You are here: صفحه اصلي

قطب علمی آموزش الکترونیکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

بارداری

چاپ
Untitled document
sharayete_khas

 

بهترین زمان بارداری بین روزهای 8 تا 21 قاعدگی است ، و این زمانی است که ممکن است شما هنوز ندانید که حامله هستید.

 

 

 

در این جستار به این سوالات شما پاسخ داده می شود :


1. چرا آمادگي براي بارداري مهم است؟

بهترین زمان بارداری بین روزهای 8 تا 21 قاعدگی است ، و این زمانی است که ممکن است شما هنوز ندانید که حامله هستید. در اين زمان اجزای صورت و اعضاي بدن مانند قلب و كليه‌ها شروع به شكل‌گيري مي‌كنند. هر چه كه شما مي‌خوريد و مي‌نوشيد روي جنين اثر مي گذارد همچنین قرار گرفتن در معرض تشعشعات، فلزات سنگين مانند سرب، مس، جيوه، اسيدها و گازهاي بيهوشي مضر است.

هر زمان كه تصميم به باردار شدن گرفتيد، با پزشك مشورت كنيد تا از لحاظ جسمي مورد معاينه قرار بگيريد. پزشك ممکن است براي شما درخواست آزمایش‌هایی نیز بکند. اين آزمايش‌ها مشخص مي‌كنند كه آيا شما مشكلي داريد كه در طول دوران بارداري به شما و نوزادتان آسيب بزند يا خير؟ بهتر است بدانيد كه بسياري از اين مشكلات قابل پيشگيري هستند.

 

2. معاينات و آزمايش‌های قبل از بارداري کدامند؟

در معاینه‌های بالینی قبل از زایمان معمولاً به این نکات بیشتر توجه می‌شود:

 • گرفتن تاريخچه پزشكي : این کار به پزشک کمک می‌کند اطلاعاتی در مورد بیماری های قلبی، مشکلات احتمالی ارثی و ... به دست آورد.
 • اندازه‌گيري فشار خون: اطلاع از فشار خون پایه باعث می‌شود پزشک متوجه تغییرات فشار خون در دوران بارداری شود.
 • اندازه‌گيري وزن مادر: اضافه وزن قبل از بارداري احتمال ابتلا به فشار خون بالا و ديابت را افزايش داده و درد زايمان را بيشتر مي‌كند.
 • آزمايش پاپ اسمير: این آزمایش برای تشخیص سرطان دهانه رحم و پیشگیری از آن انجام می‌شود.
 • آزمايش خون: کم خونی مادر اثرات جبران ناپذیری بر روی کودک می گذارد

° گروه خونی و RH: دانستن گروه خونی و RH مادر برای پیشگیری از مشکلات حین زایمان و برنامه‌ریزی برای تزریق آمپول روگام در بارداری و بعد از زایمان، ضروری می‌باشد.

° هموگلوبین

 • آزمايش تجزیه ادرار : که برای تشخیص عفونت‌ها و سایر مشکلات ادراری انجام می‌گیرد
 • معاينه دهان و دندان: این کار به منظور درمان دندان‌هاي خراب و عفونت لثه انجام می‌شود.

 

3.  آیا احساس تهوع در حاملگی طبیعی است؟

علاوه بر احساس تهوع که در هر زماني از شبانه‌روز ممکن است ایجاد شود و طبیعی است؛ علائم زیر نیز طبیعی هستند و ممکن است دیده شوند:

 • احساس تغيير در مزه غذاها
 • علاقه زياد به خوردن برخي از غذاها (ويار)
 • احساس يك مزه فلزي در دهان
 • حساس شدن سینه‌ها و ايجاد تغييراتي در آنها
 • احتياج بيشتر به دفع ادرار(تكرر ادرار)
 • خستگي و سرگيجه در هر زماني از روز
 • تغييرات مداوم خلق و خو
 • افزايش ترشحات طبيعي مهبل

 

4.  سن حاملگی چگونه مشخص می‌شود؟

در صورتي كه مشخص شد شما باردار هستيد براي تعيين سن حاملگي بايد اولين روز آخرين خونريزي ماهيانه را به عنوان اولين روز حاملگي در نظر بگيريد. حاملگي‌هاي طبيعي معمولاً بين 38 تا 42 هفته طول مي‌كشد.

تمام توضيحاتي كه در خصوص بارداري و شرايط آن در اينجا گفته مي‌شود مربوط به زايمان‌هاي طبيعي و بي‌خطر است مادراني كه سابقه زايمان‌هاي پرخطر دارند( سابقه زايمان زودرس، سقط، مشكلات ژنتيكي و ...) از اين قواعد مستثني هستند.

 

 

5.  در ماه‌های مختلف بارداری چه نکات مهمی وجود دارد؟

 

ماه اول بارداري

وضعيت جنين

در پايان اين ماه جنين كه از برخورد اسپرم مرد با تخمك زن در لوله رحم ايجاد شده (لقاح) در ديواره رحم لانه‌گزيني کرده است.

وضعيت مادر

بعضي از اولين علائم حاملگي مشابه علائمي هستند كه در دوران قاعدگي رخ مي‌دهند، مانند خستگي، ‌درد و سوزش در سینه‌ها و تغييرات روحي

رعايت عادت‌هاي بهداشتي سالم، ‌انجام تمرينات ورزشي مناسب و يك رژيم غذايي سالم كه حاوي مقادير زيادي ميوه و سبزيجات است از همين حالا ضروري است. اگر تا به حال به پزشك مراجعه نكرده‌ايد، سريع‌تر اين كار را انجام دهيد. توجه داشته باشيد كه از همين زمان از مصرف دارو حتي مسكن‌ها بدون تجويز پزشك جداً خودداري نمايد.

 

 

ماه دوم بارداري

وضعيت جنين

در اين مرحله از رشد و نمو جنين، ابتدا قلب و سيستم گردش خون اوليه و سپس چشم‌ها،‌ گوش‌ها و دهان ساخته مي‌شوند.

در پايان اين ماه اگر سونوگرافي كنيد،‌ تپش قلب جنين را مشاهده خواهيد كرد. همچنين دست‌ها و پاها رشد و نمو كرده و آرنج و انگشتان دست‌ها شروع به ظاهر شدن مي‌كنند. در پايان اين ماه جنين تقريباً 1 سانتي‌متر طول دارد.

وضعيت مادر

اكنون خونريزي قاعدگي شما به تاخير افتاده و احتمال مي‌هيد كه باردار شده‌ايد البته مي‌توانيد با استفاده از وسايل مخصوص تشخيص حاملگي كه در داروخانه‌ها موجود است و يا انجام آزمايش ادرار از بارداري خود مطمئن شويد.

شما ممكن است اغلب احساس گرسنگي كنيد و يا دچار تهوع شويد (مخصوصاً صبح‌ها). همچنين بزرگ شدن رحم باعث فشار آوردن به مثانه شده و مرتباًً ‌نياز به دفع ادرار پيدا خواهيد كرد.

توصيه‌هاي زير مي‌تواند به شما در كاهش تهوع صبحگاهي (يا شبانه) كمك كنند:

 • وعده‌هاي غذايي بيشتر با حجم كمتر
 • پرهيز از غذاهاي پرچرب و پرادويه و پرهيز از بوي غذاي در حال طبخ
 • اجتناب از زياد پركردن و يا خالي گذاشتن معده به مدت طولاني
 • استفاده از هواي آزاد
 • مصرف مواد غذايي خشك و سبك مانند نان خشك يا بسكويت و مصرف مواد قندي در صبحگاه و قبل از برخاستن از بستر

علائمي كه در حاملگي ايجاد مي‌شوند نه تنها از نظر شدت آنها از خانمي به خانم ديگر متفاوت است بلكه در يك خانم نيز كه چند بار حامله شده، اين علائم مي تواند در هر حاملگي او متفاوت باشد.

در پايان اين ماه رحم شما به اندازه يك پرتقال مي‌باشد و وزن بدنتان ممكن است یک كيلو اضافه و يا كم شده باشد كه هر دوي اين موارد در اين مرحله از حاملگي طبيعي هستند. افزايش ترشح چربي در پوست در اين دوران باعث مي‌شود پوست شما همانند دوران نوجواني چرب شده و جوش بزند. اين مشكلات بعد از پايان سه ماهه اول بارداري كه هورمون‌هاي بدن به تعادل مي‌رسند و يا بعد از زايمان برطرف مي‌شوند.

به منظور تامين ميزان كلسيم مورد نياز مادر و نوزاد مصرف فراورده‌هاي لبني(شيري) 3 تا 4 مرتبه در روز توصيه مي‌شود. ضمناً از مصرف گوشت، تخم‌مرغ و ماهي بصورت نيم پخته پرهيز كنيد.

انواع مواد معدني و ويتامين‌هاي مكمل را بدون تجويز پزشك مصرف نكنيد، زيرا مصرف بالاي بعضي از اين ويتامين‌ها مانند ويتامين A براي مادر و نوزاد مضر هستند. بهتر است مواد معدني و ويتامين‌هاي مورد نياز بدنتان را از طريق مواد غذايي،‌سبزيجات و ميوه‌ها تامين كنيد.

 

 

ماه سوم بارداري

وضعيت جنين

در ابتداي اين ماه غضروف‌ها و استخوان‌ها شروع به تشكيل شدن مي‌كنند، ساختمان اوليه چشم‌ها در حال شكل‌گيري است و زبان شروع به ظاهر شدن مي‌كند. در پايان اين ماه تقريباً تمام اعضاء و ساختمان‌هاي بدن جنين تشكيل شده‌اند و جنين تا زمان وضع حمل به رشد و نمو ادامه مي‌دهد. همچنين دستگاه تناسلي جنين در پايان اين ماه بر اساس ويژگي‌هاي جنسي او شروع به متمايز شدن مي‌كنند.

 

وضعيت مادر

سوزش سردل، سوء هاضمه، تغيير در ميل جنسي(افزايش يا كاهش)، حساس‌تر شدن پستان‌ها، تغيير در خلق‌ و خوي مادر و ايجاد لك در صورت از عوارض اين مرحله از بارداري هستند اما نگران نباشيد زيرا اين تغييرات موقتي هستند.

از اواخر اين ماه ممکن است تهوع شما كمتر و اشتهايتان بهتر شود و كمتر احساس خستگي خواهيد كرد( اما به خاطر داشته باشيد بخاطر ويارتان غذاهاي با كالري زياد اما با ارزش غذايي كم را زياد مصرف نكنيد) همچنين رحم شما با رشدي كه مي‌كند به سمت بالا و جلو كشيده مي‌شود و باعث مي‌شود رحم زياد بر روي مثانه فشار وارد نكند و نياز شما به دفع ادرار كمتر شود. اكنون كه حال شما بهتر از قبل شده زمان خوبي براي انجام تمرينات ورزشي مناسب حاملگي است. پياده‌روي و شنا بهترين ورزش‌ها در اين دوران هستند. اين ورزش‌ها سبب آسان‌تر شدن زايمان مي‌شوند،‌ اما از انجام ورزش‌های سنگین در هواي گرم و محيط‌هاي بسته و بدون تهويه مناسب هم پرهيز كنيد.

بخاطر داشته باشيد كه هيچگاه در دوران بارداري اقدام به گرفتن رژيم غذايي براي لاغر شدن نكنيد.

اگر دچار سردرد و يا احساس سبكي در سر شديد و يا تهوع شما بعد از 3 ماه ادامه پيدا كرد و سبب كاهش وزن شما شد با پزشك خود مشورت كنيد.

 

ماه چهارم بارداري

وضعيت جنین

اكنون صورت جنين خيلي بيشتر شبيه انسان‌هاست. طول بدن جنين اكنون به 9 سانتي‌متر رسيده است و وزن او حدود 30 تا 60 گرم مي‌باشد. دست‌هاي جنين شروع به حركت كرده و حتي ناخن‌هاي انگشتان دست‌ها و پاها در حال رشد كردن هستند و جنين تمام مواد غذايي خود را از طريق جفت دريافت مي‌كند. در پايان اين ماه مي‌توانيد حركت جنين را احساس كنيد.

وضعيت مادر

به سه ماهه دوم بارداري خوش آمديد. سه ماهه دوم بارداري راحت‌ترين و لذت‌بخش‌ترين دوره بارداري مي‌باشد. اكثر مشكلاتي كه در اوايل حاملگي ايجاد شده اند تا كنون از بين رفته و يا اينكه بزودي برطرف خواهند شد و در صورتي كه اولين زايمان را تجربه مي كنيد شكم شما هنوز آنچنان بزرگ نشده است.

اگر در اين زمان به علت كندتر شدن حركت عضلات روده‌ها دچار يبوست شده‌ايد، با مصرف ميوه و سبزيجات مقدار فيبر رژيم غذايي‌تان را افزايش دهيد و مصرف آب و مايعات و ورزش منظم را نيز فراموش نكنيد. (از نوشيدن مايعاتي مانند چاي و نوشابه كه باعث تشديد يبوست مي‌شوند خودداري كنيد)


ماه پنجم بارداری

وضعيت جنین

در این دوره جنین رشد سریعی پیدا می‌کند و وزنش به حدود 250 گرم می‌رسد. در این مرحله یک ماده سفید پنیر مانند بر روی پوست جنین تشکیل می‌شود که وظیفه این ماده حفاظت پوست جنین از مایع اطرافش می‌باشد. جنین همانند یک نوزاد دارای ساعت‌های خواب و بیداری است. در پایان این ماه موهای سر جنین شروع به رشد می‌کنند و اگر کودک شما دختر باشد رحم او شروع به ساخته شدن می‌کند.

اگر شما متوجه شده‌اید که شکم شما گاهی اوقات دچار حرکات پرشی منظمی می‌شود، هیچ نگرانی به خود راه ندهید زیرا ممکن است بعلت سکسکه کودک شما باشد.

وضعيت مادر

اگر تا کنون تکان خوردن جنین را در رحمتان احساس نکرده اید احتمالاً الان این احساس را خواهید داشت، و در صورتی که سونوگرافی انجام دهید جنسیت کودک مشخص خواهد شد.

احساس سرگیجه، سبک بودن سر و بی‌حالی در طی دوران بارداری طبیعی می‌باشد، اما اگر بطور مداوم و به شدت تکرار شوند بهتر است به پزشکتان در این باره اطلاع دهید.

با مصرف مایعات زیاد، داشتن یک رژیم غذایی سالم و استفاده از لوسیون‌ و روغن‌ها بر روی پوست می‌توانید از شدت خارش و خشکی پوست خود کم کنید.

 

ماه ششم بارداری

وضعيت جنین

با شروع ماه ششم بارداری سرعت رشد جنین شروع به کم شدن می‌کند. اندازه دست‌ها و پاها به تناسب خواهند رسید. پلک‌ها و ابروها تشکیل شده و مغز رشد سریع خود را آغاز می‌کند. در پایان این ماه وزن جنین به حدود 600 گرم خواهد رسید.

وضعيت مادر

اکنون احتمالاً حامله بودن شما از نظر ظاهری برای اطرافیانتان مشخص خواهد شد، و شما حرکتهای جنین را بخوبی در رحمتان احساس خواهید کرد. نوشیدن مقادیر زیاد آب و استراحت در حالیکه سطح پاها بالاتر از سطح بدن باشد می‌تواند در برطرف کردن ورم پا و مچ پای شما مؤثر باشد.

به علت افزایش وزن بدن در این مرحله بهتر است کفش‌های پاشنه کوتاه بپوشید، از نشستن و ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید.

 

ماه هفتم بارداری

وضعيت جنین

در پایان این ماه بدن جنین گوشتالو و گردتر شده، عضلات به تدریج در حال بیشتر شدن و ریه‌ها قادر به نفس کشیدن هستند، اما اگر جنین الان متولد شود نفس کشیدنش با زحمت روبرو خواهد شد.

از آنجا که گوش‌ها بطور کامل تشکیل شده اند می‌توانید بیشتر با جنین خود صحبت نمایید زیرا او حالا می تواند صدای شما را تشخیص دهد.

وضعيت مادر

به سه ماهه سوم بارداری خوش آمدید!

اکنون اندازه رحم شما اندازه یک توپ فوتبال است. رحم بزرگ شده و به قسمت پشت و لگن شما فشار وارد آورده و ممکن است باعث بروز دردهایی در کمر و پاهای شما شود. با استراحت، تغییر وضعیت بدن و یک حمام آب گرم می توانید درد را کاهش دهید. همچنین در ماه‌های آخر بارداری به علت افزایش وزن ممکن است به واریس مبتلا شوید در این صورت با استراحت منظم و زیاد ضمن انجام کارهای روزانه، با بالا بردن سطح پاها بالاتر از سطح بدن چندین بار در روز و استفاده از جوراب‌های الاستیک محافظت‌کننده می‌توانید از شدت آن کم کنید که البته بعد از زایمان بهبود خواهد یافت

اگر ناگهان احساس کردید که رحم شما منقبض و سپس شل شد نگران نشوید. این انقباضات طبیعی بوده و معمولاً بدون درد هستند و زمان‌های ایجاد آن نامنظم می‌باشد. به علت نزدیک شدن رحم شما به قفسه سینه‌تان ممکن است ریه ها در هنگام تنفس بطور کامل متسع نشوند و تا حدودی دچار تنگی نفس شوید، اما نگران نباشید کودک شما دچار کمبود اکسیژن نخواهد شد.

در یک حاملگی طبیعی ماه هفتم و هشتم بارداری باید هر دو هفته یکبار به مطب پزشک مراجعه نمایید و از شروع ماه نهم تا هنگام زایمان هر هفته باید این کار را انجام دهید. در این ملاقات‌ها پزشک اندازه و طول رحم را اندازه‌گیری می‌کند تا مطمئن شود جنین در حال رشد است. آزمایش ادرار، بررسی وزن و فشار خون مرتباً انجام می گیرد.

 

ماه هشتم بارداری

وضعيت جنین

در اواخر این ماه جنین شما حدود یک کیلو و هشتصد گرم وزن خواهد داشت. سرعت نمو مغز در این دوره بیشتر است. جنین اکنون به نور، صدا، مزه و بو حساس می‌باشد و تنها عضوی از بدن که هنوز بطور کامل تکمیل نشده ریه‌ها می باشد.

وضعيت مادر

اکنون هنگامی است که خارش پوست، تنگی نفس، بواسیر، انقباض‌های پاها، سوزش سردل، سوء هاضمه و درد عضلات می توانند باعث ناراحتی مادران باردار شوند. بخاطر داشته باشید که این مشکلات موقتی می باشند، پس بر روی جنبه‌های مثبت بارداری تمرکز کنید.

بهترین وضعیت خوابیدن برای یک خانم حامله آن است که به سمت چپ بخوابد.

همچنان که استخوان‌های جنین شما سفت‌تر می‌شوند و اندازه‌شان بزرگتر می‌گردد، نیاز شما به کلسیم خیلی بیشتر از قبل می‌شود. رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی کلسیم، پروتئین، آهن و اسید فولیک را فراموش نکنید. خوردن غذا با حجم کمتر و به دفعات بیشتر و پرهیز از خم شدن یا صاف دراز کشیدن موجب خواهد شد تا حدودی از سوزش سردل و سوء هاضمه کاسته شود.

 

ماه نهم بارداری

وضعيت جنین

در شروع این ماه وزن جنین تقریباً دو و نیم کیلوگرم است. حالا دیگر جنین آنقدر بزرگ شده که بیشتر حجم رحم را اشغال کرده و جای زیادی برای حرکت و چرخش جنین وجود ندارد. با اینکه هنوز چهار هفته دیگر به زایمان باقی است اما جنین تقریباً به رشد نهایی خود رسیده است.

وضعيت مادر

کمی ورم کردن در خانم‌های حامله طبیعی است، اما اگر دچار سردرد شدید، تاری دید، افزایش ناگهانی ورم (بخصوص ورم صورت) در طی 2 یا 3 روز، درد شکم، تهوع، استفراغ و بی‌حالی شدید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

در این زمان انقباض‌های رحمی که معمولاً بدون درد هستند شدیدتر شده و ریتم خاصی هم ندارند. این انقباض‌ها باعث می‌شوند که بدن شما برای انقباض‌های اصلی در زمان زایمان آماده شود. توصیه می‌شود که مقاربت جنسی در این ماه صورت نگیرد.

 

6.  در زایمان طبیعی چه نکاتی بایستی رعایت شود ؟

وضعیت جنین: در پایان ماه نهم وزن جنین حدود 3 کیلوگرم است که روزانه 30 گرم به وزن او اضافه می شود و طول آن حدوداً 50 سانتی متر می‌باشد. کودک شما آخرین روزهای حضور خود در رحم را طی می‌کند

وضعیت مادر: در این مرحله بدن شما خود را آماده زایمان می‌کند. ترشحات مهبل نیز ممکن است بیشتر شده باشد. انقباض‌های کاذب و دروغین حاملگی که در این هفته ایجاد می‌شوند غیرمنظم بوده و می‌توانند خیلی دردناک باشند. این انقباض‌ها ممکن است در هر جایی از بدن شما مثل کمر، زیر شکم و لگن احساس شوند. انقباض های واقعی زایمان از بالای رحم شروع شده و سپس به تمام قسمت‌های رحم گسترش می یابند و از قسمت کمر به لگن می روند. انقباض‌های واقعی زایمان منظم، قوی‌تر و دردناک تر شده و با تغییر وضعیت شما از بین نمی‌روند.

به منظور آمادگی برای تولد، در اغلب موارد جنین می‌چرخد و سرش به سمت پایین قرار می‌گیرد. در مورد جنین شما نیز به همین شکل خواهد بود، سر در قسمت لگن مادر قرار می‌گیرد و کودک آماده می‌شود تا به دنیا سلام کند!

 

 

 

7.  یک زایمان طبیعی چگونه پیش می‌رود ؟

زایمان طبیعی را می توان به 3 مرحله تقسیم نمود:

1.        در مرحله اول زایمان، دردهای زایمان یا همان انقباض های رحمی شدیدتر شده و دهانه رحم نرم و کاملاً باز می شود

2.        در مرحله دوم زایمان از وقتی شروع می‌شود که مادر با زور زدن باعث بیرون آمدن نوزاد از رحم می شود. در صورتی که زایمان اول باشد حدود 2 ساعت و در صورتی که چندمین زایمان یک خانم باشد، این مرحله در  20- 15 دقیقه کامل می‌شود.

3.        در مرحله سوم زایمان نیز جفت از رحم خارج می شود.

بعد از بهبودی از عوارض زایمان اگر احساس آمادگی می‌کنید می توانید پیاده‌روی و تمرینات بدنسازی را شروع کنید. ورزش بعد از زایمان علاوه بر کاهش وزن در موارد زیر به شما کمک می‌کند:

 • کاهش استرس، اضطراب و افسردگی
 • سفت و محکم شدن ماهیچه‌های شکمی و لگن که کشیده شده‌اند
 • افزایش انرژی بدن

 

 

 
اسلاید این قسمت در دست تهیه است.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


هفته‌های 9- 1

(نوشتار این ویدئو)

در هفته اول حاملگی، تخمک بارور شده شما (بلاستوسیست)، به سمت رحمتان حرکت خواهد کرد. اندازه این تخمک تقریباً معادل نوک یک خودکار است. در این روزها، سلول‌ها(یاخته‌ها) درون تخمک به یکدیگر می‌چسبند و دسته‌های سلولی را تشکیل می‌دهند. توده سلول‌های داخلی، جنینتان را تشکیل خواهد داد. سلول‌های خارجی، کیسه آمنیوتیک جنین[1] و جفت[2] را تشکیل خواهند داد. سپس بلاستوسیست در طی فرایندی بنام محافظت، پوشش دفاعی را در اطراف خود ایجاد می‌کند و سپس در درون دیواره مرطوب رحمی فرو می‌رود.

در حدود هفته پنجم، جنین در حال رشد شا به اندازه یک دانه کنجد می‌شود. سلول‌هایی که قبلاً توده سلول‌های داخلی بلاستوسیست را شکل داده اند، شروع به منظم شدن و سازماندهی می‌کنند و به جنین و اندام‌های اولیه‌اش شکل می‌دهند. مغز و طناب نخاعی جنین بواسطه پوست شفافش قابل رؤیت است.

در همین زمان، سیستم گردش خون جنین شکل می‌گیرد و قلبش شروع به تپیدن می‌کند. جنین شما بیشتر شبیه یک بچه قورباغه است تا یک انسان. وی اکسیژن و مواد مغذی را از طریق بند ناف[3] و کیسه آمنیوتیک که اخیراً شکل گرفته‌اند بدست می‌آورد.

در هفته نهم، دم جنینی از بین رفته است(محو می‌شود) .با بیرون زدن دست‌ها، پاها، انگشتان و پدید آمدن بینی، دهان و چشم‌ها و همچنین لاله بسیار کوچک گوش‌ها جنین روز به روز بیشتر به انسان شبیه می‌شود. اکنون جنین شما به اندازه یک دانه انگور و وزنش حدود 28 گرم است.

باورش سخت است که چگونه در این زمان کوتاه، یک سلول با چنین سرعتی تکامل پیدا کند و پیکره بی‌نقص جنین را تشکیل دهد.

 

[1] - درونی ترین غشایی که جنین را در بر می‌گیرد و کیسه آمنیون یا کیسه آب را تشکیل می‌دهد

[2] - عضوی که در اثر رشد و گسترش تخمک بارور شده در جدار رحم تشکیل می‌شود و در مبادلات بین جنین و مادر دخالت دارد.

[3] - ساختمان طنابی شکل که جنین را به جفت وصل می‌کند و شامل سرخرگ و سیاهرگ نافی است.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفته‌های 14- 10

 

(نوشتار این ویدئو)

در هفته دهم، اندازه جنین به سختی به اندازه یک پرتقال می‌رسد. وی در این زمان وارد مرحله رشد جنینی شده و حالات صورت و جوانه های دندانی‌اش[4] شکل می‌گیرد. در طی هفته‌های بعد، بافت‌ها و اعضای جنین به سرعت رشد می‌کنند و کامل می شوند. پرده میان انگشتان دست و پای جنین از بین می‌رود و ناخن‌ها و اثر انگشت‌ها شکل می‌گیرند. در این زمان جنین می‌تواند مشتش را باز و بسته کند و انگشتان پایش را خم کند. به دلیل وجود ماهیچه‌های در حال رشد و واکنش‌های مربوط به آن، اکنون جنین اندام‌هایش را حرکت می‌دهد و طوفان به پا می‌کند. اما اگر این اولین کودک شماست، احتمالاً تا هفته‌های 20-18 تکان خوردن‌هایش را احساس نخواهید کرد.

بواسطه پوست نیمه شفاف جنین، اعضای حیاتی بدنش قابل مشاهده هستند از جمله مغز در حال تکامل، سیستم عصبی، روده‌ها و کبد که به جای کیسه زرد که در حال ناپدید شدن است گلبول‌های قرمز خون را می سازد.

اکنون فعالیت بند ناف بیشتر می‌شود. یک سیاهرگ، اکسیژن و خون مغذی شده را به جنین می رساند. سپس دو سرخرگ، این خون را از بدن خارج می‌کنند.

در حدود هفته دوازدهم، کلیه ها شروع به تولید ادرار می‌کنند و بزودی جنین این تولیدات را در مایع آمنیوتیک دفع می‌کند. سپس جنین این مایع را می‌بلعد و دوباره فرایند ادامه می یابد. در هفته چهاردهم، گوش و چشم‌های جنین در جای اصلی خود قرار می‌گیرند. وی می‌تواند چشمان خود را بصورت نیمه باز کند،  اخم کند و صورت خود را در هم بکشد.

هم اکنون شما سه ماهه دوم حاملگی را آغاز می‌کنید که اکثر زنان از آن به عنوان بهترین دوران حاملگی شان یاد می‌کنند.

 

[4] - جوانه‌هایی که بعداً تبدیل به دندان می شوند.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


هفته‌های 20- 15

 

(نوشتار این ویدئو)

در هفته‌های 15 تا 20 ، اندازه جنین دو برابر می‌شود. همان‌طور که بدنش رشد می‌یابد، سیستم عصبی‌اش به سرعت کامل می‌شود. بافت‌های عصبی جنین، مغزش را به سرتاسر بدن مرتبط می‌سازد. این بافت‌ها از مغز شروع می‌شوند و در امتداد ستون فقرات و نیم تنه و دست و پاها ادامه می‌یابند.

در این دوران استخوان‌بندی جنین نیز تغییر می‌کند. غضروف‌های نرم جای خود را به استخوان‌های محکم می‌دهند. این عمل ابتدا در دست و پاها رخ می‌دهد.

رشد و پیشرفت حواس پنجگانه افزایش می یابد. مغز جنینتان مکان‌های خاصی را برای حواس بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی و لامسه تعیین می‌کند. در این مرحله احتمالاً جنین قادر به شنیدن ضربان قلب و صدای شما است. پس با صدای بلند برایش آواز شاد بخوانید.

در این زمان ممکن است جنینتان حتی انگشت شصتش را بمکد.

در حدود هفته هجدهم، شما یکی از مهیج‌ترین قسمت دوران بارداریتان را تجربه خواهید کرد. مثلاً حرکات جنینتان را احساس می‌کنید. در ابتدا ممکن است دست و پای خمیده و نرم جنین به آرامی حرکت کنند، اما در هفته‌های بعد، این اعضا قوی‌تر می‌شوند و تکان های بیشتری می‌خورند.

در هفته بیستم، وزن جنینتان کمی بیش از 280 گرم و اندازه‌اش (از نوک سر تاکف پا) حدود 24 سانتی متر می‌شود.( حدوداً اندازه یک موز)

هفته بیستم، هفته بسیار مهمی است. زیرا که شما نیمی از حاملگی خود را گذرانده‌اید.


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 
هفته‌های 27-21

 

(نوشتار این ویدئو)

بین هفته‌های 21 تا 27 ، حس لامسه جنین افزایش می‌یابد و اثر انگشتانش شکل می‌گیرد.

هنگامی که شکمتان را بمالید یا به آرامی فشار دهید، ممکن است تکان خوردن جنین را حس کنید. اکنون جنین می‌تواند صورتش یا هر چیزی که در دسترسش باشد مثل بند ناف را  احساس کند.

در حدود هفته بیست و سوم، جنین می‌تواند عمل بلع را انجام دهد. احتمالاً شما بزودی متوجه سکسکه‌های جنینی می‌شوید. نگران نباشید. سکسکه یکی از قسمت‌های معمول رشد و پیشرفت جنینتان است و سکسکه‌های متعدد در طول روز، امری عادی بشمار می‌آید. شش‌های او از میلیون‌ها شاخک تشکیل شده است که نایژه نام دارند. تا حالا بطور خارق العاده‌ای، جنین عمل تنفس را با وارد و خارج کردن مایع آمنیوتیک  به درون شش‌هایش، انجام داده است.

در هفته 24، جنین با بهره گیری از مراقبت‌های پزشکی دقیق، می‌تواند خارج از رحم مادر زنده بماند.

درهفته 27، پلک‌های جنین بطور غیر ارادی باز می‌شوند اما او هنوز درست قادر به دیدن نیست. لب‌هایش شکل می‌گیرند و  پرزهای چشایی بسیار کوچکی روی زبانش بوجود می‌آیند. حدود 900 گرم وزن دارد و قدش به حدود 34 سانتی متر می‌رسد. اکنون تنها سه ماه دیگر را پیش رو دارید.
 

 

 

 

 

 

 هفته‌های 38-27

 

(نوشتار این ویدئو)

شما و جنینتان سه ماهه آخر بارداری را با هم آغاز می‌کنید. درهفته 28، وزن جنین فقط کمی بیشتر از 900 گرم می‌شود. وزن جنین در زمان تولدش 3 برابر الان خواهد شد. لایه‌ای از چربی بر روی بدنش تشکیل می‌شود تا او را در خارج از رحم گرم نگه دارد. اسکلت بندی‌اش محکم‌تر می‌شود. استخوان‌های سرش هنوز به یکدیگر متصل نشده‌اند و این امکان را می‌دهد تا در هنگام عبور از مجرای زایمانی، این استخوان‌ها بتوانند اندکی به هم نزدیک شوند.

میلیون‌ها سلول عصبی تشکیل شده و در مغز جنین برانگیخته می‌شوند و با ایجاد ارتباطات، زمینه یادگیری جنین در داخل و خارج از رحم را فراهم می‌آورند.

اکنون جنین شما می‌تواند چشمانش را باز کند و نوری را که به درون رحم مادر می‌تابد، ببیند. او همچنین می‌تواند بشنود پس با نوزادتان صحبت کنید و برایش آواز بخوانید.

وقتی که زمان زایمان شما نزدیک می‌شود، ذرات ریزی با نام قشر پنیری از بدن جنین جدا می‌شود . این ماده سفیدرنگ پنیرمانند که همه بدن جنین را می‌پوشاند، پوستش را از مایع آمنیوتیکی که در آن غوطه‌ور است محافظت می‌کند. جنین بعضی از این ذرات به همراه سایر ترشحاتی که از طریق سیستم گوارش عبور می‌کند می‌بلعد تا اولین حرکات روده‌ای او تشکیل شود.

در هفته 37 پوست جنین صورتی رنگ و نرم است، کمتر چروکیده و بیشتر به یک جنین شباهت دارد. روزانه حدود 29 گرم وزن اضافه می‌کند و حدود 2 کیلو و 700 گرم وزن داد. اکنون جنین کامل و رسیده است.

به منظور آمادگی برای تولد، در اغلب موارد جنین می‌چرخد و سرش به سمت پایین قرار می‌گیرد. در مورد جنین شما نیز به همین شکل خواهد بود، سر در قسمت لگن مادر قرار می‌گیرد و کودک آماده می‌شود تا به دنیا سلام کند.

 

 

 

بن مایه فیلم آموزشی:

http://www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc?intcmp=Art_Test_related_fet&pn=Article%20page

ترجمه فيلم آموزشي: علي تراش چينشناسه

متخصص علمی ناظر محتوا: دکتر بهیه نام آور جهرمی

گردآوری مطلب : دکتر حمید محمدی - مریم تراشچین

طراحی آموزشی : مریم تراشچین

مشاور پروژه: دکتر مانوش مهرابی

تدوین فیلم آموزشی:  مهندس ونوس صابرزاده

بن‌مایه‌ها:

1. حاملگی و زایمان(هفته به هفته) / تالیف میریام استاپارد؛ ترجمه فرهاد همت خواه - تهران: عصرکتاب،  1384

2. http://www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc

 

نظرات (6)

عضويت در خبرنامه نظرات.

نمايش/پنهان شدن دیدگاه
...
0
سلام میخاستم ببینم چه غذاهایی برای محکمتر شدن کیسه آب جنین در ماههای 6-5 ماهگی مناسبتر است .ممنونم
بهاره یوسفی , مارس 02, 2013
...
0
من به تازگی انتقال جنین دادم
میخوام بدونم علائم حاملگی بعد از انتقال چیه .هنوز آزمایش بارداری ندادم
----------------------------------
پاسخ:
این بیماران مرتب سونو می شوند. علائم حاملگی مانند حاملگی طبیعی است . در صورت سقط، تست حاملگی بعد از 2 هفته باید مثبت شود و تیتر آن هم رو به افزایش باشد. سونو داخلی حدود هفته 4-5 و سونو روی شکم در هفته 6 به بعد وضعیت جنین را نشان می دهد.
رزیتا , سپتامبر 19, 2012
...
0
عالی بود ممنون
یکتا , ژوئیه 01, 2012
غذاهایی که برای خانم های باردار مضره
0
سلام می تونم خواهش کنم یگید چه غذاهایی در دوران بارداری مضره
-------------------------------------------
پاسخ:
کلیه غذاهایی که در حالت عادی مضر هستند مثل چیپس، پفک (junk food) و همچنین شیرینی و چربی بیش از حد در حاملگی هم مضر هستند.
ماریا , فوریه 11, 2012
لالای فرشته
0
دوستان سلام
لطف کنید به سایت لالای فرشته سری بزنید وبه دوستان اطلاع دهید
www.lalay.ir
باتشکر
سید
...
0
با عرض سلام و احترام، مطالب و فيلمها بسيار ارزنده مي باشد. خواهشمند است در مورد زايمان طبيعي و سزارين نيز فيلم آموزشي تهيه شود تا در آموزش به زنان باردار مورد استفاده قرار گيرد.
با تشكر
دكتر عليپور از شهرستان نوشهر
دكتر عليپور , سپتامبر 21, 2010

نوشتن دیدگاه

كوچكتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( چهارشنبه ، 7 فروردين 1392 ، 11:54 )  
Display Pagerank how to make beet root juice better kamagra sildenafil citrate comprar viagra na europa online long term use of benadryl in dogs brand viagra from canada levitra 10 mg prezzo lerk sildenafil in usa fafipa vestibular cheap uti drugs cialis daily dose recommended dosage of bactrim for uti albenza 400mg propranolol over the counter super avana review prenisone drug store levitra price in india classification of flagyl viagra billige levitra yan etkileri levitra free shipping cialis powder viagra for cheap tetracycline uk 5mg cialis from india online pharmacy costa rica can azithromycin cure gonorrhea antabuse pharmacy buy actos without prescription canadian health care mall reviews comprare cialis generico in farmacia pomegranate juice at pharmacy online pharmacy tadalafil albuterol sulfate online viagra pills online malaysia noble drugs canada viagra generic name european pharmacy buy cialis online europe canada meds no perscriptions cialis professional england venta de cytotec online usa viagra on line singapore can you buy vyvanse online where to buy nitroglycerin ointment tadalafil 100 mg where can i buy cialis trazodone with prescription amitriptyline 150 mg cod online pharmacy 4 u levitra prices viagra online indian pharmacy 5 viagra buy in canada felodipine online canada sildenafil citrate 100mg from india 719 how to get viriga erectile drugs sale the purple pharmacy in mexico overnight delivery on flagyl reputable online viagra sales articulo 34 viagra generic vs brand online pharm pfizer viagra kaufen albuterol sulfate inhalation solution non rx canada can you still get accutane from canada best price kamagera no rx viagra price at walmart a natural moduretic no prescription cialis paypal accepted citrato de sildenafil xenical online cheap pharmacys that sell ciprofloxacin silagra 100 no perscription buytrental online perisonse wiothout a script canada buy cheap generic cialis europe cheap canadian hydrochlorothiazide novidex low price high qulalty thai pharmacy online gd sildenafil buy wellbutrin sr no prescription valacyclovir online overnight pharmacy 4 u solaraze ohne rezept something like viagra audrey bitoni viagra in karachi www viagraonlinepharmacyusa prednisone 10 mg for dogs farmacy online my canadian pharcharmy xenical buy authentic synthroid propeciaon line purchase viagra discreet shipping buy celebrex no prescription where to buy cialis in kl 283 what is the normal dosage of cipro first medicine online pharmacy store canadian cialis safe do low cost viagara pills work expiration du brevet de cialis cialis 200mg alegria shoes anything over the counter like flagyl viagra in amsterdam prednisolone tablets for sale purchase viagra propecia deals permethrin cream otc canada gabapentin 100 mg online canada drugstore europe terazoxin 2mg; no prescription needed muestras sin coste furosemide for sale online buy prof viagra online augmentin 1g dosage vardenafil pharmacy phamacy canana non prescription quick shipping tadalafil online real viagra for sale online 178 omnicef discontinued buy clomid online ireland buy levitra cheap in the usa where to buy demadex antabuse 200mg online generic periatin brand female viagra cialis 5 mg 28 compresse costo can metformin cause rectal bleeding depakpte no prescription usa buy clozapine online no prescription domperidone for sale buy brand name flagyl online prednisone over the counter substitute cialis on amazon over the counter diflucan over the counter antibiotic express pharmacy new zealand buy dexamethasone without prescription buy dexamethasone online viagra fatto in casa but viagra affordable viagra professional buy estradiol valtrex tablet purchase in us remeron without prescription cialis 20 mg price over the counter viagra substitute online medstore buy glyburide online online meds canada over the counter meds like cialis order tiniclazole online usa buy qnexa diet pill online side effects of coversyl 10mg ritalin canada pharmacy comment prendre ovitrelle comment se procurer du viagra precio del viagra en mexico viara generic pay with american express levitra generika preisvergleich discounted augmentin buy clonidine fast viagra delivery uk cialis red kamagra ireland auscap side effects ear ringing restonite zolpidem buy cephalexin 500mg desyrel onlline europe orlistat otc canadian pharmacy clavamox no without prescription where to buy cialis in houston online german pharmacies buy lithium pill without prescription gp canada inc belize city epimedium donde comprar en bs as where to buy viagra in san antonio pil perancang yasmin untuk ibu menyusu order cefixme canadian synthroid no prescription types of cialis z pack antibiotic for sale phenergan weight loss pills rumalaya gel canada lasix online no prescription order deltasone with no prescription benicar generic release date uk suppliers of amoxicillin viagra price in chennai no rx trimethoprim ds diflucan 150 viagra uk no prescription doxycycline international pharmacy generic viagra for sale rx site 24 buy cheap viagra products buy voltaren online with out of pre levitra bestellen ohne rezept wo bekommt man viagra buy generic viagra online generic soft tab viagra teva amoxicillin 500 mg side effects 26 recommended viagia sites canadian pharmacy generic viagra cialis where to buy order ventolin without prescription tantalum menu ajanta pharma 50mg kamagra viagra getpharma the real pharmacy viagra for sale in canada online pharmacy quick z pack for sale viagra cyprus buy citalopram without prescription uk amoxicillin trihydrate canadien pharmacy synthroid without a prescription best 10 online pharmacies acyclovir 400 no prescription online atlantic drug store viagra order alesse no prescription buy levitra with paypal prednisone side effects buy prozac online uk uk pharmacies no prescription non rx prescriptions for nexium online pharmacies no prescription somac where to buy buy oxycontin mexico pharmacy ed sample pack get viagra online walmart cialis vermox no prescription coversyl australia viagra in bali synthroid buy online no script viagra online mastercard accepted fake viagra online flomax without rx clomid with script fast shipping sildelafilo genfar buy 5mg daily cialis cheap buy amoxicillin online canada toronto buy proscar no prescription uk where to buy cialis in malaysia tadarise pro 20 reviews where to buy lisinopril doxycycline with paypal buy medrol online no prescription legit us parmacy no script needed olanzapine for sale next day delivery buy tetracycline in the uk flygyl for racing pigeons viagra in china buy ethinyl estradiol online buy real viagra in canada amitriptyline buy in uk maximum cialis dosage inhousepharmacy uk trazodone without prescription buy antibiotics in canada australia domperidone no script seroquel cialis soft tabs cialis suppliers canadian 24hr pharmacy dosage of livitra for 250 lb male expired viagra miss me tablet effects metformin without a prescription drugs cheapest no prescription prozac 5 mg cialis prices cobra 120 mg rot precio viagra mexico sildenafilo costo peru motilium no prescription viagra for woman that lasts up to 48hrs no prescription needed cealis viagra samples 2 or 3 day shipping cialis 5 mg for daily use comprar viagra en madrid order tamoxifen trusted where can i get tetracycline dove posso acquistare viagra originale albuterol no prescription viagra hungary canadian health care care mall cialis pro vs levitra generic cialis comment faire le sevrage de la codeine pharmacy one rx walgreens cialis prices prednisolone buy online cronadyn en usa cialis inde clonazepam no prescription overnight viagra prezzo buy ivermectin pills online erection pills walmart best cheap cialis online cialis super cialis 40 mg pills generic no prescription levothyroxine discount vardenafil price doxycycline hyclate 100mg online cheap wellbutrin without prescriptions viagra brand 100mg buy thailand xenical cialis for daily use cost 338 cialis femenino propecia for sale canada buy clomiphene good sites to buy viagra where to bur flagyl er in mexico online xl pharmacy how to last longer free viagra samples from canada motilium from canada farmacias sin receta best online canadian viagra cialis 20mg non generic tramadol 200mg metformin for sale nopriscrission buy silagra 50 mg buy indomethacin online 36 hour cialis without a precrisption get cialis from canada viagra on line australia where to buy effexor over the counter buy cialis in south africa obat tetracycline levitra online kaufen azax dosage cialis prices in south africa black market estrogen arrested buying drugs online 365 pills where to buy domperidone online cialis brands in india viagra pills price where to buy nolvadex pct is levitra covered by insurance alli cheapest como comprar en ebay desde chile buy synthroid using paypal cialis commercial actress suhagra 100 india cialis women cialis super active for men buy coversyl in europe buy synthroid without script alli in uk cytotec pills online where to buy viagra online and cheap cialis generic uk online viagra prescription cialis 5 fertilita viagra softtabs overnight over counter ed pills walmart 400 aciclovir oral metronidazole online quiero comprar accutane cialis spray abilify canadian mail away 40 viagra online is it safe to buy cialis online buy roaccutane quick nizoral brand buy disulfiram reglan without prescription brand viagra in phoenix az canadian pharmacy paypal buy cialis on line australia buy cialis one day receipt celebrex no prescription needed my cialis online pharmacy rx world order meds store reviews viagra in prague medicine viagra best sellers catalog online doctor prescription xanax viagra free trial offer rapidtabs viagra finpecia cipla sertraline hcl side effects 25mg viagra pills online canada bactrim 4mg generic viagra cheap mountain west apothecary viagra buy dutasteride 2 5mg viagra shipped to philippines viagra brand from amazon buy acyclovir cream over the counter online pharmacy calcis liquid cialis does it work how 2 use eprostol weight loss pills uk prednisone with paypal maxaman side effects blue pill with watson 540 buying nolvadex in australia cipla suhagra 100 canadian drugs no prescription needed prefest no prescription off shore viagra walmart viagra pricing list of online pharmacy in india canadian pharmacy rx world where can i purchase sildenafil citrate cipla ltd indore glucophage 500mg online sildenafil sales alli bu y online viagra gold sildenafil 800mg brupen ampicilina information english bystolic cost without insurance mexican pharmacy canadian pharma metformin vigora 5000 hindi buy antabuse in the us where to but cialis 2 5mg elocon buy online buy cialis 100mg online 468 penicillin where to buy tadacip cheap cheap viagra levitra cialis prednisone for poison ivy for sale valtrex buy on line in us prednisone to purchase viagra on line canada cialis kaufen ohne rezept canadian ed selection bupropion hcl xl tetracyclin 250mg viagra without insurance optum rx formulary tramadol no prescription cialis dose order diovan on line want to order viagra cialis online valtrex uk canada viagra sales plavix generic in usa penis pics clomiphene 150mg for sale hard on power sildenafil 120mg 150 mg lithium capsules gelpin sildenafil fast 50 mg diclofenac sodium canada order femara in canada edrugstore viagra generic viagra us pharmacy indian viagra for men ou trouver deturgylone cialis preis www 24hourcanadapharmacy ejculation faster tadalafil canada viagra cobra canada pharmacy no prescription where can i buy online cheap cialis buy mifepristone online search viagra lisinopril side effects urine odor best deals on cialis the real viagra on line non perscripton levitra discount coupons priligy paypal order suhagra online carlis tadalafil soft tablets need cialis shipped in 2 days acquistare levitra thailandia substitute for albuterol for sale low cost viagra canada brand name levitra without prescription buying viagra with american express buy naltrexone sky pharmacy online drugstore buy dutasteride uk nitrofurantoin 100mg purchase will malarone treat gonorrhea misoprostol for sale buy prednisolone acetate eye drops zincovit side effects india kamagra methocarbamol no prescription estreva gel kaufen blood pressure pills online viagra age real pfiefer viagra best drug store in hongkong will viagra make me last longer achats de pilules viagra buy viagra canada alli diet pills online usa viagra mastercard accepted diflucan online florida cialis professional user reviews sildenafil citrate side effects cheap online meds no prescription generic viagra cialis levitra cheap medications canada no prescription ginseng angela best price cialis 20mg whats the best mg of viagra periactin for dogs levitra sales that accept money orders buy deroxat viagra online canadian pharmacy vipps buy anafranil in uk order premarin can you buy viagra over th viagra cost per pill walgreens online pharmacy buy accutane cialis canadian pharmacy online google furosemide no prescription ebay men plizer viagra pills viagra cheap india femara drug sale sildenafil aurochem uses is there a generic viagra yet espn and viagra generic daily use cialis tadalafil soft purchasing cytotec in uk post cycle therapy supplements generic plavix available in usa glucotrol buy with out orlistat diet pill for sale secure online bactrim robaxin get you high tretinon canadian albuterol inhaler for sale buy terbinafine tablets lasix delivered overnight buy cheap nitro pills prescriptions for buttne rx canadian pharmacy 24 hours takin clomid without doctors care singapore ed meds online enhancement drug tenormin for sale wo kann man viagra kaufen ohne rezept cheap acyclovir online compra segura viagra generica domperidone no rx cialis price australia manfaat obat metronidazole 500mg viagra testpackung online purchase of priligy in malaysia levothyroxine sodium viagra online switzerland buy shop viagra professional clomid implantation calculator otc hydrochlorothiazide how to take levitra 20 mg successful socialist countries rx blue pill for men rualis 20 super active where to buy viagra in udon thani cialis indian pharmacy viagra type pills erectile dysfunction free trial strongman viagra modified campers does generic viagra have a shelf life can i use fucidin cream for thrush montelukast precio weight on pharmacy brand wikipedia delevitra plus acheter epitomax sans ordonnance tadalafil lowest price wellbutrin 150 sr canada no rx diovan in elder doses 2077 buy periactin weight gain pills online meds without presciption walmart price premarin cream la voz de maria padre chelo canadian pharmacy cialis wellbutrin online overnight no rx amitriptyline usa neurontin 800 mg street value cialis daily use buy online plavix buy online buy penicillin cyctotec non generic brand cialis generic 5mg clomid to buy no prescription lithium without a rx buy dilantin no prescription does zertalin ever expire best place to buy cialis online forum next day canadian express drugs polipo uterino kegunaan provera 36 hour cialis side effects 120 mg viagra most reliable site to buy clomid tadalafil over nighted generic viagra 100 mg viagra purchase without perscription compare generic cialis prices cialis alternatives over the counter trichomoniasis medication online buy doxycycline on line how to get viagra in toronto were to buy suprax and sithromax tadalafile 60mg acheter du viagras buy proscar mexico forum cialis soft generika cialis synthroid without prescription usa where to get the best low cost cialis zyvox non prescription valtrex over the counter equivalent can nortriptyline get you high zyprexa without a prescription generic alternative to cialis generic cialis review online generic levitra online pharmacy brand cialis free shipping ottowa canada pharmacies online india cheap pharmacy cialis cheap finpecia generic cialis buy canada cialis 5 mg cost candian pharmacy omnacortil canadian viagra uk lisinopril hctz side effects men rask levering cialis manforce sildenafil citrate tablets use quelle site pour acheter dhea et cialis cialis 5mg canada trazodone by mail cialis per ec best viagra site can you get high off prednisone 10mg penicillin for sale in canada online pharmasy viagra sold in the usa cialis with mastercard cialis consegna 24 ore phenergan india qnexa purchase online nexium 40 mg for sale canadian prednisone availability for caffergot can humans take clavamox can you get levitra cheap vega 100mg buy 5mg propecia in the uk canadian pharcharmy online north low cost pharmacy discount cialis viagra for sales paypal xm radio viagra ad blue pill for men prednisone online no buy cialis 20mg tablets compare cialis to viagra maxifort tomato dutasteride 2 5mg buy lisinopril tretinoin 0 025 medications without script pil syntotec power bull 100 sildenafil buy accutane ireland buy strattera online fedex arimidex buy ed hardy love and luck body wash india pharmacy insulin betnovate n on sale compare price for niacin er 750mg zofran without a prescription viagra online paypal payments cvs cialis cost free viagra trial pack the pharmacy shop viagra what color is prednisone 20 mg doxycycline purchase buy finasteride 5mg with amex non generic viagra precio de redustat taking viagra with atripla dosage coupon codes buy elavil legally yellow viagra amsa fast precio cialis professional in usa priligy dapoxetine online drugstore order pain meds from mexico clomid buy with pay pal how to buy retin a 20 gm without rx achat de viagra quebec where can i buy zovirax ordering cialis by mail over the counter antibiotics i need a prescription for effexor aciclovir tablets viagra price in spain genuine cialis brand from europe motrin no prescription buy voltaren usa viagra and canada pinworm medicine vermin online viagara seller reviews vardenafil vs viagra cheap ventolin inhalers sale cialis for cheap buy neurontin paypal pharmacy 24 online pharmacy mexico effexor doxycycline 100mg price online non prescription pharmacy vyvanse 20 mg street price voltaren dosage instructions buy premarin online no prescription does metformin interfer with tramadol new primatene mist for sale what viagra is best lisinopril 10 mg no prescription birth control online no prescription cheap plan b pill strattera online uk scam cheap wellbutrin promethazine online inside us buy neurontin buy viagra with discover free prescription drug low dose cialis xenical pills amoxicilin without prescription banana muffins cialis lilly brand pills cialis on line melbourne vic fast del best cough medicine over the counter bying cialis non prescription mexican lisinopril hctz 20 25 is canadian viagra safe propecia efectos secundarios tidak menggemukkan meaning my canadian pharmacy legitimate cialis on line sales ritalin buy uk rx pet meds no rx required comprar cialis generico non prerscription hydroclothiazide cheap viagra pills india cialis 5mg 30 pack cheap herb viagra green box review buy propranolol 10 mg vasodilan supplier belize pharamcy cialis free trial canadian viagra generic 452 toronto drug store reviews viagra nebenwirkungen levofloxacin online cheap price viagra levitra orodispersible review order suprax without prescription no prescription needed pharmacies toradol from canada terramycin eye drops pharmacy in canada can you get high off of etodolac 400 mg can you drink on zithromax red viagra 200mg water pills online pharmacy cialis co pay viagra with a script prednisone dose pack bystolic supply shortage where can i buy cheap viagra donde comprar cialis en chile cialis paypal buy dapoxetine healthy man radio ad citrato de sildenafila generico cialis greece cialis best price doxazosin in canada best 10 viagra sites voltaren forte terramycin for dogs canadian pharmacy in largo florida viagra going generic trusted online pain meds cytotec maroc best price cialis 5mg viagra tablate how use in odia vipps pharmacy canada viagra cialis 5 mg generika part d covering cialis for prostrate cheap clomid online usa ventolin hfa my canadain pharmacy kamagra gel best price paypal johnson and johnsontretinoin a 05 levitra from bayer does adderall show up same as strattera aciclovir from india cheap viagra super active 100mg 274 medrol dose pack prescription writing isotretinoin buy internet based drug stores std pills online azithromycin 250mg canada brand viagra next day delivery longs drugs hawaii buy asthma inhalers over the counter bactrim crema zenagra uk how much is synthroid without insurance cvs pharmacy prices www viagraforsaleaustralia buy amoxicillin 500mg synthetic viagra sildenafil dapoxetine tablets doxycycline without prescription canada canada cialia levitra 40 viagra pills for 100 dollars prednisone 4 mg walmart online pharmacy expense report buying 0 6 colchicine generic viagra site reviews buy wellbutrin xl 300mg cytotec buy in uae doxycycline hyclate for sinus infection preise viagra kaufen sildenafil citrate tablets 100 mg cheap viagra master card payment best generic viagra pharmacies viagra patent expiration generic medicine in caverta diclofenac online netherlands buymedications online northwest pharmacy canada review promethazine codeine syrup for sale order cialis with mastercard 1 can i buy betnovate over the counter shoes online free shipping viagra brand canadian drugs can you buy orlistat misoprostol abortion pill online viagra egypt buy lasix online in europe female viagra price in india where can i buy real viagra online ordering clarintin online on line pharm viagra without seeing a doctor cheap sildenafil citrate uk discounted lasix keppra price at walmart viagra similar products citrate sildenafil buy z pak without a prescription viagra and cialis together buy ascorbic acid india buy hydromorphone online without script online no rx prednisone fda approval walgreens permethrin cream buy pain killers order methyl prenisone without rx samonas shipping finasteride costco how to get free inhalers buy alli weight loss viagra 500mg tantalum restaurant long beach cheap ventolin inhalers buy viagra in edinburgh medco mail order prescriptions what products are in viagra albendozle dosage for dogs how to find real cialis on the internet canadian drug without rx vigra for sale south african online pharmacy seroquel generic 2012 non cript cialis reliable online bupropion celas and viagra where to buy alli diet pill buy 50mg viagra in austrailia propecia sales dapoxetine actual work buy orlistat tablets doxycycline antibiotics for sale no prescription contacts uk 50g viagra soft be pharmacy order brand viagra online order low priced chlamydia antibiotics fast delivery onlinhe cymbalta rico rio pharmacy what is prednisone used for safe perscription medication in canada buy propecia 5mg cialis pricetesco atacand witout a script cheap viagra no prescription buy ventolin inhaler in america buy lexapro 20mg no rx over the counter for trazodone fucidin cream for acne cymbalta copay discount card canada drug pharmacy tadalafil mens health cialisis no prescription diurin 40 best price for cialis in usa primatene tablets discontinued acheter orlistat diet pills online offshore cialis ordering india pharma cialis suhagraat ka tarika in hindi what foods affect cialis cialis in mumbai cialis 5 mg daily cost generic sildenafil is healthy man reputable best generic viagra pills 69 cent viagra online viagra without prescription amoxicillin no rx viagra femenina amoxicillin for sale uk zoxan 500 for sale cost comparison viagra vs cialis 25 prednisolone for sale buy amytryptline buy trazodone walmart pharmacy hours cialis 5mg online without prescriptions cipla fieldcall water plls viagra mail order canada buy genuine viagra online nexium 40 mg online tegretol is made of sildenafil manly 777 tablets viagra ordine telefonico viagra tablets for men price chinese cialis viagra noprescription kamagra cena actavis promethazine with codeine prices finasteride tablets usp 1mg mexico medicine online flagyl in racing pigeons viagra generic no prescription propranolol online pharmacy men's clinic toronto sildenafil paypal pills online without prescription buy ciprofloxacin uk generic vermox online buying cialis online forum where do i buy cialis viagra generics birth control pills online canada get viagra without a prescription buy cipro without a prescription albendazole over the counter uk buy elocon without prescription online pharmacy egypt i need a viagra prescription sublingual viagra purchase no prescription albuterol red alert erection in 7 seconds buy viagra next day serflo is product of which company cialis 40 generic cialis 5mg daily generic 4u clozaril with out a perscription healthy meds viagra buy cough syrup online pharm support group drug viagra safe camagra jelly uk mercury drug price list buy alli uk prescription solutions pa forms canadian online drugs online pharmacy safe buy indian viagra online drug store ed atarax chien petit buy finasteride in singapore albendazole 400mg viagra professionnel inde amiloride hydrochlorothiazide viagra in egypt primatene mist available canada buy doxycycline hyclate real cialis canadian pharmacy cheap keflex trazodone generic name diclofenaco para que sirve phenergan addiction black market viagra in canada viagra for sale in california does clomid cos pregnancy symptoms buy bupropion from india 25 mcg levothyroxine for sale real cialis without perscription buy fda approved cipro cara minum obat cytotec kesan postinor 2 ordering thyroxine uk genuine celias canaxa rx cialis 40 mg online cialis pro fastest delivery buying tetracycline from india viagra coupons motrin 600 mg online ed pharmacy erythromycin fastest shipping cialis daily use vs viagra viagra online purcheses kamagra site fiable 674 overnight atenolol on line nolvadex uk paypal cialis pastilla chinese viagra capsules how to take cialis for best results doxycycline 100 mg anada flagyl buy aristocort without prescription vermox 100mg dosage tab viagra cheapest viagra uk venta de cialis en miami is there a generic for celebrex cytotec precio bayer house levitra generic prednisone over the counter fda approved cialis pink female viagra thyroxine 175 mcg no prescription ampicillin 500mg purchase mexico online india generic drugs safest viagra from online drug stores levitra canada with overnight service sildenafila canada comprar viagra con paypal buy benicar without a prescription cialis generique quality cialis pharmacies cialis pills generic buy inhalers over the counter amoxicillin 875 mg not derby pie cialis lilly icos walmart cheap medications cialis tab levitra by mail accord arimidex trt buy gabepentin uk canadian pharmacy choice levitra online mastercard buy alstace online withour prescription buy viagra 10mg online buying abortion pill combivent inhaler without prescription mua cialis o dau neighborhood resource center viagra ou cialis melhor em 2013 buy metformin hcl 500mg best price propecia online rhine inc india purchase cytotec online using echeck best online canadian viagra pharmacy gabapentin over counter buy clinoril without an rx buy 2 grams azithromycin amaryl for diabetes vente de viagra en ligne asthma inhalers online 357 toronto drug store pharmacy buy generic viagra with pay pal angiozem in pace maker cheap viagra in johannesburg norvasc 5mg levitra glaxo is generic cialis good or bad enhance levitra codeine syrup online no prescription cialis not working for me bystolic generic release date mebex for hair buy propranolol online no prescription best online viagra site redotex diet pills cost of mirapex without insurance accessrx prescription drugs zithromax 250 mg side effects phenergan syrup for dogs viagra barato buy prednisone online for dogs cipla eas canada erection drugs viagra from china viagra online germany generic accutane 5mg no rx usa abcpharmact canada roache pharmacy mexico viagra preiswert online kaufen canada online pharmacy claravis buy retina no prescription legoland malaysia generic nexium sold in stores pharmacy no rx paypal bystolic canadan provider indian viagra tablets order doxycycline without prescription buying pills onlinr that take paypal levitra without a rx buy levitra overnight atlantic drugs online review herbal viagra 200mg buy promethazine codeine online cialis daily taken as needed fedx viagra overnight canada pharmacy pill identifier buy antibiotics uk erectile dysfunction treatment in urdu echeck online discount pharmacy when will alli be available montipedia 10 mg discount pharmacy pills viagra ajanta buy furosemide uk loyang primary school cialis payed with paysafecard metronidazole vaginal gel alternate get hydrocodone now purchase albendazole canada pharmacy fast shipping cialis copay card how to get zoloft without prescription viagra gel capsules cialis pharmacy us flomax by mail propranolol tablets buy online uk generic viagra who takes mastercard viagra gdje kupiti lesofat reviews where does ginseng grow in tennessee metacam de viagra capsule price in pakistan acquisto viagra viagra otc canada cialis soft overnight estradiol online no script sildenafil tablets xanax pharmacy in india viagra generic canada acquistare viagra in parafarmacia non script viagra order prednisone from china where can you buy clarisonic morning after pill how to buy iv pain med cialis 5mg at canadian order alligator meat in canada atacand shortage doxycycl hyc 100mg sale of viagra in malaysia levitra in one week mambo 36 for sale prescriptions in canada viagra in south africa when does viagra go generic viagra liquid promethezene without prescription order seroquel xr supreme suppliers cialis is viagra sold over the counter doxycycline without a prescription costa rica pharmacy online fibadel 5 cymbalta without rx overnight coumadin toxicity icd 9 code us viagra overnight elocon salep buy sildenafil citrate 100mg online pioglitazone online fluconazole usp 150 mg para que sirve overnight azithromycin rigevidon buy it online ed pills at cvs actavis promethazine for sale is alli back on the market yet 2014 cialis 5 mg review 120mg generic viagra india pills like viagra non prescription viagra uk cialis 20 mg daily use viagra curacao buy clonotril online best places to buy viagra in canada comprar levitra viagra ohne rezept rechnung online pharmacy mifepristone side effects of accutane years later materiales de estudio para alf pastillas para la ereccion viagra howard stern super v8 viagra camagra oral gel buy best place to buy viagra online reviews maxifort 100mg amitriptyline buy online order metformin hcl 500 mg generic cialis cheap canadian vitamin b12 usa viagra pricing belize drug stores viga pills purchase levothyroxine with no script buy viagra online canadian company best generic viagra uk canadian healthand care mall where to buy lipitor online compare prices on viagra viagra in america zoloft mexico pharmacy cytotec over the counter drug viagra switzerland buy no rx effexor buy tramadol cod how much is bupropion without insurance schwarzmarkt viagra cialis buy cialis ebay 15 canada pharmacy alli weight loss pills cialis 5 mg from the pill store best sale viagra is primatene available in canada levitra cena u apotekama cialis online pagamento alla consegna need to order meds overnight buy cheap uk viagra is there generic viagra available allegra models buy real viagra pfizer free samples viagra usa viagra pfizer ligne where can i purchase qnexa no prescription needed for motilium buy furosemide 500mg online rx drugs without prescription cialis 100 mlg on line italia awc conadian pharmacy buy generic cialis generic cialis schmidts city gym cost of azithromycin over the counter misoprostol rapid shipping online pharma 24 viagras wikipedia prospect elocom cialis back pain clomid babies viagra karachi stores costa rica online pharmacies selling methotrexate albendazole no rx india buy cyproheptadine 4mg for purchase venta de cialis viagra replacement over the counter buy endep online no prescription cheapest generic microzide tadalafil 200mg care by air canadian pharmacy can you buy viagra over counter ireland best on line pharmacy online pharmacy colchicine paypal furosemide online best price on viagra without rx de futbol con frases vardenafil in osterreich erhaltlich viagra paypal bezahlen doxycycline for dogs for sale canada price for cialis at walmart 40 for 99 best rx online viagra generic buy clonidine in the united states shop online for curtains pay by echeck lasix pills from canada diclofenac sod ec penis medicine online to buy where to buy inhalers ataraxto buy risperidone 2mg no prescription cheap minipress salvation army lexington ky betamil cream no prescription rayh healthcare pvt ltd blue mountain pharmacy how to order orlistat provera 10mg online no prescription buy vyvanse online voltaren retard 100 cunto cuesta la viagra en wallgreens lisinopril 5mg no prescription generic cialis review revatio 20 mg cheap zenegra 100 how long does it last buy doxycycline acne www intrance result of ascol buy tretinoin online costo viagra in farmacia enhanced vegetal vigra 200mg buy periactin online no prescription levitra generico prezzo bupropion 150mg without prescription lexapro generic without prescription can celebrex get you high tadalafil blister nonpresription tetracycoline canada drug pharmacy complaints clomiphene men tiredness original viagra lisinopril 20 mg order online nortriptyline for back ache and fatigue buy viagra in hong kong obat flagyl zovirax cream ointment viagra e cialis acquisti tadalafil 40 mg "cost per pill" cialis standard dosage finasteride tablets for sale kamagra gel for sale usa viagra online sulfato de amantadina viagra without prescriptions uk amazon vagra strongest vigra generic pills online where to buy motilium 10mg tesco malarone comprar viagra en valencia buccastem over the counter vardenafil 10mg us pharmacy viagra spedizione da uk drugs on line name of viagra for women i cialis black 800mg cialis tablets20mg levitra 40 generic viagra quickest shipping buy differin 0 3 uk making viagra work better gabapentin high how much do you need augmentin on line no prescription nabp drugs online cialis 20 mg sildenafil citrate generic lorazepam from indian pharmacies no rx needed thyroid viagra generico pagamento alla consegna vigra price dutasteride for sale saw palmetto kaufen cialis and bph tadalafil donde comprar viagra discounts from pfizer viagra profesional generic tadalafil 5mg generic propecia sales tretinoin cream uk boots over the counter inhalers ovral 28 drug cost in canada 20mg levitra india viagra super force reviews roaccutan kaufen serta icomfort insight mattress free viagra samples australia where can i order alli from where to buy aricept in the uk where to buy genuine alli efek samping xenical costco cialis prices buy medication online without script tadalafil and dapoxetine the effect of buspar on dopamine levels valor comercial para el misoprostol were to buy levothyroxine viagra kaufen erfahrung order accutane overnight how to buy viagra in malaysia cvs generic drug list pregnisone no perscription viagra sales ireland advair mexico azithromycin no prescription vira tadalafil capsules comments cialis overnight shipping buy zithromax medication without precriptions viagra ireland the little blue pill wilkinsons buy imagran on line amoxil online in the usa buy pills online pain mastercard vigrande 100 mg orlistat over the counter 5mg cialis reviews viagra colours acyclovir over counter where does tadalafil come from colchicina en canada vipps pharmacy canada how to use ashwagandha for weight gain cytotec mexico online pharmacy stock order viagra 301 cheap antibiotics online antibiotic online mexico does genaric cialis work buy letrozole antabuse for sale no prescription vipro life science tadalafil coumadin levels buy clamelle azithromycin 500mg tablets best viagra best viagra prices 100mg canadian ed medicine canada arimidex sale buy clonodine without rx online pharmacies without prescription nolvadex tamoxifen citrate bupropion cheap no prescription infatrim obat apa necesito comprar cialis accordo rx canada where is pfizer viagra made kesan pil perancang mercilon cipa canadian online pharmacy generic dapoxetine uk viagra gel sachets uk fluconazol and ovulation meds without perscription how many pills in viagra prescription buy real dapoxetine 90 mg rhine inc india complaints generic cialis without a doctor generic levitra online buy levothyroxine brand name levitra levitra online pharmacy viagra 100mg online prednisone by mail cheap meds online adhd medicine without a prescription lerk jet cialis 5mg price micronase online how long does bactrim take to work paypal and canadian pharmacy cialis 10mg uk clomid fertility drug buy codeine promethazine cough syrup where to buymetformin 500mg accutane online canada no prescription lasix over the counter viagra boots albuterol inhalant med cab reviews tadalafil tabs aus malaysia where to purchase tretinoin cream pet antibiotics without prescription which cialis is more potent 20 or 40 mg buy subutex online how can i get viagra cash levlen tri regol how much does doxycycline 100mg cost buy malegra online mail kumaden co jp medeformin over the counter is it safe to take 2 5mg cialis pills buy ritalin uk vpxl purchase mumbai india pharmacy non prescription birth control pills periactin pills abortion pill online cheap delicate rx prednisolone for cats treatment zoloft 5mg no prescription hcg mexican pharmacy valium online viagra jelly drugs effexor xr on line jaguar viagra buy online clomid in spanish cost of generic viagra in canada shop amazon pay echeck viagra model cost of cialis lodine high levitra price walmart price of cialis at walmart pharmacy canadian made viagra bay levrita from usa cheap wellbutrin xl no prescription sleeping boys nonprescription tegretol in usa viagra pay with paypal levitra ed pills online overnight sites that sell cialis is it safe to buy clomid online generic tadalafil user reviews buy accutane canada order cialis phone canadian no rx pharmacy clopidogrel generic date vendita viagra on line italia where to buy viagra with paypal flunitrazepam buy online acheter cialis avec paypal how much phenergan to give 16 month old levitra professional 20 mg articulo 13 branded cialis mail order medicine without prescription in canada cialis paypal accepted free sample cyvita buy ciprofloxacin overnight levitra a precios baratos sale on viagra advair diskus 250 canadian pharmacy 24 h ed drugstore manfaat meloxicam trial samples of viagra is generic viagra safe street price of fentanyl patches canadian pharmacy testosterone can you drink alcohol after zpack how many mg of viagra should i take pharmacy paypal wher to buy cialis in australia zyprexa without insurance viagra express shipment remedio clomid buy proscar ireland azithromycin 250 mg for cats suprax 100 is betnovate sold otc in uk what stores sell synthroid u s a real viagra get a prescription for viagra online blue pill 100 on one side canadian alli uk online pharm pay with echeck canada pharmacy 24 h buy europian lantus orlistat lesofat price