You are here: صفحه اصلي

قطب علمی آموزش الکترونیکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

بارداری

چاپ
Untitled document
sharayete_khas

 

بهترین زمان بارداری بین روزهای 8 تا 21 قاعدگی است ، و این زمانی است که ممکن است شما هنوز ندانید که حامله هستید.

 

 

 

در این جستار به این سوالات شما پاسخ داده می شود :


1. چرا آمادگي براي بارداري مهم است؟

بهترین زمان بارداری بین روزهای 8 تا 21 قاعدگی است ، و این زمانی است که ممکن است شما هنوز ندانید که حامله هستید. در اين زمان اجزای صورت و اعضاي بدن مانند قلب و كليه‌ها شروع به شكل‌گيري مي‌كنند. هر چه كه شما مي‌خوريد و مي‌نوشيد روي جنين اثر مي گذارد همچنین قرار گرفتن در معرض تشعشعات، فلزات سنگين مانند سرب، مس، جيوه، اسيدها و گازهاي بيهوشي مضر است.

هر زمان كه تصميم به باردار شدن گرفتيد، با پزشك مشورت كنيد تا از لحاظ جسمي مورد معاينه قرار بگيريد. پزشك ممکن است براي شما درخواست آزمایش‌هایی نیز بکند. اين آزمايش‌ها مشخص مي‌كنند كه آيا شما مشكلي داريد كه در طول دوران بارداري به شما و نوزادتان آسيب بزند يا خير؟ بهتر است بدانيد كه بسياري از اين مشكلات قابل پيشگيري هستند.

 

2. معاينات و آزمايش‌های قبل از بارداري کدامند؟

در معاینه‌های بالینی قبل از زایمان معمولاً به این نکات بیشتر توجه می‌شود:

 • گرفتن تاريخچه پزشكي : این کار به پزشک کمک می‌کند اطلاعاتی در مورد بیماری های قلبی، مشکلات احتمالی ارثی و ... به دست آورد.
 • اندازه‌گيري فشار خون: اطلاع از فشار خون پایه باعث می‌شود پزشک متوجه تغییرات فشار خون در دوران بارداری شود.
 • اندازه‌گيري وزن مادر: اضافه وزن قبل از بارداري احتمال ابتلا به فشار خون بالا و ديابت را افزايش داده و درد زايمان را بيشتر مي‌كند.
 • آزمايش پاپ اسمير: این آزمایش برای تشخیص سرطان دهانه رحم و پیشگیری از آن انجام می‌شود.
 • آزمايش خون: کم خونی مادر اثرات جبران ناپذیری بر روی کودک می گذارد

° گروه خونی و RH: دانستن گروه خونی و RH مادر برای پیشگیری از مشکلات حین زایمان و برنامه‌ریزی برای تزریق آمپول روگام در بارداری و بعد از زایمان، ضروری می‌باشد.

° هموگلوبین

 • آزمايش تجزیه ادرار : که برای تشخیص عفونت‌ها و سایر مشکلات ادراری انجام می‌گیرد
 • معاينه دهان و دندان: این کار به منظور درمان دندان‌هاي خراب و عفونت لثه انجام می‌شود.

 

3.  آیا احساس تهوع در حاملگی طبیعی است؟

علاوه بر احساس تهوع که در هر زماني از شبانه‌روز ممکن است ایجاد شود و طبیعی است؛ علائم زیر نیز طبیعی هستند و ممکن است دیده شوند:

 • احساس تغيير در مزه غذاها
 • علاقه زياد به خوردن برخي از غذاها (ويار)
 • احساس يك مزه فلزي در دهان
 • حساس شدن سینه‌ها و ايجاد تغييراتي در آنها
 • احتياج بيشتر به دفع ادرار(تكرر ادرار)
 • خستگي و سرگيجه در هر زماني از روز
 • تغييرات مداوم خلق و خو
 • افزايش ترشحات طبيعي مهبل

 

4.  سن حاملگی چگونه مشخص می‌شود؟

در صورتي كه مشخص شد شما باردار هستيد براي تعيين سن حاملگي بايد اولين روز آخرين خونريزي ماهيانه را به عنوان اولين روز حاملگي در نظر بگيريد. حاملگي‌هاي طبيعي معمولاً بين 38 تا 42 هفته طول مي‌كشد.

تمام توضيحاتي كه در خصوص بارداري و شرايط آن در اينجا گفته مي‌شود مربوط به زايمان‌هاي طبيعي و بي‌خطر است مادراني كه سابقه زايمان‌هاي پرخطر دارند( سابقه زايمان زودرس، سقط، مشكلات ژنتيكي و ...) از اين قواعد مستثني هستند.

 

 

5.  در ماه‌های مختلف بارداری چه نکات مهمی وجود دارد؟

 

ماه اول بارداري

وضعيت جنين

در پايان اين ماه جنين كه از برخورد اسپرم مرد با تخمك زن در لوله رحم ايجاد شده (لقاح) در ديواره رحم لانه‌گزيني کرده است.

وضعيت مادر

بعضي از اولين علائم حاملگي مشابه علائمي هستند كه در دوران قاعدگي رخ مي‌دهند، مانند خستگي، ‌درد و سوزش در سینه‌ها و تغييرات روحي

رعايت عادت‌هاي بهداشتي سالم، ‌انجام تمرينات ورزشي مناسب و يك رژيم غذايي سالم كه حاوي مقادير زيادي ميوه و سبزيجات است از همين حالا ضروري است. اگر تا به حال به پزشك مراجعه نكرده‌ايد، سريع‌تر اين كار را انجام دهيد. توجه داشته باشيد كه از همين زمان از مصرف دارو حتي مسكن‌ها بدون تجويز پزشك جداً خودداري نمايد.

 

 

ماه دوم بارداري

وضعيت جنين

در اين مرحله از رشد و نمو جنين، ابتدا قلب و سيستم گردش خون اوليه و سپس چشم‌ها،‌ گوش‌ها و دهان ساخته مي‌شوند.

در پايان اين ماه اگر سونوگرافي كنيد،‌ تپش قلب جنين را مشاهده خواهيد كرد. همچنين دست‌ها و پاها رشد و نمو كرده و آرنج و انگشتان دست‌ها شروع به ظاهر شدن مي‌كنند. در پايان اين ماه جنين تقريباً 1 سانتي‌متر طول دارد.

وضعيت مادر

اكنون خونريزي قاعدگي شما به تاخير افتاده و احتمال مي‌هيد كه باردار شده‌ايد البته مي‌توانيد با استفاده از وسايل مخصوص تشخيص حاملگي كه در داروخانه‌ها موجود است و يا انجام آزمايش ادرار از بارداري خود مطمئن شويد.

شما ممكن است اغلب احساس گرسنگي كنيد و يا دچار تهوع شويد (مخصوصاً صبح‌ها). همچنين بزرگ شدن رحم باعث فشار آوردن به مثانه شده و مرتباًً ‌نياز به دفع ادرار پيدا خواهيد كرد.

توصيه‌هاي زير مي‌تواند به شما در كاهش تهوع صبحگاهي (يا شبانه) كمك كنند:

 • وعده‌هاي غذايي بيشتر با حجم كمتر
 • پرهيز از غذاهاي پرچرب و پرادويه و پرهيز از بوي غذاي در حال طبخ
 • اجتناب از زياد پركردن و يا خالي گذاشتن معده به مدت طولاني
 • استفاده از هواي آزاد
 • مصرف مواد غذايي خشك و سبك مانند نان خشك يا بسكويت و مصرف مواد قندي در صبحگاه و قبل از برخاستن از بستر

علائمي كه در حاملگي ايجاد مي‌شوند نه تنها از نظر شدت آنها از خانمي به خانم ديگر متفاوت است بلكه در يك خانم نيز كه چند بار حامله شده، اين علائم مي تواند در هر حاملگي او متفاوت باشد.

در پايان اين ماه رحم شما به اندازه يك پرتقال مي‌باشد و وزن بدنتان ممكن است یک كيلو اضافه و يا كم شده باشد كه هر دوي اين موارد در اين مرحله از حاملگي طبيعي هستند. افزايش ترشح چربي در پوست در اين دوران باعث مي‌شود پوست شما همانند دوران نوجواني چرب شده و جوش بزند. اين مشكلات بعد از پايان سه ماهه اول بارداري كه هورمون‌هاي بدن به تعادل مي‌رسند و يا بعد از زايمان برطرف مي‌شوند.

به منظور تامين ميزان كلسيم مورد نياز مادر و نوزاد مصرف فراورده‌هاي لبني(شيري) 3 تا 4 مرتبه در روز توصيه مي‌شود. ضمناً از مصرف گوشت، تخم‌مرغ و ماهي بصورت نيم پخته پرهيز كنيد.

انواع مواد معدني و ويتامين‌هاي مكمل را بدون تجويز پزشك مصرف نكنيد، زيرا مصرف بالاي بعضي از اين ويتامين‌ها مانند ويتامين A براي مادر و نوزاد مضر هستند. بهتر است مواد معدني و ويتامين‌هاي مورد نياز بدنتان را از طريق مواد غذايي،‌سبزيجات و ميوه‌ها تامين كنيد.

 

 

ماه سوم بارداري

وضعيت جنين

در ابتداي اين ماه غضروف‌ها و استخوان‌ها شروع به تشكيل شدن مي‌كنند، ساختمان اوليه چشم‌ها در حال شكل‌گيري است و زبان شروع به ظاهر شدن مي‌كند. در پايان اين ماه تقريباً تمام اعضاء و ساختمان‌هاي بدن جنين تشكيل شده‌اند و جنين تا زمان وضع حمل به رشد و نمو ادامه مي‌دهد. همچنين دستگاه تناسلي جنين در پايان اين ماه بر اساس ويژگي‌هاي جنسي او شروع به متمايز شدن مي‌كنند.

 

وضعيت مادر

سوزش سردل، سوء هاضمه، تغيير در ميل جنسي(افزايش يا كاهش)، حساس‌تر شدن پستان‌ها، تغيير در خلق‌ و خوي مادر و ايجاد لك در صورت از عوارض اين مرحله از بارداري هستند اما نگران نباشيد زيرا اين تغييرات موقتي هستند.

از اواخر اين ماه ممکن است تهوع شما كمتر و اشتهايتان بهتر شود و كمتر احساس خستگي خواهيد كرد( اما به خاطر داشته باشيد بخاطر ويارتان غذاهاي با كالري زياد اما با ارزش غذايي كم را زياد مصرف نكنيد) همچنين رحم شما با رشدي كه مي‌كند به سمت بالا و جلو كشيده مي‌شود و باعث مي‌شود رحم زياد بر روي مثانه فشار وارد نكند و نياز شما به دفع ادرار كمتر شود. اكنون كه حال شما بهتر از قبل شده زمان خوبي براي انجام تمرينات ورزشي مناسب حاملگي است. پياده‌روي و شنا بهترين ورزش‌ها در اين دوران هستند. اين ورزش‌ها سبب آسان‌تر شدن زايمان مي‌شوند،‌ اما از انجام ورزش‌های سنگین در هواي گرم و محيط‌هاي بسته و بدون تهويه مناسب هم پرهيز كنيد.

بخاطر داشته باشيد كه هيچگاه در دوران بارداري اقدام به گرفتن رژيم غذايي براي لاغر شدن نكنيد.

اگر دچار سردرد و يا احساس سبكي در سر شديد و يا تهوع شما بعد از 3 ماه ادامه پيدا كرد و سبب كاهش وزن شما شد با پزشك خود مشورت كنيد.

 

ماه چهارم بارداري

وضعيت جنین

اكنون صورت جنين خيلي بيشتر شبيه انسان‌هاست. طول بدن جنين اكنون به 9 سانتي‌متر رسيده است و وزن او حدود 30 تا 60 گرم مي‌باشد. دست‌هاي جنين شروع به حركت كرده و حتي ناخن‌هاي انگشتان دست‌ها و پاها در حال رشد كردن هستند و جنين تمام مواد غذايي خود را از طريق جفت دريافت مي‌كند. در پايان اين ماه مي‌توانيد حركت جنين را احساس كنيد.

وضعيت مادر

به سه ماهه دوم بارداري خوش آمديد. سه ماهه دوم بارداري راحت‌ترين و لذت‌بخش‌ترين دوره بارداري مي‌باشد. اكثر مشكلاتي كه در اوايل حاملگي ايجاد شده اند تا كنون از بين رفته و يا اينكه بزودي برطرف خواهند شد و در صورتي كه اولين زايمان را تجربه مي كنيد شكم شما هنوز آنچنان بزرگ نشده است.

اگر در اين زمان به علت كندتر شدن حركت عضلات روده‌ها دچار يبوست شده‌ايد، با مصرف ميوه و سبزيجات مقدار فيبر رژيم غذايي‌تان را افزايش دهيد و مصرف آب و مايعات و ورزش منظم را نيز فراموش نكنيد. (از نوشيدن مايعاتي مانند چاي و نوشابه كه باعث تشديد يبوست مي‌شوند خودداري كنيد)


ماه پنجم بارداری

وضعيت جنین

در این دوره جنین رشد سریعی پیدا می‌کند و وزنش به حدود 250 گرم می‌رسد. در این مرحله یک ماده سفید پنیر مانند بر روی پوست جنین تشکیل می‌شود که وظیفه این ماده حفاظت پوست جنین از مایع اطرافش می‌باشد. جنین همانند یک نوزاد دارای ساعت‌های خواب و بیداری است. در پایان این ماه موهای سر جنین شروع به رشد می‌کنند و اگر کودک شما دختر باشد رحم او شروع به ساخته شدن می‌کند.

اگر شما متوجه شده‌اید که شکم شما گاهی اوقات دچار حرکات پرشی منظمی می‌شود، هیچ نگرانی به خود راه ندهید زیرا ممکن است بعلت سکسکه کودک شما باشد.

وضعيت مادر

اگر تا کنون تکان خوردن جنین را در رحمتان احساس نکرده اید احتمالاً الان این احساس را خواهید داشت، و در صورتی که سونوگرافی انجام دهید جنسیت کودک مشخص خواهد شد.

احساس سرگیجه، سبک بودن سر و بی‌حالی در طی دوران بارداری طبیعی می‌باشد، اما اگر بطور مداوم و به شدت تکرار شوند بهتر است به پزشکتان در این باره اطلاع دهید.

با مصرف مایعات زیاد، داشتن یک رژیم غذایی سالم و استفاده از لوسیون‌ و روغن‌ها بر روی پوست می‌توانید از شدت خارش و خشکی پوست خود کم کنید.

 

ماه ششم بارداری

وضعيت جنین

با شروع ماه ششم بارداری سرعت رشد جنین شروع به کم شدن می‌کند. اندازه دست‌ها و پاها به تناسب خواهند رسید. پلک‌ها و ابروها تشکیل شده و مغز رشد سریع خود را آغاز می‌کند. در پایان این ماه وزن جنین به حدود 600 گرم خواهد رسید.

وضعيت مادر

اکنون احتمالاً حامله بودن شما از نظر ظاهری برای اطرافیانتان مشخص خواهد شد، و شما حرکتهای جنین را بخوبی در رحمتان احساس خواهید کرد. نوشیدن مقادیر زیاد آب و استراحت در حالیکه سطح پاها بالاتر از سطح بدن باشد می‌تواند در برطرف کردن ورم پا و مچ پای شما مؤثر باشد.

به علت افزایش وزن بدن در این مرحله بهتر است کفش‌های پاشنه کوتاه بپوشید، از نشستن و ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید.

 

ماه هفتم بارداری

وضعيت جنین

در پایان این ماه بدن جنین گوشتالو و گردتر شده، عضلات به تدریج در حال بیشتر شدن و ریه‌ها قادر به نفس کشیدن هستند، اما اگر جنین الان متولد شود نفس کشیدنش با زحمت روبرو خواهد شد.

از آنجا که گوش‌ها بطور کامل تشکیل شده اند می‌توانید بیشتر با جنین خود صحبت نمایید زیرا او حالا می تواند صدای شما را تشخیص دهد.

وضعيت مادر

به سه ماهه سوم بارداری خوش آمدید!

اکنون اندازه رحم شما اندازه یک توپ فوتبال است. رحم بزرگ شده و به قسمت پشت و لگن شما فشار وارد آورده و ممکن است باعث بروز دردهایی در کمر و پاهای شما شود. با استراحت، تغییر وضعیت بدن و یک حمام آب گرم می توانید درد را کاهش دهید. همچنین در ماه‌های آخر بارداری به علت افزایش وزن ممکن است به واریس مبتلا شوید در این صورت با استراحت منظم و زیاد ضمن انجام کارهای روزانه، با بالا بردن سطح پاها بالاتر از سطح بدن چندین بار در روز و استفاده از جوراب‌های الاستیک محافظت‌کننده می‌توانید از شدت آن کم کنید که البته بعد از زایمان بهبود خواهد یافت

اگر ناگهان احساس کردید که رحم شما منقبض و سپس شل شد نگران نشوید. این انقباضات طبیعی بوده و معمولاً بدون درد هستند و زمان‌های ایجاد آن نامنظم می‌باشد. به علت نزدیک شدن رحم شما به قفسه سینه‌تان ممکن است ریه ها در هنگام تنفس بطور کامل متسع نشوند و تا حدودی دچار تنگی نفس شوید، اما نگران نباشید کودک شما دچار کمبود اکسیژن نخواهد شد.

در یک حاملگی طبیعی ماه هفتم و هشتم بارداری باید هر دو هفته یکبار به مطب پزشک مراجعه نمایید و از شروع ماه نهم تا هنگام زایمان هر هفته باید این کار را انجام دهید. در این ملاقات‌ها پزشک اندازه و طول رحم را اندازه‌گیری می‌کند تا مطمئن شود جنین در حال رشد است. آزمایش ادرار، بررسی وزن و فشار خون مرتباً انجام می گیرد.

 

ماه هشتم بارداری

وضعيت جنین

در اواخر این ماه جنین شما حدود یک کیلو و هشتصد گرم وزن خواهد داشت. سرعت نمو مغز در این دوره بیشتر است. جنین اکنون به نور، صدا، مزه و بو حساس می‌باشد و تنها عضوی از بدن که هنوز بطور کامل تکمیل نشده ریه‌ها می باشد.

وضعيت مادر

اکنون هنگامی است که خارش پوست، تنگی نفس، بواسیر، انقباض‌های پاها، سوزش سردل، سوء هاضمه و درد عضلات می توانند باعث ناراحتی مادران باردار شوند. بخاطر داشته باشید که این مشکلات موقتی می باشند، پس بر روی جنبه‌های مثبت بارداری تمرکز کنید.

بهترین وضعیت خوابیدن برای یک خانم حامله آن است که به سمت چپ بخوابد.

همچنان که استخوان‌های جنین شما سفت‌تر می‌شوند و اندازه‌شان بزرگتر می‌گردد، نیاز شما به کلسیم خیلی بیشتر از قبل می‌شود. رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی کلسیم، پروتئین، آهن و اسید فولیک را فراموش نکنید. خوردن غذا با حجم کمتر و به دفعات بیشتر و پرهیز از خم شدن یا صاف دراز کشیدن موجب خواهد شد تا حدودی از سوزش سردل و سوء هاضمه کاسته شود.

 

ماه نهم بارداری

وضعيت جنین

در شروع این ماه وزن جنین تقریباً دو و نیم کیلوگرم است. حالا دیگر جنین آنقدر بزرگ شده که بیشتر حجم رحم را اشغال کرده و جای زیادی برای حرکت و چرخش جنین وجود ندارد. با اینکه هنوز چهار هفته دیگر به زایمان باقی است اما جنین تقریباً به رشد نهایی خود رسیده است.

وضعيت مادر

کمی ورم کردن در خانم‌های حامله طبیعی است، اما اگر دچار سردرد شدید، تاری دید، افزایش ناگهانی ورم (بخصوص ورم صورت) در طی 2 یا 3 روز، درد شکم، تهوع، استفراغ و بی‌حالی شدید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

در این زمان انقباض‌های رحمی که معمولاً بدون درد هستند شدیدتر شده و ریتم خاصی هم ندارند. این انقباض‌ها باعث می‌شوند که بدن شما برای انقباض‌های اصلی در زمان زایمان آماده شود. توصیه می‌شود که مقاربت جنسی در این ماه صورت نگیرد.

 

6.  در زایمان طبیعی چه نکاتی بایستی رعایت شود ؟

وضعیت جنین: در پایان ماه نهم وزن جنین حدود 3 کیلوگرم است که روزانه 30 گرم به وزن او اضافه می شود و طول آن حدوداً 50 سانتی متر می‌باشد. کودک شما آخرین روزهای حضور خود در رحم را طی می‌کند

وضعیت مادر: در این مرحله بدن شما خود را آماده زایمان می‌کند. ترشحات مهبل نیز ممکن است بیشتر شده باشد. انقباض‌های کاذب و دروغین حاملگی که در این هفته ایجاد می‌شوند غیرمنظم بوده و می‌توانند خیلی دردناک باشند. این انقباض‌ها ممکن است در هر جایی از بدن شما مثل کمر، زیر شکم و لگن احساس شوند. انقباض های واقعی زایمان از بالای رحم شروع شده و سپس به تمام قسمت‌های رحم گسترش می یابند و از قسمت کمر به لگن می روند. انقباض‌های واقعی زایمان منظم، قوی‌تر و دردناک تر شده و با تغییر وضعیت شما از بین نمی‌روند.

به منظور آمادگی برای تولد، در اغلب موارد جنین می‌چرخد و سرش به سمت پایین قرار می‌گیرد. در مورد جنین شما نیز به همین شکل خواهد بود، سر در قسمت لگن مادر قرار می‌گیرد و کودک آماده می‌شود تا به دنیا سلام کند!

 

 

 

7.  یک زایمان طبیعی چگونه پیش می‌رود ؟

زایمان طبیعی را می توان به 3 مرحله تقسیم نمود:

1.        در مرحله اول زایمان، دردهای زایمان یا همان انقباض های رحمی شدیدتر شده و دهانه رحم نرم و کاملاً باز می شود

2.        در مرحله دوم زایمان از وقتی شروع می‌شود که مادر با زور زدن باعث بیرون آمدن نوزاد از رحم می شود. در صورتی که زایمان اول باشد حدود 2 ساعت و در صورتی که چندمین زایمان یک خانم باشد، این مرحله در  20- 15 دقیقه کامل می‌شود.

3.        در مرحله سوم زایمان نیز جفت از رحم خارج می شود.

بعد از بهبودی از عوارض زایمان اگر احساس آمادگی می‌کنید می توانید پیاده‌روی و تمرینات بدنسازی را شروع کنید. ورزش بعد از زایمان علاوه بر کاهش وزن در موارد زیر به شما کمک می‌کند:

 • کاهش استرس، اضطراب و افسردگی
 • سفت و محکم شدن ماهیچه‌های شکمی و لگن که کشیده شده‌اند
 • افزایش انرژی بدن

 

 

 
اسلاید این قسمت در دست تهیه است.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


هفته‌های 9- 1

(نوشتار این ویدئو)

در هفته اول حاملگی، تخمک بارور شده شما (بلاستوسیست)، به سمت رحمتان حرکت خواهد کرد. اندازه این تخمک تقریباً معادل نوک یک خودکار است. در این روزها، سلول‌ها(یاخته‌ها) درون تخمک به یکدیگر می‌چسبند و دسته‌های سلولی را تشکیل می‌دهند. توده سلول‌های داخلی، جنینتان را تشکیل خواهد داد. سلول‌های خارجی، کیسه آمنیوتیک جنین[1] و جفت[2] را تشکیل خواهند داد. سپس بلاستوسیست در طی فرایندی بنام محافظت، پوشش دفاعی را در اطراف خود ایجاد می‌کند و سپس در درون دیواره مرطوب رحمی فرو می‌رود.

در حدود هفته پنجم، جنین در حال رشد شا به اندازه یک دانه کنجد می‌شود. سلول‌هایی که قبلاً توده سلول‌های داخلی بلاستوسیست را شکل داده اند، شروع به منظم شدن و سازماندهی می‌کنند و به جنین و اندام‌های اولیه‌اش شکل می‌دهند. مغز و طناب نخاعی جنین بواسطه پوست شفافش قابل رؤیت است.

در همین زمان، سیستم گردش خون جنین شکل می‌گیرد و قلبش شروع به تپیدن می‌کند. جنین شما بیشتر شبیه یک بچه قورباغه است تا یک انسان. وی اکسیژن و مواد مغذی را از طریق بند ناف[3] و کیسه آمنیوتیک که اخیراً شکل گرفته‌اند بدست می‌آورد.

در هفته نهم، دم جنینی از بین رفته است(محو می‌شود) .با بیرون زدن دست‌ها، پاها، انگشتان و پدید آمدن بینی، دهان و چشم‌ها و همچنین لاله بسیار کوچک گوش‌ها جنین روز به روز بیشتر به انسان شبیه می‌شود. اکنون جنین شما به اندازه یک دانه انگور و وزنش حدود 28 گرم است.

باورش سخت است که چگونه در این زمان کوتاه، یک سلول با چنین سرعتی تکامل پیدا کند و پیکره بی‌نقص جنین را تشکیل دهد.

 

[1] - درونی ترین غشایی که جنین را در بر می‌گیرد و کیسه آمنیون یا کیسه آب را تشکیل می‌دهد

[2] - عضوی که در اثر رشد و گسترش تخمک بارور شده در جدار رحم تشکیل می‌شود و در مبادلات بین جنین و مادر دخالت دارد.

[3] - ساختمان طنابی شکل که جنین را به جفت وصل می‌کند و شامل سرخرگ و سیاهرگ نافی است.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفته‌های 14- 10

 

(نوشتار این ویدئو)

در هفته دهم، اندازه جنین به سختی به اندازه یک پرتقال می‌رسد. وی در این زمان وارد مرحله رشد جنینی شده و حالات صورت و جوانه های دندانی‌اش[4] شکل می‌گیرد. در طی هفته‌های بعد، بافت‌ها و اعضای جنین به سرعت رشد می‌کنند و کامل می شوند. پرده میان انگشتان دست و پای جنین از بین می‌رود و ناخن‌ها و اثر انگشت‌ها شکل می‌گیرند. در این زمان جنین می‌تواند مشتش را باز و بسته کند و انگشتان پایش را خم کند. به دلیل وجود ماهیچه‌های در حال رشد و واکنش‌های مربوط به آن، اکنون جنین اندام‌هایش را حرکت می‌دهد و طوفان به پا می‌کند. اما اگر این اولین کودک شماست، احتمالاً تا هفته‌های 20-18 تکان خوردن‌هایش را احساس نخواهید کرد.

بواسطه پوست نیمه شفاف جنین، اعضای حیاتی بدنش قابل مشاهده هستند از جمله مغز در حال تکامل، سیستم عصبی، روده‌ها و کبد که به جای کیسه زرد که در حال ناپدید شدن است گلبول‌های قرمز خون را می سازد.

اکنون فعالیت بند ناف بیشتر می‌شود. یک سیاهرگ، اکسیژن و خون مغذی شده را به جنین می رساند. سپس دو سرخرگ، این خون را از بدن خارج می‌کنند.

در حدود هفته دوازدهم، کلیه ها شروع به تولید ادرار می‌کنند و بزودی جنین این تولیدات را در مایع آمنیوتیک دفع می‌کند. سپس جنین این مایع را می‌بلعد و دوباره فرایند ادامه می یابد. در هفته چهاردهم، گوش و چشم‌های جنین در جای اصلی خود قرار می‌گیرند. وی می‌تواند چشمان خود را بصورت نیمه باز کند،  اخم کند و صورت خود را در هم بکشد.

هم اکنون شما سه ماهه دوم حاملگی را آغاز می‌کنید که اکثر زنان از آن به عنوان بهترین دوران حاملگی شان یاد می‌کنند.

 

[4] - جوانه‌هایی که بعداً تبدیل به دندان می شوند.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


هفته‌های 20- 15

 

(نوشتار این ویدئو)

در هفته‌های 15 تا 20 ، اندازه جنین دو برابر می‌شود. همان‌طور که بدنش رشد می‌یابد، سیستم عصبی‌اش به سرعت کامل می‌شود. بافت‌های عصبی جنین، مغزش را به سرتاسر بدن مرتبط می‌سازد. این بافت‌ها از مغز شروع می‌شوند و در امتداد ستون فقرات و نیم تنه و دست و پاها ادامه می‌یابند.

در این دوران استخوان‌بندی جنین نیز تغییر می‌کند. غضروف‌های نرم جای خود را به استخوان‌های محکم می‌دهند. این عمل ابتدا در دست و پاها رخ می‌دهد.

رشد و پیشرفت حواس پنجگانه افزایش می یابد. مغز جنینتان مکان‌های خاصی را برای حواس بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی و لامسه تعیین می‌کند. در این مرحله احتمالاً جنین قادر به شنیدن ضربان قلب و صدای شما است. پس با صدای بلند برایش آواز شاد بخوانید.

در این زمان ممکن است جنینتان حتی انگشت شصتش را بمکد.

در حدود هفته هجدهم، شما یکی از مهیج‌ترین قسمت دوران بارداریتان را تجربه خواهید کرد. مثلاً حرکات جنینتان را احساس می‌کنید. در ابتدا ممکن است دست و پای خمیده و نرم جنین به آرامی حرکت کنند، اما در هفته‌های بعد، این اعضا قوی‌تر می‌شوند و تکان های بیشتری می‌خورند.

در هفته بیستم، وزن جنینتان کمی بیش از 280 گرم و اندازه‌اش (از نوک سر تاکف پا) حدود 24 سانتی متر می‌شود.( حدوداً اندازه یک موز)

هفته بیستم، هفته بسیار مهمی است. زیرا که شما نیمی از حاملگی خود را گذرانده‌اید.


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 
هفته‌های 27-21

 

(نوشتار این ویدئو)

بین هفته‌های 21 تا 27 ، حس لامسه جنین افزایش می‌یابد و اثر انگشتانش شکل می‌گیرد.

هنگامی که شکمتان را بمالید یا به آرامی فشار دهید، ممکن است تکان خوردن جنین را حس کنید. اکنون جنین می‌تواند صورتش یا هر چیزی که در دسترسش باشد مثل بند ناف را  احساس کند.

در حدود هفته بیست و سوم، جنین می‌تواند عمل بلع را انجام دهد. احتمالاً شما بزودی متوجه سکسکه‌های جنینی می‌شوید. نگران نباشید. سکسکه یکی از قسمت‌های معمول رشد و پیشرفت جنینتان است و سکسکه‌های متعدد در طول روز، امری عادی بشمار می‌آید. شش‌های او از میلیون‌ها شاخک تشکیل شده است که نایژه نام دارند. تا حالا بطور خارق العاده‌ای، جنین عمل تنفس را با وارد و خارج کردن مایع آمنیوتیک  به درون شش‌هایش، انجام داده است.

در هفته 24، جنین با بهره گیری از مراقبت‌های پزشکی دقیق، می‌تواند خارج از رحم مادر زنده بماند.

درهفته 27، پلک‌های جنین بطور غیر ارادی باز می‌شوند اما او هنوز درست قادر به دیدن نیست. لب‌هایش شکل می‌گیرند و  پرزهای چشایی بسیار کوچکی روی زبانش بوجود می‌آیند. حدود 900 گرم وزن دارد و قدش به حدود 34 سانتی متر می‌رسد. اکنون تنها سه ماه دیگر را پیش رو دارید.
 

 

 

 

 

 

 هفته‌های 38-27

 

(نوشتار این ویدئو)

شما و جنینتان سه ماهه آخر بارداری را با هم آغاز می‌کنید. درهفته 28، وزن جنین فقط کمی بیشتر از 900 گرم می‌شود. وزن جنین در زمان تولدش 3 برابر الان خواهد شد. لایه‌ای از چربی بر روی بدنش تشکیل می‌شود تا او را در خارج از رحم گرم نگه دارد. اسکلت بندی‌اش محکم‌تر می‌شود. استخوان‌های سرش هنوز به یکدیگر متصل نشده‌اند و این امکان را می‌دهد تا در هنگام عبور از مجرای زایمانی، این استخوان‌ها بتوانند اندکی به هم نزدیک شوند.

میلیون‌ها سلول عصبی تشکیل شده و در مغز جنین برانگیخته می‌شوند و با ایجاد ارتباطات، زمینه یادگیری جنین در داخل و خارج از رحم را فراهم می‌آورند.

اکنون جنین شما می‌تواند چشمانش را باز کند و نوری را که به درون رحم مادر می‌تابد، ببیند. او همچنین می‌تواند بشنود پس با نوزادتان صحبت کنید و برایش آواز بخوانید.

وقتی که زمان زایمان شما نزدیک می‌شود، ذرات ریزی با نام قشر پنیری از بدن جنین جدا می‌شود . این ماده سفیدرنگ پنیرمانند که همه بدن جنین را می‌پوشاند، پوستش را از مایع آمنیوتیکی که در آن غوطه‌ور است محافظت می‌کند. جنین بعضی از این ذرات به همراه سایر ترشحاتی که از طریق سیستم گوارش عبور می‌کند می‌بلعد تا اولین حرکات روده‌ای او تشکیل شود.

در هفته 37 پوست جنین صورتی رنگ و نرم است، کمتر چروکیده و بیشتر به یک جنین شباهت دارد. روزانه حدود 29 گرم وزن اضافه می‌کند و حدود 2 کیلو و 700 گرم وزن داد. اکنون جنین کامل و رسیده است.

به منظور آمادگی برای تولد، در اغلب موارد جنین می‌چرخد و سرش به سمت پایین قرار می‌گیرد. در مورد جنین شما نیز به همین شکل خواهد بود، سر در قسمت لگن مادر قرار می‌گیرد و کودک آماده می‌شود تا به دنیا سلام کند.

 

 

 

بن مایه فیلم آموزشی:

http://www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc?intcmp=Art_Test_related_fet&pn=Article%20page

ترجمه فيلم آموزشي: علي تراش چينشناسه

متخصص علمی ناظر محتوا: دکتر بهیه نام آور جهرمی

گردآوری مطلب : دکتر حمید محمدی - مریم تراشچین

طراحی آموزشی : مریم تراشچین

مشاور پروژه: دکتر مانوش مهرابی

تدوین فیلم آموزشی:  مهندس ونوس صابرزاده

بن‌مایه‌ها:

1. حاملگی و زایمان(هفته به هفته) / تالیف میریام استاپارد؛ ترجمه فرهاد همت خواه - تهران: عصرکتاب،  1384

2. http://www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc

 

نظرات (6)

عضويت در خبرنامه نظرات.

نمايش/پنهان شدن دیدگاه
...
0
سلام میخاستم ببینم چه غذاهایی برای محکمتر شدن کیسه آب جنین در ماههای 6-5 ماهگی مناسبتر است .ممنونم
بهاره یوسفی , مارس 02, 2013
...
0
من به تازگی انتقال جنین دادم
میخوام بدونم علائم حاملگی بعد از انتقال چیه .هنوز آزمایش بارداری ندادم
----------------------------------
پاسخ:
این بیماران مرتب سونو می شوند. علائم حاملگی مانند حاملگی طبیعی است . در صورت سقط، تست حاملگی بعد از 2 هفته باید مثبت شود و تیتر آن هم رو به افزایش باشد. سونو داخلی حدود هفته 4-5 و سونو روی شکم در هفته 6 به بعد وضعیت جنین را نشان می دهد.
رزیتا , سپتامبر 19, 2012
...
0
عالی بود ممنون
یکتا , ژوئیه 01, 2012
غذاهایی که برای خانم های باردار مضره
0
سلام می تونم خواهش کنم یگید چه غذاهایی در دوران بارداری مضره
-------------------------------------------
پاسخ:
کلیه غذاهایی که در حالت عادی مضر هستند مثل چیپس، پفک (junk food) و همچنین شیرینی و چربی بیش از حد در حاملگی هم مضر هستند.
ماریا , فوریه 11, 2012
لالای فرشته
0
دوستان سلام
لطف کنید به سایت لالای فرشته سری بزنید وبه دوستان اطلاع دهید
www.lalay.ir
باتشکر
سید
...
0
با عرض سلام و احترام، مطالب و فيلمها بسيار ارزنده مي باشد. خواهشمند است در مورد زايمان طبيعي و سزارين نيز فيلم آموزشي تهيه شود تا در آموزش به زنان باردار مورد استفاده قرار گيرد.
با تشكر
دكتر عليپور از شهرستان نوشهر
دكتر عليپور , سپتامبر 21, 2010

نوشتن دیدگاه

كوچكتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( چهارشنبه ، 7 فروردين 1392 ، 11:54 )  
Display Pagerank stratos house cipro clomid nausea progesterone official viagra uk pillole cialis online viagra buy uk buspar vidal nexium 40mg pbs 175 mg zoloft buy viagra makati diflucan and nausea levitra online walmart nexium rus wellbutrin trazodone together buy cheap lasix augmentin tabletki forum diflucan pfizer uk metformin glucophage price 5mg cialis equivalent lexapro generic escitalopram 0.25 mg lexapro dose levitra 10 mg test lasix 500mg ebay buy lasix liquid buspar patient support augmentin dosis vergeten buspar and caffeine cialis australia org viagra cream online lasix 20mg tablets viagra prolonged use salerno cipro causas do cytotec cialis discount sales doxycycline mouse food buy mens viagra prednisone retail price viagra generic 10 tabs erythromycin aquarium uk nexium generic available zithromax nausea bula cialis 10mg bactrim 200 40 mg suspansiyon prednisone leukemia patients buy clomid cheap generic cialis health viagra overnight canada viagra 50 mg manila pill cutter cialis thuoc lasix 40 mg chf lasix 40. mg discount cialis drugs paxil generic prozac augmentin 250 5 ml suspension cipro for virus viagra tablet price buy zithromax packet viagra tablets exporters wholesale price levitra cialis cheap brand synthroid generic abbott propecia online order pfizer viagra prices price turkish viagra mercury drugs nexium generic viagra health 100mg viagra generic korea viagra sales pertus cialis antibiotics doxycycline used nexium 20 mg tablete jelly viagra sale viagra 25 mg france use viagra women lexapro pricing 20mg medicament nexium 40 mg clomid 50mg works nombre generico xenical xenical 120mg com 84 viagra price prescription wellbutrin 300 mg effects cialis fc 10 mg propecia online sales spc metformin tablets cialis online trusted bactrim confusion viagra, take 2 pills viagra pillendienst kamagra canada stores hypertension lisinopril cost cialis wirkung 20mg watson lisinopril 20 mg cialis money order closest generic nexium boots online cialis costo generic propecia coiffeuse viagra cambrioleur cialis generic cipla buy doxycycline without nexium 40 calgary price buspar absetzen mr uk cialis generic lexapro ineffective levitra film tableta zoloft approved uses drug propranolol lisinopril 40 mg green dapoxetine chemdrug uso constante viagra buy nexium otc cipro 500 mg dose whole sale levitra augmentin 156 mg ulotka doxycycline muscle spasms cialis black uk generic cialis Washington levitra use women wellbutrin causing rashes fertility drug clomid doxycycline for tinnitus target lexapro price cialis pricing canadian metformin price us pfizer viagra image order xenical 84 pack xenical tablets paypal cialis tabl.20mg 2.5 mg lexapro 4 weeks doxycycline class drug propranolol sa 120 mg cialis target pharmacy clomid venta online canada propecia online kamagra tabletten original buying celebrex cialis medical prescription clomid causing anxiety cipla cialis milwaukee nexium uso prolongado viagra 100 ou 50 mg viagra pfizer 25 buying viagra manhattan iv viagra dangerous wirkungsdauer viagra 50mg tamoxifen nolvadex kaufen cialis dolore muscolare clomid buy overnight kamagra st 50 mg viagra di nascosto sildenafil viagra canada prednisone jack russell viagra price bangalore metformin similar drugs furosemida lasix 20 mg sale levitra valaciclovir valtrex generic much generic cialis augmentin and robitussin generic zoloft target prevent thrush prednisone diflucan compresse 200 mg lisinopril headaches sinus kamagra online romania valtrex online overnight 500 metformin mg buy bactrim cream viagra cyprus price prezzi viagra generico viagra frequency use price nexium canada amoxil without rx strongest viagra uk cytotec purchase online strattera uses propranolol er 80mg kamagra australia sydney zovirax tabletten 800 aquatic tetracycline 250mg synthroid 88 green pill clomid cost kaiser buspar company lisinopril hctz drug propecia costco discount pil clomid 50mg 20 mg prednisone used buspar feline dose doxycycline similar drugs zovirax prescription uk cialis online venezuela prednisone 2 mg pack levitra 10 mg prices fedex viagra canadian prednisone for tinnitus viagra online risks buspar 7.5 mg buy prednisone injectable celebrex 250 mg viagra prices nhs nolvadex 10mg bula phenergan uk online buy lisinopril without rodos viagra price zoloft versus klonopin buspar sans ordonnance strattera causing mania hydrochlorothiazide 25 mg price prednisone rxlist com celebrex price walmart viagra price rise levitra cheap usa levitra schmelztabletten erfahrung zovirax drug price augmentin antibiotika pille clomid packaging uk paroxetine buspar interaction viagra delivery systems viagra nhs prescriptions rxlist prednisone doxycycline in sinusitis erythromycin and tacrolimus hydrochlorothiazide cause coughing doxycycline causing pancreatitis using clomid 43 cialis generic soft celebrex muscle soreness uk prescription viagra hydrochlorothiazide 25 mg pharmacokinetics order some viagra generic lexapro acne cialis 8omg synthroid use instructions doxycycline 100mg iv xenical nz online cost doxycycline tablets nausea on cipro prednisone 5mg inida zoloft generic name generic cialis 10 omg cialis tablet size abortuspil cytotec orlistat xenical pills there generic zoloft synthroid without water cytotec medicine used discount generic cialis nexium generic canada prednisone pill image cymbalta zoloft together levitra online canada wellbutrin plus trazodone levitra nonprescription augmentin 875 125 mg nexium authorized generic is prednisone corticosteroid bactrim cost of lasix fast delivery generic viagra order augmentin suspension infantil lexapro cause tmj metformin tablets diabetes vermageringspillen xenical valtrex without condom prescription levitra 20 mg dosage celebrex 200 mg sustituto viagra chile cipro xl1000mg boots viagra 100mg lisinopril pill sizes 1000 mg tetracycline glucophage tablets used viagra user reviews cytotec uso cialis canada voucher comprar propranolol 10mg kamagra 100mg bijsluiter doxycycline 500mg cost priligy vendita online livestreet buy viagra bactrim drug insert synthroid infusion cpt generic viagra date uso viagra ciclismo bactrim 240 mg dawkowanie lexapro plus cymbalta amoxil 500 generico lexapro reviews australia getting viagra lasix obat untuk viagra 50mg efeitos nexium cost canada cost cialis denmark viagra aus hausmitteln price chopper metformin buspar medical uses cialis sustain erection valtrex generic dosage gibraltar buy viagra augmentin 625 price uk farmacie online priligy anxiety drug buspar cialis 2.5 overnight viagra zu verkaufen zoloft prescriptions nexium 80mg buy doxycycline china nexium tablets australia purchase buspar online cytotec 20mg buspar antipsychotic lasix 40 mg austria simvastatin lisinopril together viagra kushton nexium causing bloating generic viagra efeectivness online viagra uk buy strattera canada buy womens viagra pill identifier doxycycline 50mg viagra clinix prednisone withdrawal confusion nexium prilosec india viagra sale aberdeen drug viagra faces kamagra tablette wirkung levitra prices target zovirax 400 mg used cialis 10mg vaikutusaika effet levitra 20mg red viagra 200mg cialis 20mg belgrado prednisone prolix 20mg lasix 5mg buy brand levitra viagra kaufen hannover levitra 20 mg 30 tb viagra online ads synthroid cause acne viagra blu pill generic viagra indian diflucan 150 mg 1 capsula lisinopril 20 mg cost xenical 120 mg suppliers buspar interaction wellbutrin buspar anxiety bipolar viagra kaufen duisburg is cialis dangerous costo cialis generico bactrim without rx cheap propecia reviews metformin drug content levitra online bahrain viagra generic mastercard clomid club uk doxycycline manufacturers india accessrx fake cialis propecia quarter pill cipro meduse prednisone 10mg alcohol erster zyklus metformin diflucan 400 mg compresse zoloft 10 mg strattera 10 mg atomoxetina viagra offlabel use levitra online order buy kamagra tablets nexium 40mg morning viagra tablets price azithromycin order doxycycline amoxil 1g canada 20 mg doxycycline hydrochlorothiazide identify pill viagra mann kaufen xenical capsule price cheap lisinopril australia doxycycline stomach virus viagra 100mg vaikutus priligy 60 mg erfahrung uses for augmentin 875 prices cialis 2.5 mg metformin 500 tabletki sustanon nolva clomid colombian viagra generic cialis price eu diflucan online australia 5mg lexapro tablets tetracycline pills acne best levitra generic valtrex generic cost nexium iv sales cialis tableten alibaba viagra in vilnius metformin 1000 mg pcos zoloft 250 mg prednisone 20 mg reviews prednisone 20 mg prescription viagra gegen tinnitus prednisone drugstore.com cheapest cialis usa cialis 20 oder 60mg cialis prescription 98052 cialis 80 milligram australia zithromax 1000mg online buy viagra us metformin drug cost viagra rezept usa lexapro prices uk celebrex sinusitis synthroid classification drug cialis canada.com buy clomid pills zithromax suspension sale cost propecia purchase finasteride propecia lisinopril online india bruk av propecia levitra buy 20mg amsterdam get viagra cheapest lexapro online alternative uses celebrex celebrex coumadin together cialis 800mg bulk lisinopril prices costco cipro 500mg treats cheapest generic nexium cytotec legal us levitra 3 pill prednisone causes constipation ameritrust viagra viagra plus tadafil wellbutrin generic wellbutrin cialis lilly 5 mg buspar and celexa nexium medicine price order cialis 5mg wholsale viagra ebay buspar alcohol dangerous prednisone tablets bp zoloft esophagus burn overnight viagra cialis zovirax tabletas 400mg metformin zusammensetzung rx prescription cialis metformin indian levitra tabletas 10 mg ciprofloxacin versus zithromax buspar tab 5mg medistar cialis tabs cialis tablets online harga nexium 20 mg viagra user age celebrex 40 mg zovirax voide sukupuoliherpes lexapro custo nexium nausea headaches strattera 100mg germany chlamydia zithromax 800mg augmentin mg genericos do cipro propecia at drug xenical online paypal buy xenical online viagra tablets pfizer valtrex and thrush lexapro generic effects cialis de 0 5 mg viagra facebook uk levitra 20 mg posologie 2g zithromax cost phenergan anti nausea propranolol 80 mg overdose cialis cost buspar causing anxiety fax prescription viagra metformin ct 500 mg propranolol without prescription get viagra work zoloft causing ed purchase viagra metformin drug interaction taking viagra pill cialis order greece cialis aktiv plus clomid untuk kesuburan jelly kamagra uk 2.5mg generic cialis clomid 250mg fertility viagra plus levitra awp viagra 100mg 200 mg zithromax levitra 20mg for viagra get buying levitra bayer australia viagra cost egypt viagra online walmart augmentin bustine costo usando o viagra Online Levitra 10 mg kamagra 50mlg tabletka free valtrex online lexapro for tinnitus cialis price check get cialis fast metformin price canada doxycycline tablet 25 mg cialis leg muscles generic viagra 25 cialis kaufen packstation pillole cialis controindicazioni nexium 30 day cost strattera rush buy levitra effectiveness cheapest viagra pharmacy men viagra uk cialis similar drugs purchase bactrim generic price for diflucan lexapro cluster headaches fungsi zithromax 500 mg kamagra bruistablet cost xenical nz xenical tablets india cheapest india viagra buspar white pill nexium price walgreens cheap zovirax cream levitra india generic metformin stada 850mg cialis low cost viagra buy safely cialis prospecto 20 mg purchase lexapro 20mg nortriptyline versus wellbutrin synthroid causes osteoporosis buy red viagra costco pharmacy levitra purchase zithromax mastercard prednisone uses itching doxycycline causing swelling berlusconi prostata viagra wellbutrin face flushing synthroid pill identification ja usei viagra use cialis tablets doxycycline tablets throat nexium generico bula viagra site virus ramipril hydrochlorothiazide tablet cialis rx online suddenly stopping buspar price zovirax ointment order viagra soft viagra pharmacy bangladesh cialis drug testing xenical ph price viagra delivery coventrq buspar and sleeping diflucan oral uses buspar and nexium costs of lexapro 1000 mg valtrex daily use of lexapro obat zithromax pfizer taking 150mg viagra nexium 40 mgpentru ulcer diflucan 200 mg posologia kamagra generic bangkok prednisone 20 mg canada viagra pfizer purchase hydrochlorothiazide canada kamagra tablete porudzbina phenergan nausea meds metformin 1500 mg day mickey mouse viagra augmentin forte australia viagra pillen wiki amoxil 875mg tablet 8mg prednisone generic 5mg lexapro generic cialis 16 viagra indiano 2011 azerbaijan buying viagra buy brand priligy bactrim f 875mg strattera 40 mg ndc cialis pills order amsterdam buying viagra price viagra com zithromax haemophilus influenzae cipro dose rxlist xenical uk prescription generic viagra hk erythromycin without prescriptions viagra donne online purchase clomid free pfizer canada zoloft lexapro drug reactions phenergan supp 25 mg zoloft sertraline 100mg nolvadex clomid versus hydrochlorothiazide pill sizes espanol levitra 20mg cialis generico monterrey cipro overnight metformin buy australia cheap meltabs viagra zovirax 750 mg headache bactrim dangerous 250 mg erythromycin acne description metformin pill generic wellbutrin acne erfahrungen cialis kaufen confezioni cialis 5 mg taking cialis 20 mg buy clomid internet cialis 40mg 18 old low cost diflucan viagra rezeptfrei pillendienst viagra causing ed 30 mg propranolol recall generic lisinopril cialis canada prescription buy nolvadex tablets diflucan cause diarrhea lisinopril tablets 5mg cialis 1.00 per pill generic viagra arizona chennai pharmacy levitra zovirax cream tablets buspirone plus citalopram wellbutrin drug testing cytotec prescription drug cvs cialis 10mg viagra pills one augmentin de 125 mg buy amoxil 250mg diflucan tablet breastfeeding celebrex rxlist nolvadex drops 20mg viagra 10 mg paypal cialis privat kaufen generic cialis price prednisone tablets pharmacokinetics buying viagra kerala zithromax azithromycin 500mg buying viagra kl cialis 5 kaufen prednisone flushed purchase peptides clomid zoloft prescription uk propranolol drug category valtrex generic cipla get xenical nhs 150 milligram viagra tablets viagra 100 cheap geodon and buspar viagra indian stores metformin usual dosage lexapro 20 mg coupons cost propecia australia drug muggers metformin viagra popup virus buy viagra gel generic cialis drugstore nexium caps 20mg cheap periactin online zovirax 800 mg price wellbutrin australia pbs wellbutrin xl menopause cialis price medco pfizer viagra ebt lexapro 10mg indicaciones lexapro 5 mg beneficios buy cialis 32 periactin tab 4 mg nexium prices canada metformin exhausted strattera canada generic alprazolam and buspar ic prednisone 50 mg lexapro vietnam price generic cialis real clomid generic brand clomid available uk cialis 50mg reviews bactrim 160 mg orlistat buy xenical cialis 20 mg contraindicaciones cialis in canada cialis aus schweiz pill doxycycline 75mg lisinopril drug group lisinopril walmart cost 2013 zovirax suspension kuwait propranolol no prescription lisinopril 10mg buy zoloft cause gas abilify celexa together propecia cheap forum prednisone tabs 25mg genuine 20 mg cialis augmentin 1000 mg antibiyotik levitra 10 mg online cipro hc canada cialis muscle gain super kamagra usa zithromax azithromycin 200mg buying cytotec online lasix 500mg pharmacy viagra customs canada viagra user manual buy erythromycin 500mg xenical tablets australia diflucan thrush breast periactin tablets wiki clomid tablets metformin buy zovirax 800 mg brand pfizer viagra buy zovirax injection drugs similar viagra tinnitus and prednisone lexapro robitussin dm pusy viagra tablet augmentin dosage viagra sales volume lasix furosemide buy doxycycline 500mg prices zovirax tinnitus prednisone 2.5 mg tab tetracycline dosage 250 mg 25 mg nolvadex doxycycline prices tesco bactrim para rotavirus buspar fluid retention intravenous pyelogram metformin buspar 15 mg snort augmentin apteka online levitra prescription information xenical pills 2012 seroquel buspar medicament prednisone 5mg viagra costs walgreens viagra cost retail lisinopril 2.5mg wikipedia priligy kokemus buspar for anger doxycycline cause spotting clomid india wikipedia viagra online nl diflucan canada pharmacy doxycycline acne australia 10 mg of lasix buying viagra inscotland levitra tablet uses viagra i usa lexapro generic 2013 lasix 6 mg color buspar price walmart zoloft drug neurotransmitter priligy order levitra 20 mg norge strattera 25 mgs fettblocker xenical kaufen dizzy without lexapro cheap viagra tabs lisinopril 20 mg beipackzettel remedio generico xenical propranolol rust buy zoloft india nexium 40 mg pret thrush symptoms prednisone buspar zithromax doxycycline price walgreens cytotec foglio illustrativo kamagra 24 hr delivery discount cialis 5 mg doxycycline hyclate pill cialis 200 mg price breastfeeding thrush diflucan lexapro muscle clenching cena cialis tableta diflucan costco 100mg viagra cheap metformin color pill metformin 250 mg synthroid 175mcg cost use nolvadex dbol viagra 200mg reviews buspar trade name cialis como usar canadian pfizer viagra Cialis pills Washington viagra causes dizziness generic cialis 40 mg buy viagra hongkong viagra price online get viagra pharmacy cialis online commercials buy cialis cyprus cialis 40 mg tablets erythromycin mg dose malaysia pharmacy cialis viagra premature pill propecia finasteride canada buy doxycycline cheap buy viagra bali generic cialis recommend lexapro 20mg take hydrochlorothiazide tablets composition lisinopril causes neuropathy levitra generico 5 mg augmentin rus tablet cialis 20 mg cheap celebrex online levitra 20mg 2 tablets clomid kilosports buy cialis street cost glucophage 1000 mg preis viagra generico bula doxycycline causing hives wikipedia viagra online viagra hyderabad price 13 day prednisone cost strawberry naevus propranolol clomid sans prescription agnus castus clomid buy lasix cheap paypal cialis 20 mg diflucan 50 mg pfizer synthroid brand generic viagra fedex overnight bactrim tabletas 400 mg synthroid 25mg metformin causes gas thuoc kamagra 100mg propranolol prices usa zithromax 1g pill cialis costs diflucan 50 mg bijsluiter clomid ovulation tablets nexium esomeprazole 40 mg buy doxycycline mono clomid online overnight ic hydrochlorothiazide used tetracycline acne pills wellbutrin delayed nausea nexium 40 mg tabletes coupon viagra prescription doxycycline buy pharmacy cytotec 200 mg tablet strattera price 100 mg doxycycline tesco pharmacy effet pamplemousse cialis canadian drugs doxycycline viagra 100 mg posologie buy viagra rss diazepam viagra together kamagra genuine uk 150 mg clomid bijwerkingen online apotheke viagra nexium nausea vomiting propecia tablets price viagra pfizer kaufen clomid price ph costco doxycycline levitra from pharmacy india kamagra urdu viagra jelly usa atenolol 50 mg cialis viagra online purchases nexium tab 40mg mezza pillola viagra buy cipla cialis the drug bactrim erythromycin drug information price for priligy prednisone 20 mg taper cialis pills fake utilisation cialis 20mg viagra pfizer rezept valtrex 500 mg propecia price singapore lexapro buspar together strattera risperdal together much kamagra india xenical tablets malta zithromax 1000 mg iv bull 100 viagra wholesale 40 mg buspar prednisone systemic corticosteroid levitra discount price anyone tried buspar augmentin price target celexa generic lexapro viagra 150mg safe viagra alternative discussion buy propecia japan cipro 750 mg anatomia walgreens pharmacy clomid lisinopril is dangerous viagra generic alternatives astrazeneca nolvadex rx levitra compare prices getting off nexium doxycycline dose 200 mg hydrochlorothiazide 12.5 pill get cheap cialis wellbutrin 150 mg reviews buspar needed anxiety phenergan vs tussionex medicament levitra 20 mg clomid uk muscle nexium price australia doxycycline 100mg cmd buy kamagra sukhumvit canada viagra prescription buy clomid legally lisinopril api usp naproxen lisinopril together riga pharmacy viagra 1 cheap viagra cheap ladies viagra doxycycline diflucan together xenical online coupons viagra prolonged usage diflucan 100 mg compresse acheter cialis 20mg lexapro generic mexico buy viagra overseas xenical price list buy bactrim iv lasix causes dehydration uk cialis 5mg zoloft facial flushing levitra 40 mg danger lexapro sales rep buspar 10mg tab undigested metformin pills Sale Levitra 120 pills hydrochlorothiazide uses effects 0.1 mg propecia cialis uk sales cialis kaufen 10mg retail cost valtrex prednisone 20 mg roxane buy genuine cialis strattera cost uk purchase viagra free zithromax suspension instructions strattera esophagus erythromycin 2 gel uses celebrex tablets used costo nexium 20 indian viagra dosage cialis pharmacy supplers buspar 15mg expiration usos de lisinopril us propecia nexium sinus congestion generic levitra images viagra pills sydney economic generic viagra doxycycline 500mg use buspar 15 mg wellbutrin for arousal farmacia cialis 5mg viagra buying guide augmentin antibiotic 1000mg viagra prescription filled prescription cheapest viagra 4rx viagra hydrochlorothiazide prices generic levitra discount viagra kaufen bielefeld diflucan cream buy amlodipine together cialis 2 days without propecia getting off wellbutrin 150 hydrochlorothiazide 12.5 mgmyl discount synthroid buspar grape juice erythromycin tablets bp augmentin 400 mg chewables generic cialis youtube cialis 20 mg target buy nexium spain augmentin suspension 156 purchase viagra tablets metformin cause pregnancy cheap lexapro online red cialis 600 mg viagra usage survey order levitra usa zithromax 500mg chlamydia nolvadex sale canada buy zovirax brisbane zovirax buy canada buy pink viagra xenical online apotheke lexapro related drugs costco 5mg cialis format 500 metformin tablets valtrex 50mg quanto costano augmentin levitra 100 mg kaufen bactrim white pill erythromycin dosage uk viagra 100 mg uso levitra film tablet viagra tablet online wellbutrin generic global 5 mg cialis dosage cialis c20 price viagra hausmittel lantus metformin glipizide homeopathic cialis uk zovirax 5g price cipro rx 709 celebrex drug viagra dubai online prednisone 5 day prescription generic cialis 12 buspar medication guide tetracycline online kopen zithromax renal adjustment augmentin costa rica indo metformin 500 mg cialis discounts viagra australia complaints cialis austria cialis 20mg online pfizer 100 mg viagra propranolol uses of cialis online naruciti generic viagra line buspar and bruising zoloft 100 tablet zoloft tablets propecia annual sale generic synthroid good is 4 5mg cialis valtrex generic cheap tableta zoloft perdoret cialis 2.5mg india propranolol versus nadolol 20 mg cialis coupons levitra cost australia viagra delivery japan augmentin 625 mg posologie cialis einzeln kaufen kamagra 100mg fake amoxil versus augmentin generic viagra italia viagra vegetale funziona rx generic viagra anxiety disorder wellbutrin propranolol pill pills 2 go kamagra order cialis cheap acheter cialis canada crushing up cialis indian prednisone effects clomid fetus metformin tab 500mg cialis 20 mg costco get viagra bangladesh doxycycline canada pharmacy 15 mgs of lexapro buying doxycycline india wellbutrin for menopause augmentin 156 mg dosage viagra unter 18 kaufen metformin infertility use cialis generic drug cialis 10mg tablet propecia used for can metformin crushed cialis 20 mg fiyat viagra pills cod levitra order usa clomid overnight viagra sales wallmart viagra street drug order cialis 20mg levitra 10 mg dosis viagra purchase ottawa verapamil buspar interaction cialis 200mg red zovirax zona intercostal zithromax 250 mg sobres clomid male use cialis generic romania zovirax suspension 200 mg cialis aus italien valtrex cost buspar pediatrics wellbutrin retard 150 mg cipro 500 mg usos doxycycline nausea help 5 mg of zoloft viagra generico prezzo buy cytotec generic diflucan pill description generic levitra article generic cialis reviews levitra canada free lexapro drug manufacturer levitra aus ungarn periactin kaufen viagra prezzo pfizer viagra generics buy cialis uk viagra 50 mg peru diflucan 150 mg capsule dapoxetine tabs viagra online tamilnadu cialis everyday online cost 20mg levitra generic cialis benefits order uk viagra tablets cialis cialis wieht pill xenical online rezept levitra user review amoxil 500 mg treatment cialis kokemukset augmentin usual dosage levitra 10 mg vardenafil metformin exhaustion viagra cheap trusted strattera discount cialis 5 mg australia wellbutrin cheapest clomid tablets fertility j23 sous clomid lowest cost levitra levitra odt 20mg zoloft nausea headaches clomid online without lisinopril 20 mg generic metformin pill shapes generic propecia exist cialis daily 28 tablets nexium usa c 200 mg cialis viagra vein occlusion buspar and sertraline levitra 10mg cpr4 erythromycin industrial production round generic cialis hk buy viagra cialis mgs zoloft generic 50mg Online Levitra 60 pills pill identification lisinopril levitra 10 mg gebrauchsanweisung nuspojave kamagra cialis 2.5mgform wellbutrin 150 mg overdose doxycycline canada paypal american viagra 2400 mg zoloft 50 mg pret buy american cialis viagra matrox india cialis vaikutusaika diflucan cause uti cialis 20mg fta 12 wellbutrin drug price clomid buy generic doxycycline hyclate tabs lisinopril tinnitus permanent pfizer viagra gumtree lisinopril 20mg pharmacokinetics synthroid generic differences pfizer lilly viagra metformin online pharmacy doxycycline 100 mg yanetkileri generic viagra 130 mg buy lisinopril 40 deltacortene 25 mg prednisone propecia generic form cheap viagra jelly cheratussin and lisinopril farmacia online augmentin cialis avodart together cialis mg 5 burinex versus lasix hydrochlorothiazide tabs 12.5mg bonbons aussehen viagra buspar and azithromycin phenergan 100mg kamagra tablets bg cytotec no prescription buy generic zoloft doxycycline ototoxic drug 150mg clomid cipro rx price lexapro insurance tablets cialis tadalafil online viagra overnite amoxil cost phenergan tablets effects buspar feel high buspirone prozac interaction cialis 25mg image doxycycline crushed viagra kokemus viagra women australia the drug amoxil discount viagra rx viagra cheap50 cent zithromax pediatric 600 mg ordinare cialis generico glucophage xr buy 400 mg zoloft propecia online rezept daily levitra use nexium tablete pret buy cialis manila order levitra 30 pills 150 mg viagra dosing bebe sous clomid indian viagra brands. 40 mg of nexium veterinary uses doxycycline mezza pillola cialis cialis 5 mg vademecum super kamagra sales cialis uso corretto erythromycin 250 mg dosage lamictal buspar interaction tetracycline hycate 100 mg nexium miracle drug nolvadex uk order buspar wikipedia viagra 25mg filmtabletten prednisone 6 day 10mg cialis 5mg 2 pills truth generic cialis canadian cialis pharmacy cialis 5mg sale cialisgeneric cialis c lasix prolonged use viagra pfizer bandung purchase only 1 cialis uso correcto viagra cipro 14 film tablet lexapro generic prices cialis import canada zovirax aphthous ulcers viagra india cobra metformin usage lasix tablets 40mg zithromax 600mg zithromax acne price quitting 25mg zoloft cialis soft tabs buy cheap tetracycline valtrex 400mg viagra 100 3000mg china valtrex customer reviews nexium purple pill metformin uses diabetes prednisone 5 mg tabs viagra ireland buy cialis chronic use nolvadex hcg use buy viagra georgia zenerx natural viagra hydrochlorothiazide drug info amoxil susp 500 mg cialis 5mg wirkung buspar mushrooms dosierung cialis 5mg viagra 800mg reviews bactrim 80 mg 5 mg. cialis lasix used for cialis commercial canada zovirax 200 mg overdose cialis 50 mgm lexapro recreational use buy cialis prague order doxycycline online generic lexapro oval augmentin charakterystyka produktu cialis 25mg paypal buy lasix india nexium tablets ireland zithromax chlamydia cost viagra india paypal viagra verkaufen strafe nexium mups 40 mg 90 buy bactrim tablets doxycycline for enterococcus doxycycline pink pill strattera 18 mg effects propecia viagra online celebrex 200 mg dosis augmentin xr tablets lexapro non generic bactrim 500mg bula bactrim 10mg purchase cialis australia price comparison 2.5 cialis 75 mg viagra uk nolvadex tabs pct viagra without script price for 90 propecia viagra cost effectiveness zoloft su uso zithromax 500 mg prospecto boots doxycycline 100 mg quanto custa 1 viagra doxycycline 75mg prednisone versus ibuprofen propranolol rosacea flushing viagra safe purchase buy viagra plus levitra tabletas 20 mg buy cialis 40 mg viagra bonus pills nexium 40 tablets get viagra tokyo prednisone 5 mg vaccines buspar vs effexor viagra us sales buying doxycycline tablets buying cialis prescription viagra 25 mg siparis white pill nolvadex 10 buspar drug screen cytotec tablets insert propranolol prescription online cialis istruzioni uso order 100mmg. viagra periactin 4 mg cats overnight cialis shipping celebrex 200 mg wiki buy viagra clenbuterol generic levitra indian adjusting to metformin buy periactin syrup kamagra tablets wiki walmart viagra generic lexapro menopause treatment cialis 10 mg tabs zoloft buspar anxiety cialis 10 mg bugiardino cialis 5 mg chile xenical 120 mg bula zoloft kokemuksia generic viagra echeck generic viagra users propranolol tablet sizes kamagra 800mg controindicazioni xenical 120 mg priligy generico andorra metolazone 2.5 mg lasix metformin rhesus cipro 750 mg prices viagra generic walmart viagra tabletta бr pussy viagra for sale levitra bactrim 200 40 mg fiyati buy doxycycline poultry viagra china kaufen propranolol 40 mg tabletas wellbutrin australia zyban daily cialis price generic of zithromax lexapro for focus synthroid dosage 0.125 mg viagra self online order zithromax 250 mg lisinopril causes rhinitis prescription drug viagra 5mg cialis time street viagra prices nexium 40mg daily cialis 20 mg. tablets augmentin cost publix propranolol user ratings pfizere viagra viagra price dropping pfizer viagra men buy metformin paypal strattera 40 mg sleepy diflucan 150 mg buy cialis 5mg 28 tablets usar cytotec yahoo lexapro generic target prednisone cause bloating zoloft generic kmart cialis nhs cost lisinopril 5mg gratis levitra schmelztablette beipackzettel wellbutrin 300 mg nedir doxycycline calcium 50 mg bactrim allergy lupus venus beach cipro duloxetine versus amitriptyline glucophage drug study cialis pills apperance cialis tablet tesco strattera 80 mg montreal synthroid pill sizes cialis 80 mg australia cialis generique usa coupon cialis online cialis cost prescription buspar addictive drug buspar for men citalopram celexa 20 mg thailand cialis india cipro suspension expiration usa price viagra cialis 5mgaustralia 12 mg zoloft cheap levitra buy cialis cost tricare phenergan dosage intravenous watermelon viagra pill metformin und gewichtsverlust prednisone asthma mg viagra andorra online buspar et stilnox synthroid cheapest prices propranolol overdose uk kamagra tabs cialis tadora generic nausea pregnancy phenergan indikasi zithromax tablet cheap generic bactrim metformin 850 india zovirax pills pregnancy augmentin 625mg pregnant valtrex 500 mg kullanimi cialis plus canada cheap viagra manila levitra tous jours doxycycline ratiopharm 100 mg metformin sr tabs viagra. united pharmacy zoloft pfizer phenergan tablet overdose cialis 10mg costco viagra 150mg prijs cialis 20 mg prices kamagra tablete delovanje viagra london uk levitra apotheke online para amoxil 500 mg cats on buspar 5 htp buspar propranolol used for cipro iv 400 mg buspar works by cipro 500mg wiki lexapro prescription program bactrim average cost buy propecia tablets viagra price search usual metformin doses pink viagra australia cialis 30 mg red viagra uk 150mg viagra lutschtabletten purple viagra pill nexium generic walmart generic viagra ingrediants viagra xenical 120 online cialis untuk wanita zithromax 400mg susp wellbutrin and nervousness generic cialis information generic cialis 2.5 mg cialis 365 pills propranolol rezeptfrei kaufen prednisone uses generic doxycycline 40 mg mr bactrim nausea india levitra availability bactrim drug screen generic wellbutrin xr phenergan 25 mg pr buspar cipralex viagra online tabs synthroid and sinusitis lexapro walgreens cost lisinopril nervous system lisinopril buying erythromycin base 250 mg strattera medication costs clomid pills info valtrex online sales get prescribed zoloft nexium 20 mg indicatii lisinopril uses order diflucan online tablet lasix 50 mg cialis mustafa center viagra 25 oder 50 mg buspar vision augmentin adulti bustine doxycycline purchase online xenical causa cancer xenical malaysia pharmacy crushing doxycycline herbal viagra sale order celebrex online nolvadex 60 mg pct buy clomid ttc cialis tablets germany price cialis zealand viagra anal use buy clomid thailand drug class lasix bactrim 400 mg dosage clomid use hcg lexapro users viagra viertel tablette rx wellbutrin metformin 500 mg spanish lisinopril 80 mg dose zithromax cost diflucan 200 mg capsule clomid prescription overnight celebrex 100mg image finasteride propecia buy 20 special discount viagra buy 2 grams zithromax cialis uk viagra buy bangalore propranolol nevus flammeus customer reviews lexapro lisinopril lupus nephritis propecia uk sales synthroid leukopenia prices cialis canada strattera 40 mg adderall viagra sales usa augmentin 500 mg alkohol buy viagra legally half 20mg levitra acidophilus vs nexium nexium generic replacement nolvadex suppliers australia lexapro tablets 20 mg nexium generic ppi lisinopril drug info nolvadex 10mgand motility online drugstore viagra cialis pill function generic levitra 40 mg periactin nausea viagra 100 vs 20mg generic wellbutrin target clomid sale us lasix drug reactions levitra uso recreativo purchase cialis 50 mg buspar bad dreams calamus root viagra generic lexapro online levitra price chennai kamagra chewable tabs buy generic zithromax very cheap kamagra profuse sweating prednisone nexium causes dizziness prednisone causing hypoglycemia bestel cialis online prednisone 20 mg strong australian nolvadex 600mg nolvadex 10mg tamoxifen viagra customs pharm cialis tablete purchase nexium canada buy cipro 500 anxiety drug propranolol sale of viagra zithromax suspension pediatric diflucan 150 mg norsk levitra without rx amoxil 750 mg nexium prescription information