaper coumadin uk next day delivery baclofen dosage pediatric no prescription wellbutrin xl what is the typical dosage for cialis viagra natural para mujeres recetas solu medrol dosepak directions mircette noprescrition needed usa online pharmacy buy viagra professional online thru paypals buy lopid from india online pharmacy alli talison lithium mining australia health canada elimite property search engines ultra low dose trental fast augmentin delivery cvs pharmacy in vancouver canada over the counter medicine brand cialis canada and protonix buy abilify cheap antipsychotic proscar hair loss 5 mg how to take astelin mg sublingual nitroglycerin rxlist comprar eldepryl original en madrid liquid dramamine review mexican pharmacy no prescription claritin buy toprol xl from canada ortho cyclen generic sprintec walmart what is the drug calan yasmin birth control pills prices low price rumalaya gel uk names of oral contraceptive pills available in india allegra comprare purchase allopurinol 100mg tablets scripps express pharmacy express scripts can order rogaine 2 online buspar medication guide purchase omnicef 300mg med cab phexin online viagra with prescription pulmicort turbuhaler over the counter substitute for mupirocin ointment a good web page to buy aciclovir with no script very cheap keftab zaditor doctors online protonix 40 mg prices purchase prozac no prescription indian tinidazole generic norvasc pariet from canada zyprexa velotab 10 mg 28 agizda dagilabilir tablet prometrium and birth control pills american express platinum travel insurance canada mirtazapine 30mg to 45 mg buy emsam capsules fucidin h cream boots aciclovir over the counter india mojo pills to get erections what does accutane do to your liver beconase aq medication where to buy doxycycline hyclate acne work rabeprazole sodium daily dose compare viagra vs cialis vs levitra overnight pharmacy tinidazole buy cheap prescription azithromycin for sale online can i order actoplus met no prescription in the usa deltasone side effects purchase clonidine 0.3 mg cost of motrin 800 mg ordering actos drugs generic price increase elimite enalapril tablets for dogs revista online jequiti overdose of tegretol medication calcium carbonate for men in usa differin gel+after accutane what does rumalaya liniment propranolol dose for anxiety uk buy cheap generic atarax mg cheap lasix generic kamagra now company they the real deal viagra propecia side effects amaryl online usa no prescription buy meds no prescription online buy hydrochlorothiazide online information how long does clonidine take to work for adhd etodolac 400 mg street value elocom lotion ampicillin side effects long term use anacin prices cvs dove comprare il kamagra what is paroxetine tablets for getting a valtrex prescription over the counter cialis uk can we trust casodex online paroxetine express canada how to purchase zyrtec online como comprar compazine reglan canadian online get levitra toronto lipitor cheap india pharmacy canada discount drugs rx where to buy allegra d over the counter allergy how to import levitra buy us ampicillin pills mg altace pas cher italie purchase dramamine how to take zithromax for std floxin mg price can you order medication online zetia price increase viagra jelly to buy in the usa without a prescription where to buy live fish in singapore discount female cialis low cost parlodel shuddha guggulu australia pharmacy erythromycin acne cream buy eulexin 15mg online skelaxin patient reviews viagra super active dosage instructions drugstore 15 off code cheapest propecia australia dulcolax maximum dosage periactin for weight gain actos oral tablets pill rx health order lisinopril products himalaya gasex voltaren 20 mg bismuth citrate supplement what is triamterene/hctz used for can u buy viagra in ireland cheap rx brand nootropil discount does walmart carry generic lipitor viagra for sale no prescription fda approved pharmacy bystolic buy cheap florida saw palmetto buy lipitor from mexico online how to by medrol online atrovent inhaler usage buy didronel with paypal haldol dose generic synthroid us cheap buy generic accutane online pharmacy that sells ginseng mexican pharmacy no prescription nitroglycerin penegra price in india goodrx app for iphone pyridium tablets online fertilaid women natural supplement fertility pills generic methotrexate manufacturers sildenaflex viagra alternative tofranil coupons where to buy cialis sublingual in canada safely fluoxetine in croatia hyzaar dosages pictures generic drug isotretinoin what type of blood pressure medicine is benicar side effects of clonidine .2 mg comprar viagra super active original buy meds no rx order flovent 120 mg aciphex without food prescribed ovulation calculator for women on clomid purchase generic flonase pharmacy has best price desyrel generic pills for kytril where can i order tadacip prednisone 20 mg for 7 days brand online valtrex no prescription pyridium over the counter cytotec online shipping viagra pfizer buy online tylonel#3 on line pharmacy top 10 online casodex sites plendil suppliers overseas diclofenac gel no rx where do i risperdal in usa prozac vs generic fluoxetine vasotec tablets from buy how to get pregnant on metformin prednisone 20 mg tablet picture buy alesse 28 lincocin supplier in uk premarin cream over the counter antibiotics for ear infection safety of generic drugs from india efficacy mircette birth control ingredients alesse reviews lipitor online pharmacy price is generic diakof effective what is the medicine keflex used for fluconazole pregnancy safety ventolin buy mexico minipress uses medication nike air max 1 leopard size 5 prinivil hctz side effects buy astelin cheap generic clavamox drops for cats no prescription how to get anafranil on line metoclopramide generic cheap costs best way get pain pills urgent care prednisone 20 mg doses tesco pharmacy swindon opening times zantac printable coupons 2011 buy accutane with no prescription 150mg viagra effects what does lotrisone cream treat bentyl 20 mg im top 10 online mycelex-g sites bystolic drugstore actoplus met online legally silagra 100 wikipedia elocom mast uputstvo where to buy alli weight loss aid punar vivah desi tashan 1st march 2013 can zantac get you high cialis original 10mg how to get real viagra online comprar januvia original where to buy accutane in philippines btc with online pharmacy coreg generic cost benicar 10 mg cost elocom keno"cs terhesse'g alatt proventil cost comparison inhaler humalog vs novolog online pharmacies no prescription vicodin drug market order exelon lariam come si usa entocort prices cvs cytoxan uk next day delivery procardia from india periactin discounts codes levothroid reviews hypothyroidism provera tablets 5 mg avapro discontinued levitra samples pack trazodone from courier order ceftin online without rx para que sirve la clorfenamina tabletas generic drug for prometrium bactroban cream dosage what does the medicine carafate do do you need rx ashwagandha lisinopril hydrochlorothiazide weight loss cardura xl 8mg acai juice prices lithium dose calculator aspirin sales 2011 cheap bentyl pills dicyclomine reviews on testosterone cream celebrex drugs buy atacand mg liposafe prescription what drug category is celadrin colospa in croatia order acticin overnight isoptin medication where to buy what are pills called o citalopram 4 weeks now where do i prevacid in australia best online pharmacy generic aceon reviews on arimidex canadian pharmacy anacin online himcolin india buy genuine cialis uk will xeloda generic can you buy hyaluronic acid reliable non-prescription pharmacy nolvadex cost in canada flomax drug doctor xeloda sales 2012 pulmicort not generic order alesse birth control drug quickest buy cheap generic benicar canadian family tree search free antabuse effect on sperm generic mevacor over the counter viagra for women dulcolax prescription coupon side effects of diclofenac potassium tablets generic venlor in usa sominex uk next day delivery zerit without prescription treatment for chlamydia doxycycline dosage benadryl for daily use canada buy wellbutrin mg online for buy bactrim hong kong express care pharmacy buckeye flomax mr 0.4 mg buy ginseng in bulk acai online store rogaine 2 from canada periactin online pharmacy uk lilly cialis without prescription flagyl std reviews on norvasc prednisolone eye drops coupons what are baclofen tablets used for buy micronase boots what is the medication tenormin for cheap motrin no prescription where do i amitriptyline in usa zofran pills dosage where to buy dog aspirin propecia reviews amazon cost of viramune xr advair coupon 500 50 goes you buy steroids mexican pharmacies what is xenical 120mg hard capsules for generic viagra online+overnight shipping clindamycin gel pregnancy how to apply permethrin cream scabies lithium lawsuit settlements accutane lawsuit statute of limitations texas avandamet in the uk daily cialis 30 day trial what is percocet 5-325 increasing libido in women naturally cheapest cialis professional in the uk combivent inhaler no prescription without a script online buy abana didronel price brand name levothroid online prescription drugs from canada legal robaxin shop cheap acyclovir ointment buy yasmin tablets online mentat australia price how long does it take for propecia side effects to start buy lantus solostar is it illegal to order prescription drugs online from canada user reviews of cialis where to buy alli diet pills learn is diabecon a prescription drug venda alli internet compare prescription pramipexole restless legs diovan pills dose purchasing viramune online uk reviews on robaxin mail-order elimite amoxil bonus pills is levothyroxine generic for synthroid uk buy accutane online cheap buy clomid now viagra jelly dose xenical 120mg results what is tricor generic what does allegra drug prescription order metformin from usa without prescription free coupon for decadron lawsuit for accutane in canada plendil side effects long term use buy xeloda tablets online phone in order for kamagra gold prilosec for men sale in uk how to take floxin fluconazole interactions more drug_interactions brand viagra discounts codes viagras available in india cefixime oral suspension dose cheapest drug erection packs 1 maxalt rpd 10 mg costo generic over the counter prevacid accutane cheap uk risperdal 3 mg price lexapro weight gain studies benadryl drug store online alli precio andorra no prescription uk buy cheap levothyroxine dramamine generico online vente de risperdal au quebec avandamet order in the us buy proscar no prescription fast delivery mexican pharmacy no prescription ortho tri-cyclen bupropion hcl xl global pharmacy fable the lost chapter acheter une alliance viagra sublingual without prescription how to use erythromycin and benzoyl peroxide topical gel usp how much does benicar cost floxin max dose risperdal no prescription compare prices promethazine hcl uses bactroban tablets from buy buy unisom without rx over the counter natural viagra substitutes pharmacy mirapex without a prescription order colospa online in usa fallout 2 where to get mentats buy alli pills starter pack can you order acticin doxycycline make acne worse elavil 50mg tablets nike air max 95 em neon side effects of lexapro 20 mg in men bupropion to buy in england how to discontinue use of paxil buy mexitil visa discount glucotrol otc canadian meds retin-a 0,025 maximum dosage cost of alligator tags on swamp people ginseng dose maximum prescription drug finast deltasone 40 mg pharmacy buy adalat canadian nifedipine allopurinol side effects rx list where can i buy nizoral shampoo 2 buy alli weight loss approved plavix perth australia amaryl uk buy seroquel perth australia is cefixime over the counter generic uroxatral cost i want to pay some indocin zenegra now prednisone side effects in dogs shaking flagyl 400mg tablets dosage aldactone australia companies only healthyman.com zyprexa generic 2013 drugs accutane acne medication effects betnovate sold over counter amitriptyline hcl 10mg for migraines requip in the uk donde comprar micardis paxil echeck where to buy asacol ointment cytotec misoprostol tablets tamoxifen how to buy health canada chloroquine buy flexeril where can i get mentax pills buy diclofenac gel in australia atacand where to get safe hyzaar buy bob dole viagra commercial levitra in india kamagra buy online ireland buy trandate online cheap phexin online forum reputable online pet pharmacies non prescription innopran aciclovir creme prelo imitrex available over counter depakote online australia brand prandin for sale to buy prazosin generic topamax price viagra soft generic wikipedia drugs thyroxine tablets for sale uk ciprofloxacino normon 500 mg vademecum flovent tablets from buy prilosec coupons 2010 reglan pills side effects triamterene without insurance order asacol medication by mail que pastilla es mejor viagra o cialis cheap diovan sale uk erection packs 2 from shipping order unisom to buy in england buy lexapro online safely seroflo online forum comprar mg order yagara buy generic valtrex in canada gasex side effects the online drugstore wellbutrin viagra jelly usa cvs prices illegal buy prescription drugs mexico zanaflex buy online australia trazodone hydrochloride 100mg side effects zovirax annual sales strattera for purchase ciprofloxacino altera cor urina ditropan generic release date where can i purchase elocon lisinopril on line in the canada hyzaar discount coupons discount canadian pharmacy haldol cheap glucotrol xl free delivery buy ace inhibitors online proper dosage for cialis buy avodart pills in the us buy cheap cytotec online rhinocort lawsuit canada india benicar price toprol xl 25mg price low dose remeron for insomnia what is tamoxifen 20 mg zestril daily use reviews buy seroflo cozaar 100mg pills like amitriptyline we need to talk about kevin analysis exelon 100mg cheap lithium tab nirvana bass levitra professional generic reviews yasmin pills for sale philippines cymbalta where to get cvs pharmacy puerto rico locations generic drugs online keppra iv spc champix reviews uk lisinopril-hydrochlorothiazide 20-12.5 mg per tablet buy viagra tablets in manchester is exelon corp a good buy buy viagra sublingual from mexico online what dosages does synthroid come in tegretol overnight delivery digoxin coupon code cialis prices in australia what drug category is glucophage how to take tamoxifen for gynecomastia how long to get crestor out of system bupron sr uk buy canadian family pharmacy online exelon comed jobs wellbutrin sr online pharmacy shipped to canada herbal slimming tablets tesco generic sustiva buy canada alli boots reviews midamor without rx retin-a 0,025 sold over counter long time side effects doxycycline what does generic motrin look like lipitor shopping 1 man 1 jar official video link how to by lithium online what is fosamax for osteoporosis aspirin prices usa how to get ceftin drug ventolin spain vytorin cheap prices sertraline side effects shaking legal buy triamterene online canada free or low cost skelaxin buy tulasi perth australia lamisil over the counter pills alesse results forum upper back pain chinese medicine does generic viagra work on women is didronel a prescription drug order proscar fedex can buy calan online low cost amantadine drug order zyvox in how to buy brand viagra is it safe to order celexa buying albenza in manchester can i get high off allopurinol buy propecia uk - no prescription zantac price philippines buy ethionamide online cheap adalat generic wikipedia drugs zithromax bonus pills dapoxetine online legally ampicillin refills purchase prevacid on line in australia buying cialis online scam cheap rx sunglasses non prescription detrol pharmacy femara online pharmacy skin redness after accutane buy trental online with mastercard where to buy acai berry pills in ireland voltarol tablets diclofenac medicine nitrofurantoin generic wikipedia drugs levlen overnight pharmacy coupons for pulmicort inhaler how to take ventolin puffer best site to buy yasmin reputable mexican pharmacies prescription drugs canadian online pharmacy for cleocin gel buy indocin sr buy doxycycline for dogs online where do i buy metoclopramide how to take brahmi mg cialis better than viagra levitra discount code for zithromax can you take geriforte syrup daily lukol order canada can i order atrovent no prescription in the usa long time side effects robaxin what is the symbol for lithium sulfate buy oracea online no prescription required is it safe to take viagra with high blood pressure medication buy cheap amoxicillin uk side effects of zyprexa brahmi sublingual dosage canadian online pharmacy for advair diskus propecia usa buy what does benicar treat glucotrol xl canada prescription exelon from canada atomoxetine buy online allegra drugstore com sneezing isoniazid dosage tuberculosis order alli from mexico without prescription flea meds for dogs online citalopram refills augmentin prospect 625 pavitra rishta desi tashan 24 jan 2013 can you split allegra tablets rocaltrol mail order what is the difference between bactroban cream and ointment exelon buy canada generic pills for valtrex meclizine hydrochloride tablets word of power near statue to meridia atrovent ships from india side effects of prevacid in kids billig casodex online kaufen tretinoin cheap us pharmacy voveran on line purchase ver un rey en la habana online gratis plavix new england journal of medicine diovan us billion in annual sales isoptin mist canada when to start taking clomid for pct buy noroxin visa differin for men in usa how long does accutane take to show results fastest myambutol uk delivery where cane i buy accutane in the uk no prescription aldactone sale buy alli weight loss aid refill biaxin mg buy ortho tri-cyclen canada prescription do you get pain meds for kidney stones dilantin shortage 2011 canada zaditor drug class ordering medication alesse online levitra 20mg preis apotheke generic sustiva in usa alesse drugs com buy over the counter bupron sr online can you get trandate over the counter what is the generic for yasmin bactrim medication used for kytril ships from india zyrtec tablets used for cyklokapron online in usa zyban sale where can i buy compazine generic us advair diskus what does arimidex do for men levitra 100 mg fiyatl+ how long does it take for revatio to work safe female cialis buy horse health ivermectin wormer venlor tablets 75mg retin-a ge limited india zoloft tablets 40mg side effects increasing lithium dose where can i buy aricept in canada zovirax online cheap beta blockers online pharmacy drugs generic walmart pharmacy online canada apcalis sx barato pravachol from canada my alli in canada buy benadryl online no prescription us over the counter medicine that acts as cipro diovan hct side effects cough buy lipitor capsules best sinemet prices buy cheap rx sunglasses best site for pariet side effects of plavix mayo clinic tinidazole tablets spc zyvox 500 mg 400mg forzest results forum low price astelin uk sublingual nifedipine dosage danazol dosage prednisolone 10mg tablets how long does accutane take to work ann summers blue pill reviews cheap genuine clomid online how much is zovirax without insurance is imitrex legal in uk chloroquine 100mg cheep phenamax dosage too high obagi medical tretinoin cream usp 0.05 use endep coupon online para que se usa el diovan forzest mail order india telmisartan and hydrochlorothiazide tablets keflex for sale online indian pharmacy l-tryptophan can you buy zebeta discount generic online pharmacy no prescription needed clomid what is combivent made of trial erection packs 2 canadian source health canada depo provera performance enhancement drugs for sale flagyl suppositories donde puedo comprar elavil how to take capoten mg best time to take lisinopril medication flagyl on line in the mexico where ventolin buy sinemet for daily use is there a drug comparative to hydrochlorothiazide cheap pravachol 100 mg celebrex drug in uk pharmacy torsemide online meds metronidazole 500mg tablets generic from alesse paroxetine pas cher italie bactrim no prescription compare prices online pharmacy uk xanax buy abortion pills in india disfuncion erectil psicologica tratamiento cymbalta online from india pain medication diclofenac comprar duetact portugal buy silagra online with out prescription www.freeplavix risperdal 2mg tablet amoxil prices usa singulair cost in india mechanism of action of amlodipine diagram cheap generic flovent albenza 200 mg dosage gout medication allopurinol side effects disease crestor online mexico vantin sold over counter seroflo by mail order is pristiq better than wellbutrin coumadin prescription side effects overnight pharmacy+melbourne claritin tablets online combivent delivery view topic cash antibiotics roxithromycin side effects prednisone dosage for kids acquisto cytoxan sicuro online ordering mentat ds syrup can you buy tamoxifen over the counter in germany beconase aq lawsuit canada where can i buy retin-a prednisone dosepak dosage corticosteroids much does alesse birth control cost zenegra no prescription canada cheap fincar pills is keppra better than dilantin clozaril brands india health canada viagra purchase ashwagandha plant proscar costo oral methotrexate shortage skelaxin similar drugs buy aristocort without rx cleocin ovules buy bupron sr online no prescription us buy online elavil generic average age men viagra finpecia mg canada buy hytrin in australia generic ceftin overnite shipping biaxin xl 1000 mg generic uk paypal arimidex dostinex uk next day delivery sarafem drug class buy sominex with e check lowest price cleocin generic metformin hcl 500 zithromax 500mg uses xeloda 100 albendazole single dose for adults prometrium online overnight shipping advair diskus drug classification remeron 30 mg 28 tablet fiyatl+ generic drug for aciphex mexico online pharmacy reviews rhinocort aqua coupon can you get a new blood clot while on coumadin betnovate cream on face side effects viagra side effects in men affects generic uk paypal uroxatral viagra 100mg canadian pharmacy indian delivery alesse online how long to take domperidone for breastfeeding can order brand amoxil online cozaar buy on line seroquel generic name where to buy finasteride hair loss forum provera overseas order non generic trileptal us viagra online pharmacy ultra low dose prevacid fastest vasodilan uk delivery side effects of actonel combi d duloxetine dosage for depression buy rumalaya bulk where is alliance vanguard quartermaster wow buying orlistat for dogs purchase accutane 10mg citalopram cost at walgreens teva cephalexin breastfeeding cheap calan bosch hotel delivery abilify online overnight generic hyzaar ds prescription drug brahmi allopurinol prescription gout genuine diflucan low price prograf uk use haldol coupon online buy minocycline paypal safe erythromycin buy buy anafranil in usa pilex ointment price in india buy generic allopurinol with bonus endep overdose ecg overseas pharmacy no prescription tinidazole most reliable place to buy suhagra online brand citalopram buy norvasc generic cost clomiphene citrate how to take coreg cr side effects weight gain best place buy decadron buy ethionamide new zealand online normal prednisone dosage for children buy rhinocort nasal spray order levlen from buy asthma inhalers uk brand amoxil prices usa what is the inflammation of the visceral and parietal pleura omeprazole vs lansoprazole side effects viagra jelly without prescription is citalopram available in india tretinoin 0,05 online usa no prescription can you buy alesse serpina shelf life atorlip-10 online no prescription how to order augmentin lotensin billig kaufen silagra prescriptions buy accutane from canada online cheap cafergot to buy evista order by phone what is sumycin used for how much will rosuvastatin cost side effects of coming off celexa billig cephalexin online kaufen bactrim generic name glucophage precio mexico fincar no rx ultra low dose tricor generic diovan hct levaquin canada pharmacy online pharmacy school university florida benzac next day viagra online sales free pills order generic premarin where can i buy celebrex orlistat non rx what type of medicine is benicar all types zyloprim pills where to get pyridium procardia generic release date better than clonidine evista tablets side effects lexapro generic cost generic propecia finasteride stats canada census generic cardura us micardis sales 2009 doxycycline cost boots buying cialis professional in canada purchase provera 10mg online where can i buy omeprazole over the counter cheap viagra jelly bestsellers meridia pills for sale compazine next day capoten order canada buy cheapest kamagra uk cialis 50mg prescription buy cheap generic allopurinol best generic omnicef sites generic cialis vs brand cialis reviews what is the price of cialis cheap generic cialis uk suhagra from usa pharmacy levothyroxine sodium mechanism of action buy diclofenac without a script pulmicort 200 ulotka propecia cost usa compare avodart prices generic eurax us canadian allies world war 2 benadryl for men sale in uk cipro for men sale in uk buy asacol 80 mg online zovirax ointment 5g yagara discount medications can you buy lamisil over the counter drug handling methotrexate tablets where to buy valtrex in the uk buy prescription water pills rosuvastatin generic 40 mg lipitor 40 mg dosage buy paxil 50 buy reglan new zealand online cost of nizoral without insurance order avodart on line mexico singulair overnight order zerit overnight is aciphex generic purchasing zyvox online buy lamisil overseas what is colospa retard crestor prescription coupon pariet tabletas 20 mg sinequan tablets for sale cost of lipitor 20 mg order generic rumalaya forte buy revia bulk atorlip-20 prices doxycycline canada no prescription clomid and serophene side effects digoxin sold over counter crestor commercial actress roxithromycin without a prescription from canada order generic trental amantadine pills sweat discount code for pyridium donde comprar xenical barato generic date for cialis cheap zyvox no prescription allidiet pills discount allegra bystolic medication for high blood pressure seroquel max daily dose maxalt schedule drug hydrochlorothiazide 25 mg prices overseas pharmacy no prescription rogaine 5 viagra levitra dosages buy cialis sublingual 10 lipitor card for discount 10mg generic flagyl canada generic zyprexa usa neurontin online coupon code aricept drugs alzheimers disease florida ayurslim alternative medicine to asacol arthritis cure aspirin pioglitazone tablets side effects what is cipro used for in medicine protonix lawsuits flonase nasal spray dosing harga voltaren salep prednisone best price affordable care act abortion pill buy alli 120 ct day monthly cost of zocor piroxicam gel over the counter zanaflex dosage 4mg trihexyphenidyl hydrochloride brand name where to buy alli capsules prescription drugs online forum low carbon alliance stirling scotland bayer house levitra generic can i purchase diflucan over the counter how to buy chloromycetin in london aspirin mechanism of action ppt order prescriptions online boots advair diskus shoppers drug mart buy emsam usa cheap albendazole overnight prescription acai beere online shop how to get feldene drug liv buy on line buy betapace online in usa zyban and champix together clomid overnight delivery drugstore buy dulcolax online uk worldwide pharmacy methotrexate bentyl buy canada what does mean allegra baby names cheapest imuran tablets uk take care your skin after accutane alli pills online in the usa pill rx health order cialis professional products levitra super active capsules lasix side effects in women femara generic available i pill serpina website order aspirin cheap prednisone price philippines low albendazole infection concomitant is there a generic for celebrex side effects of long term use of erythromycin weaning off lexapro weight loss online pharmacy schools available what does inderal treat pharmacy open christmas day near me ordering low dose cymbalta allegra india hicks buy haldol online no prescription us tadalafil generico prezzo pharmacy has best price lincocin buy cytotec 200 zestril vs generic abilify non prescription claritin allergy medicine for children proventil delivery uk herbal anti anxiety medication for dogs zetia triglyceride medicine dulcolax order online buy aricept cheap online canadian pharmacy prednisone pills sale antivert user reviews buy trileptal usa renagel 100mg tablet finpecia 1 mg buy cardizem visa best place to buy tetracycline in canada brand advair diskus in italia all types valtrex pills aleve with paypal payment buy phenamax tablets online buy eldepryl 10 shuddha guggulu over counter side effects of doxazosin 4 mg my canadian pharmacy corp review cytotec canadian pharmacy canada and plavix fertility calculator using clomid mail-order nitrofurantoin tamoxifen no prescription zovirax order by phone buy actos from mexico online is it illegal to buy narcotics online deltasone reviews online pharmacy no prescription needed levlen prescription prilosec cost bactroban ointment uses there generic elavil levitra tabs 20mg phone in order for inderal fertility pills clomid adult aspirin dose buy antivert us diclofenac some what is aristocort made of buying claritin in manchester med cab shatavari hydrochlorothiazide drug oversea cheap viagra in the uk buying suhagra from canada no prescription order trileptal 300mg isoptin price biaxin maximum dosage doxycycline order by phone what does prilosec contain nice guidelines donepezil baclofen generic usa lasix noprescrition needed uk online pharmacy what is alliteration ks1 cost of cialis jelly buy over the counter viagra soft online lexapro at a canada pharmacy no prescription needed cheapest baclofen tablets uk cheap fluoxetine without a prescription generic ibuprofen good motrin can you get lanoxin furosemide tablets 40mg side effects missed luvox dose finasteride 1mg or 5mg for hair loss femara india sale diclofenac potassium tablets uses hyzaar drug information side effects of augmentin 875 mg where to buy viagra over the counter in london fertomid where to purchase can you buy acai berries at walmart zyrtec in croatia saroten retard 25 buy xeloda in india online apcalis sx new zealand generic ed trial pack lipitor usage statistics buy finast with paypal prevacid buy online us my aceon coupons avalide pill shortage generic name for mobicox minocycline low cost no prescription needed pharmacy reviews ordering betnovate costa allegra reviews asia buy generic pyridium with bonus where can i buy nizoral shampoo in india online pharmacy no prescription needed benadryl antivert non generic can ranitidine 150 mg get you high albendazole medicine children aspirin dose mi post cycle therapy exelon nolvadex for sale usa ordering effexor xr here in canada topamax migraine side effects what does the drug cephalexin do asthma medication non prescription buy zaditor preservative free what types of arjuna are there bula remldio moduretic where to buy cheap generic cytoxan voltaren forte 50 mg packungsbeilage order furosemide online no prescription with a echeck viagra jelly 20 mg cheap herbal viagra pills buy mens shoes online australia cost of ayurslim in india generic brand for clomid arjuna online famvir generic price buy actoplus met xr propecia pills cheap india amitriptyline price cholestoplex online usa no prescription buy kamagra online cheap bactroban over counter ointment common side effects of zyrtec propranolol tablets india buy acticin bulk half price rocaltrol can you get silagra no prescription benzac how many dramamine do you take to trip buy baclofen pills online nationwide benadryl shortage most trusted online pharmacy no prescription minocycline tablets for purchase what does nizoral shampoo do can you get levitra plus over the counter nexium iv pediatric dose celadrin no prescription compare prices astelin dosage children how to purchase minocin online cheapest rogaine 2 tablets uk vasotec sold over counter generic pills for zestoretic post cycle therapy supplements nolvadex vente de voltaren au quebec abortion pill no prescription shatavari shelf life strattera in usa cialis super active fda approved to buy without prescription compazine injection shortage evista dosage forms generic fucidin no prescription buy brand femcare atorlip-20 online in usa dutas ordering online pharmacy reviews of metformin pcos where can i buy generic accutane notice ventoline 100 mg top 10 online penegra sites how to take rogaine 5 mg can i get trileptal over the counter anti anxiety drugs for cats proscar hair loss women best place buy vpxl pct amoxil online usa no prescription buy viagra plus online with mastercard buy combivent online with mastercard tres sirenas puerto rico rincon how to get erythromycin on line erythromycin stada 1000 mg granulat worldwide pharmacy levitra professional buy suhagra online canada no prescription how to import windows live mail to outlook 2010 research grade glycomet order floxin from buy online arjuna generic buy cialis tablets uk se comprar viagra farmacia sin receta rogaine 2 suppositories buy self help anxiety nhs buy voltaren with no rx normal dosage trazodone insomnia finax usa can you crush carafate tablets alli shop net side effects of prednisone in dogs online pharmacy in australia without a prescription grifulvin v uk buy can u order pain pills online metoclopramide how many to take penegra 50 price in india where to buy viagra online from canada is protonix better than prilosec cipla company product list clozaril pharmacies mobic mexico original effexor xr online can you buy antabuse over the counter in germany prandin on line flagyl er tablets uses generic high blood pressure medication list decadron for purchase resources for ditropan is claritin better than allegra where to purchase nootropil allopurinol tablets uk purchase suhagra in usa lipitor side effects in men online viagra india drugstore legal to buy allegra is viagra plus a prescription drug elocon drugstore.com cialis super active uk no prescription resources for artane phenergan no prescription canada generic hoodia how much does nexium 40 mg cost avodart from canada voltaren dose for back pain topamax seizure medication side effects buy pletal pills buy sinequan cheap med cab voveran sr comprar mircette pela internet do i need a prescription to order from a canadian pharmacy max menu manila minocycline buy online canada viagra levitra side effects apcalis tadalafil tablets luvox drug in fr pharmacy do i need a prescription for celexa birth control pills nolvadex decadron side effects weight gain aciphex medications neurontin on the internet when will fda approved generic viagra buy zoloft no script accutane uk online best prices for cialis 20mg tadalafil tablets lipitor 40 mg generic price overnight pharmacy adalat buy provera perth australia generische cialis professional 20 mg best generic eldepryl sites water pills side effects janssen cilag france val de reuil fast mevacor deleviery where to get lipothin pct revatio 50mg tablets voltaren dose im generic name premarin tablets what is pure acai berry used for aleve for sale in canada buy silagra 100mg ondansetron dose iv mexitil noprescrition needed usa online pharmacy can order amoxil canada cordarone online overnight the chepest amitriptyline information buspar tablets nexium generico 40 mg cheap prescription drugs overseas buy renagel online usa side effects of flomax where to voveran sr lithium australia company citalopram sale uk has anyone bought viagra online cheapest brand cialis in the uk kamagra chewable reviews for men content aware fill cs6 tutorial kamagra chewable perth australia can buy alli over counter canada best place to buy phentermine 37.5 flagyl for cats diarrhea diclofenac compared to ibuprofen can you buy avapro confidence international triamterene generic available buying singulair online drugstore coupon code levitra plus medication where to buy flagyl medication uses buy dramamine visa periactin generic wikipedia drugs super viagra canada to buy aristocort pharmacy cheap priligy dapoxetine australia skelaxin pharmacy coupons methotrexate 40 mg pharmacy how to buy zantac in london which uk site to buy levitra plus cheapest makita lithium batteries bentyl generic available ortho tri-cyclen online usa buy etodolac paypal accepted hydroxyzine dihydrochloride dosage cheapest lithium batteries orlistat overnight pharmacy skelaxin online no prescription micronase over the couter can i get wellbutrin over the counter elimite pharmacy prices list can you buy zantac over counter australia cheapest doxycycline tablets buy styplon singapore misoprostol side effects iud buy diclofenac australia differin online order is zyrtec over the counter for kids my confido coupons from where i can buy viagra in delhi how long to use actonel cheap finasteride 5 mg pyridium medication over the counter brand advair diskus australia price ultra low dose accutane effectiveness buy stromectol with e check cipla easy lax diltiazem cost canadian buy viagra plus visa buy flovent visa how can i get help paying for my cymbalta is brand viagra a prescription drug buy online forum generic accutane best generic viagra+india 50mg trazodone street price keflex for uti dose buy risperdal in uk acivir pills discount voucher lipitor where to buy in canada side effects of vermox furosemide legal us i pill phenamax website xenical roche where can i buy nexium 40 mg online oral baclofen withdrawal buy vermox with mebendazole 100mg what two medications are in vytorin boots pharmacy grafton centre cambridge chloramphenicol pharmacies in generic list of pain pills levitra vs viagra vs cialis alcohol can you only get alli on prescription online pharmacy uk gyne-lotrimin lloyds online pharmacy discount bactrim visas za-les motrin prices retin a cream 0.025 or 0.05 aldactone diuretic dosage amaryl over the counter canada over the counter keppra acheter nexium order lexapro medication by mail online omnicef india purchase amoxicillin online no prescription what is aldactone drugs viagra for women studies chloromycetin buy online ireland metronidazole flagyl dose side effects aspirin dose after tia when will there be a generic for xalatan use celadrin coupon online albendazole direct pharmacy buy lotensin 40 how much is viagra on the street where to get azithromycin or doxycycline how to get biaxin on line amoxicillin and the pill effectiveness combivent discounts codes pulmicort pharmacy differences entre viagra cialis levitra accutane side effects long term women generic drugs for ditropan 100 mg ditropan lowest priced atacand zyban cost nz what is zyban used for bystolic 5 mg tablet picture antabuse tablets in india furosemide generico italiano erythromycin 1000 nebenwirkungen what does benadryl allergy look like canada order triamterene buy prandin in ireland nymphomax next day shipping generic wellbutrin usa pharmacy antabuse cost in canada premier league stats 2012 i pill biaxin website buy tegretol carbamazepine how to import cleocin where to buy hoodia gordonii pure prescription medications online pharmacy cialis not generic nexium online from uk how much will viramune cost brahmi on the internet paroxetine hydrochloride controlled release tablets side effects oder mg tablets of prednisone benemid medication side effects